Advert

İnce Siyaset

24 Haziran Seçimleri Analizi

İnce Siyaset
İnce Siyaset Nisa Sayar

Türkiye yepyeni bir sabaha uyandı. Değişmesi gereken her şey değişti. CHP bile değişti. Seçimin en büyük kazananı halk. Kaybedeni ise neredeyse yok. Demokrasi ülkenin en derinine kadar işlemiş, ideolojik çatışmalar, ayrışmalar sonsuza dek tarihe gömülmüş gibi gözüküyor. Seçim sonuçlarına baktığımızda görünen şu ki seçmen sabit oy olayından vazgeçmiş. Herkes her yere oy verebilir hale gelmiş. Yeni sistemin beraberinde getirdiği iki kutuplu yapı Türkiye’de cuk diye oturmuş.

Seçim boyunca görüldüğü üzere halkımız çok sessizdi. Seçim havası olmadan tüm partiler birbirlerine münferit olaylar haricinde saygı ve sevgi içerisinde siyaset yaptı. Yukarıdaki sert tartışmalar seçmene asla yansımadı. Bu da gösteriyor ki oy kullanma erdemini ve siyasetin inceliğini toplum benimsemiş durumda. CHP bile değişti derken birilerine oy devşirmesi değişmedi. Ancak Muharrem İnce’yle siyasi üslubu büyük bir değişim yaşadı. Herkesin CHP’nin seçim sonuçlarını abartılı bir şekilde manipüle etme çabaları İnce’nin ince siyaseti ile son buldu, Türkiye’de siyasi rekabetin hoşgörüyle sonuçlanabileceğini gösterdi.

Seçimin kazananları

Seçim sonuçları halk iradesinin mutlak bir şekilde sandığa yansıdığını gösterdi. Rekor bir katılım oranı ile halkın tercihi sandığa yansıdı, her görüş mecliste yerini aldı. Seçimin en büyük kazananı tabii ki hiç değişmeyen ve tarihe ismini Türkiye Cumhuriyeti’nin İlk Başkanı olarak yazdıran Recep Tayyip Erdoğan oldu.

İkinci sırada en kazançlı çıkan ise çok zor badireler atlatan, sıfırdan teşkilatlanan ve buna rağmen oylarında artış sağlayan Milliyetçi Hareket Partisi oldu. Diğer yandan 1. Bölgeden aday olan ve Ankara’yı karış karış dolaşan Mevlüt Karakaya da kazandı.

Sürekli eleştiri odağı haline getirilen Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi ajansı olan Anadolu Ajansı da kazandı. Seçim sonuçlarını ve haberleri en doğru ve en hızlı şekilde halka ulaştırmayı amaç edinmiş Anadolu Ajansı’nı siyasi malzeme haline getirmeye çalışanların eleştirilerinin asılsızlığı da ortaya çıktı.

Malum parti birilerinin desteğiyle kazandı. Bunun yanı sıra yeni kurulmuş olan İYİ Parti de kazandı.

Türkiye’ye umut bağlamış ve seçim sonuçlarına kilitlenmiş mazlum halklar da kazandı.

Seçimin kaybedenleri

Cumhuriyet Halk Partisi mutlak surette seçimi kaybetti. Birçok yere oy devşirilmesine ses çıkarmayarak kaybetti. Saadet Partisi’ne üç vekil vererek kaybetti. Abdüllatif Şener’i aday göstererek kaybetti. Malum partiye oy akışına ses çıkarmayarak kaybetti. Totalde daha yüksek bir oy oranıyla daha fazla vekil çıkarması gerekirken daha az oy oranıyla daha az vekil çıkardı ve kaybetti.

Ak Parti kaybetti. Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi olan Ak Parti, milletvekili seçiminde oy kaybı yaşayarak kaybetti. Bundaki en büyük aktör MHP’nin Ak Parti ile kurduğu Cumhur İttifakı içerisinde Ak Parti’ye tepkili olanların oy tercihini MHP’den yana kullanması oldu. Halk tıpkı 7 Haziran seçimlerindeki gibi Ak Parti’ye tavrını yeniden sergiledi.

Partisinden daha az oy oranı alan Meral Akşener de kaybetti. Hapisteki aday da partisinden az oy aldı ve o da kaybetti.

Çok güçlü bir çıkış yapan, sadece kendi tabanına değil farklı ideolojik tabanlara hitap etmeyi başaran Temel Karamollaoğlu, Saadet Partisi’nden daha az oy alarak kaybetti.

Toplumu her seçimde yanlış yönlendirmeye çalışan, kamplaştıran, kaostan reyting sağlamaya çalışan, Türkiye’yi cennet veya cehennem gibi gösteren farklı siyasi ideolojilerin yandaş yayın organları kaybetti. BBC News gibi her seçimimizi yakından takip edip, Erdoğan düşmanlığı üzerinden ülkede karışıklık çıkarmak için çalışan medya organları ve onların devletleri de kaybetti.

Troller kaybettirdi. Partilerine bağlılığını saldırgan tutumlarıyla sokağa yansıtan iki grubun trolleri de partilerine kaybettirdi.

Seçimin ikinci tura kalacağını düşünerek yatırım planlaması yapan akbabalar, kaostan prim elde edeceğini zanneden işadamları ve doların köpeği olmuş dolar sevdalıları kaybetti.

PKK, FETÖ ve benzer terör örgütleri kaybetti. Operasyonların durmasını ümit eden terör örgütleri ve yandaşlarının tamamı kaybetti.

ABD kaybetti.

Seçimin hem kaybeden hem kazananları

Burada ilk sıraya cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi yazabiliriz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanlığına getirilmeyen, cumhurbaşkanı adayı olarak ise yüzde 30 ile partisinin üstünde oy alan İnce kazandı. Ama Tayyip Erdoğan karşısında kaybetti. Seçim sonuçlarıyla ilgili yenilgiyi kabul eden tutumu ve ifadeleriyle İnce kazandı. Bunun devamında yine Başkan Erdoğan’ı arayarak tebrik etmesiyle siyasi nezaketini ortaya koyan İnce bir kez daha kazandı.

Seçimi kaybeden CHP alternatif olarak başka bir liderle yola devam etme veya bir yenilik beklentisiyle özüne dönmeyi düşünmeye başlayarak kazandı. Partinin seçim sonuçlarını değerlendiren seçmeni ilk kez parti gidişatını sorgular oldu. Muharrem İnce’nin verdiği mesajlardan da anlaşılacağı üzere CHP toptan bir değişime gidecek gibi bir görüntü sergiledi.

Millet İttifakı’nda yer alan Saadet Partisi, CHP içerisinden gösterdiği 6 vekilden 3’ünü meclise sokarak kazandı. Ancak parti tabanının bu ittifaka sıcak bakmaması nedeniyle daha yüksek bir oran beklenirken kaybedenler arasında yer aldı.

Doğu Perinçek ve Vatan Partisi ne kaybetti ne kazandı.
 

Şu an genel değerlendirmem bu şekilde olmakla beraber gelecek dönemin neler getireceğini hep birlikte göreceğiz. Umudumuz başat ve güçlü bir Türkiye’dir. Ülkenin içinde bulunduğu şartların düzelmesini temenni ediyorum. Terör örgütleri, kripto FETÖ’cüler ve FETÖ ile mücadele konularının çok daha güçlü bir şekilde çözüme kavuşturulması elzem olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra konuyla ilgili mağduriyet yaşamış bir kişi dahi olsa hakkının iadesiyle ülkemizin huzur ve barış ortamına kavuşmasını ümit ediyorum.

Seçimin en güzel tarafı stresli geçen bu sürecin kazasız belasız atlatılmasıydı. Yeni bir sistemde yine Başkan Erdoğan ile herkesi kucaklayan bir yönetim ile güzel olacaksın Türkiye. Belli bir kesimi sürekli “koyun, aptal” ifadeleriyle, Aziz Nesin göndermeleriyle aşağılayan ve aynı şekilde başka bir diğer kesimi de ihanetle suçlayan sert söylemlerin sahipleri de boyunun ölçüsünü aldı.

Bu süreçte malum parti haricinde her kesime eşit mesafede yayın yaparak objektifliğimizden taviz vermememize rağmen bizi eleştirmeye kalkanların da iddialarının asılsızlığını ortaya koyan ekibime teşekkür ediyorum.

Soner Aksakal analiz 24 Haziran Seçim 2018 Ak Parti MHP CHP Saadet Partisi Muharrem İnce Tayyip Erdoğan Temel Karamollaoğlu İYİ Parti Meral Akşener Devlet Bahçeli Mevlüt Karakaya Gölbaşı Ankara seçimin kazananları ince siyase
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı