Advert
Gündem
Giriş Tarihi : 13-08-2018 12:41   Güncelleme : 13-08-2018 12:41

Yumurta kabuğu ile Guinness Rekorlar Kitabı'na aday

Yumurta kabuğu ile Guinness Rekorlar Kitabı'na aday

Yumurta kabuğu ile Guinness Rekorlar Kitabı'na aday

Yumurta oyma sanatı ile Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor.

 

Yumurta Kabuğu Oyma Sanatçısı Hamit Hayran tek bir tavuk yumurtasının üstüne 8 bin 708 delik açtı.

 

Hamit Hayran, yaptığı çalışma ile yumurta kabuğu özerinde Allah ve Peygamber lafzı dahil olmak üzere herhangi bir kırılma olmaksızın bir yumurta kabuğu içinde en fazla sayıda delik açma rekoru kırdı.

1988'de yüksek gerilim hattında geçirdiği iş kazası nedeniyle yürüme engeli ortaya çıkan 62 yaşında ki Yumurta Kabuğu Oyma Sanatçısı Hamit Hayran, Engelli hale geldikten sonra yumurta kabuğu oyma sanatına ilgi gösterdiğini ve 20 yıldır bu sanatla uğraştığını söyledi.

 

Evinin bir odasında çalışmalarını sürdüren Hayran, yaptığı açıklamada, bu unvanın şu anda 7 bin 500 delikle Pakistanlı sanatçı Jijin S Kumar'ın elinde olduğunu söyledi.

 

Rekoru almak için çalışma başlattığını belirten Hayran, yaptığı çalışmada tek bir tavuk yumurtasında, en küçük, bir iğne ucundan daha büyük olmayan, 8 bin 708 delikle Pakistanlı sanatçı Jijin S Kumar'ı geride bıraktığını da ifade etti.

 

Hayran, “Dünya Yumurta Sanatı Derneğine üyeyim. Yaptığım çalışmaları orada paylaşıyorum. Türkiye’den Dünya Yumurta Sanatı Ansiklopedisine ilk giren kişiyim ve bununla gurur duymaktayım. Dernek Başkanı Helena Kim Ju, Pakistanlı Jijin S Kumar'ın çıplak bir tavuk yumurtasına kompozisyon olmadan 7 bin 500 delik deldiği için dernek adına ödüllendirildiğini gördüğümde ben 7 bin 500 deliğin üstüne çıkamamayım diyerek çalışmamı başlattım” dedi.

 

Rekor için yapacağı çalışma için önce bir kompozisyon belirlediğinin vurgulayan Yumurta Kabuğu Oyma Sanatçısı Hamit Hayran, “Kompozisyon belirleyip başlattığım çalışmamda ilk önce Allah lafzının yazıp, 6666 ayeti ifade eden delik sayısı, onun altında 2018 yılında yapıldığı için 2018 tane delik ve içinde peygamber efendimizin lafzı var. Ayrıca ikinci ayın 22’sinde yaptığım içinde 24 tane ayrı delikle tavuk yumurtasının üstüne 8 bin 708 delik açtım. Böylece Pakistanlı Jijin S Kumar kardeşimizin dünyada ben birinciyim imajının üstüne geçip bu çalışmayı bitirmiş oldum” şeklinde konuştu.

 

Yaptığı çalışma ile Guinness Rekorlar Kitabı'na aday olacağını söyleyen Yumurta Kabuğu Oyma Sanatçısı Hayran, “Hatta şunu da söyleyebilirim. Tavuk yumurtasının üstüne delmiş olduğum 8 bin 708 deliğin üstüne çıkmak için elimden geleni yapmaya devem edeceğim”

 

Hayran, son olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na aday olmak içinde yetkililerden destek istedi.

Haber : Önder Ataseven, Murat Yıldız

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA