Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 29-08-2018 12:21   Güncelleme : 29-08-2018 12:21

İYİ PARTİ GÖLBAŞI’NIN SORUNLARINA EĞİLİYOR…

İYİ PARTİ GÖLBAŞI’NIN SORUNLARINA EĞİLİYOR…

İYİ PARTİ GÖLBAŞI’NIN SORUNLARINA EĞİLİYOR…

Geçtiğimiz günlerde ulusal basına da yansıyan, ilçemize bağlı Ahiboz ve Günalan mahalleleri bölgesinde bekletilen, Et ve Süt Kurumu’nun Brezilya’dan ithal ettiği büyükbaş hayvanlarda şarbon mikrobu pozitif çıkmış, bölge karantinaya alınmıştı.

İYİ Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Mahmut Aksoy İYİ Parti Ankara Milletvekilleri Halil İbrahim Oral,Ayhan Altuntaş ve İYİ Parti Çankaya İlçe Başkanı Kevser Ofluoğlu ile birlikte bölgeyi ziyaret etti.

Karantinaya alınan bölgede mahalle muhtarı ve vatandaşlarla bir araya gelen İYİ Parti heyeti basın açıklaması yaptı.Yapılan açıklamada İYİ Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Mahmut Aksoy, Et ve Süt Kurumuve yetkililerin açıklamalarının kamuoyunun aydınlatma konusunda yetersiz olduğunu ve bu belirsizliğin köylüyü tedirgin ettiğini belirtti.

Vatandaşlarla ve muhtarlarla görüşen Mahmut Aksoy; gerçekleşen olayın, Ahiboz sınırları içerisinde bulunan Et ve Süt Kurumu ile bağlantılı özel bir çiftlikte gerçekleştiği, Ahiboz ve Günalan köyleri ve hayvanları ile bir alakası olmadığını; buna rağmen basında bu köylerin karantinaya alındığı şeklindeki haberlerin köylüye zarar verdiğini belirtti. Bu sebeple yetkililerin bahsi geçen köylerdeki vatandaşları rahatlatıcı açıklamalar yapması gerektiğini vurguladı.

Bununla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı, Gölbaşı Kaymakamlığını, Gölbaşı Belediyesini, Et ve Süt Kurumunu bu konu ile ilgili köylünün yanında olmaya çağırdı.

İYİ Parti Ankara milletvekili Halil İbrahim Oral ise yetkililere aşağıdaki soruları yöneltti:

  1. İthal edilen 3959 hayvanın sağlıklarının iyi olduğuna dair herhangi bir kontrol yapılmış mıdır?
  2. Yapıldı ise numuneler hangi tarihte alınmıştır?
  3. Kesimlerden önce mi sonra mı?
  4. Bu hayvanlarda şarbon tespit edilmeden önce vatandaşa canlı olarak satılan ve kesilerek piyasaya sürülen var mıdır?
  5. Bu hayvanlardan hastalıklı olanlar kesilmiş ve vatandaşımızca tüketilmiş ise, yakın bir zamanda şehrimizde yaşanabilecek bir şarbon salgının vebalini nasıl taşıyacaksınız?
  6. Ankaralıların sağlığı bu kadar mı ucuz?

 

İYİ Partili yetkililer konunun takipçisi olacaklarını belirterek, hükümet ve muhalefet kanadından hiç kimsenin gelmediği söyleyen köylüleri teskin ettiler.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA