Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 20-08-2018 18:28   Güncelleme : 20-08-2018 18:41

Kurbanda Dikkat Edilecek Hususlar

Kurbanda Dikkat Edilecek Hususlar

Kurbanda Dikkat Edilecek Hususlar

Kurban ne demektir, hükmü nedir?

 

Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

 

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

 

Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet verilmemelidir. Hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Ayrıca, çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır. Kesim esnasında hayvanların, birbirlerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına özen gösterilmelidir.

 

Kurban eti nasıl değerlendirilmelidir?

 

Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir bölümünün de eve ayrılmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10). Ailenin ihtiyaç durumuna göre etin tamamı evde bırakılabileceği gibi, toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğunun hatta tamamının dağıtılması uygun olur.

 

Kurbanlık hayvan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler?

 

Kurbanlık hayvan seçiminde kurban edilecek hayvanın kulak küpesi ve hayvan sağlık pasaportu olmasına, çok zayıf, yeni doğum yapmış ve gebe olmamasına, uzuvları tam, ağız, burun ve gözlerinde akıntı olmamasına, duruşu canlı, tüyleri parlak olmasına ve özellikle sığırlar için 2 yaşını doldurmuş, halk arasında kapak atmak olarak bilinen birinci kalıcı dişlerin çıkmış olmalıdır.

 

Kurban ne zaman kesilir?

 

Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder.

Hayvan kesiminin belediyelerin mezbahahanelerinde, kurban kesimi için ruhsat verilen alanlarda tecrübeli kasaplar tarafından kesilmelidir.

belediyelerin gösterdiği yerler dışında park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde kurban kesenler idari para cezası verilecek. Kurban kesildikten sonra kurbanın küpesi zabıta müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Gölbaşı Belediyesinin kurban bayramı önlemleri

 

Ekipler tarafından Kurban Bayramı öncesi kurban pazarı hazır hale getirilerek vatandaşların hizmetine sunuldu. Gölbaşı Belediyesi tarafından Haymana yolu 11. kilometrede Yavrucuk Mahallesi'ne kurulan kurban pazarında vatandaşların rahat bir ortamda kurbanlarını alarak kesebilmeleri amaçlanıyor.

 

80 bin metrekare açık alana kurulan kurban pazarında 110 kurban çadırı, 5 bin oto kapasiteli otopark, 40 et askılığı, 2 dinlenme çadırı, 250 kişilik mescit, tuvalet, 4 tane sıcak sulu duş, ücretsiz baskül ve 20 tane kurbanlık sulama alanı bulunuyor.

Pazar yerine ücretsiz ulaşım

Gölbaşı Belediyesi, kurban pazarına gitmek isteyen vatandaşlar için Gölbaşı Kütüphanesi önünden bayram tarihine kadar saat 10.00, 13.00, 15.00 ve 17.00'da otobüs kaldıracak.

 

Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etler sıcak ve taze olduğu için kesimden sonra 14-20 C’de 5-6 saat bekletilip, buzdolabında en az 24 saat +4 C’ de dinlendirilmelidir. Böylece etin hem lezzeti hem de sindirile bilirliği artar.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA