Advert

24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİ’NİN BİZE ANLATMAK İSTEDİKLERİ

24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİ’NİN BİZE ANLATMAK İSTEDİKLERİ

24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİ’NİN BİZE ANLATMAK İSTEDİKLERİ
24 HAZİRAN 2018 SEÇİMLERİ’NİN BİZE ANLATMAK İSTEDİKLERİ Önder Ataseven

1- Seçim sonuçları hem ülkemiz hem de milletimiz için hayırlara vesile olsun.

 

2- Tüm anket şirketleri ve toplum olarak sonucunu net anlamda öngöremediğimiz bir seçim oldu. Hepimiz yanıldık, birçok sürprizle karşılaştık.

 

3- Meral Akşener beklenen etkiyi yapamadı, partisinin oyunun altında kaldı. Ancak girdiği ilk seçimde İYİ Parti’nin %9,97 oy alması ciddi bir başarıdır. Daha 1,5 yıllık bir partinin toplumdan bu teveccühü görmesi çok önemlidir, gelecek yıllarda İYİ Parti’nin özellikle merkez sağ seçmeni kendisinde toplayıp, daha yüksek oy oranlarına ulaşması muhtemeldir.

 

4- Saadet Partisi ve Temel Karamollaoğlu en büyük hayal kırıklığını yaşadılar. Beklenenden daha kötü bir sonuç aldılar. Her ne kadar toplum tarafından bir sempati aldılarsa da bu oya dönüşmemiştir. Ancak CHP kontenjanından kazanmış oldukları 3 vekil ile mecliste temsil edilecek olmaları kendileri açısından olumlu bir durum olmuştur.

 

5- 7 Haziran 2015 seçimlerinde almış olduğu %13’lük oyu, ödünç oylarla aşması beklenen HDP %11,69’da kaldı. Parti olarak girmiş olduğu 3. Genel seçimde de HDP barajı aşmıştır ve gerek oy bazında gerekse de vekil sayısı bazında meclisin 3. Büyük partisi olmuştur. Artık HDP’nin baraj sorunu olmadığı ve bir HDP gerçeği olduğu net olarak ortadadır. Ancak girdiği her seçimde HDP baraj korkusu yaşamak istemiyorsa, toplumun tüm tabanından bir kabul görmek ve oy almak istiyorsa, PKK ile sınırını net olarak çizmeli, terör ile arasına mesafe koymalı, üzerlerindeki PKK ve Öcalan vesayetini yıkmalı ve PKK’ya silah bırakma çağrısı yapıp, demokratik siyaseti şartsız bir şekilde savunmalıdır.

 

6- Seçmen iradesin %99,30’u meclise yansımıştır. Yani %10 barajının bir kıymet-i harbiyesi kalmamıştır. Aksine bir ters etki yaratmaktadır. Bence yeni hükümetin ilk işlerinden birisi de bu barajı kaldırmak olmalıdır.

 

7- Ak Parti oylarında 1 Kasım 2015 seçimlerine göre yaklaşık %7 oranında bir azalma olmuştur. Seçmen bir ikazda bulunmuştur, ancak mevcut sorunların da Ak Parti tarafından çözüleceğine inanmaktadır. Ak Parti’deki bu oy kaybının MHP’ye yöneldiği, MHP’nin de İYİ Parti’ye kaptırdığı oylarını Ak Parti’nin küskün seçmenleri ile telafi ettiği görülmektedir. İyi Parti ile bölündü denilen ülkücüler, MHP ile beraber nazara alınırsa, toplamda % 21,08 oy oranı ve 91 vekil ile mecliste temsil edilecekler.

 

8- Selahattin Demirtaş, partisinin oyunun çok gerisinde kalmıştır. 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde almış olduğu oyun %1,39 kadar altında kalmıştır. Hem partisini hem kendisi açısından beklenen patlamayı yapamamıştır. Bunda HDP seçmeninin bir kısmının Muharrem İnce tercihinde bulunması ile tutuklu olmasından dolayı etkin bir kampanya yürütmüş olamaması da etkili olmuştur.

 

9- Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur ittifakında ulaşılan işbirliği neticesinde tekrardan Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Önünde başta terör ve ekonomi olmak üzere çok ciddi sorunlar durmakla beraber, yavaş yavaş yerel seçim sürecine de başlamak zorundadır. Kendisini ve partisini zorlu bir süreç beklemektedir. Ancak girdiği 12. seçimi de kazanma başarısı gösteren Recep Tayyip Erdoğan’ın bir seçim dehası olduğu yine ortaya çıkmıştır. Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın bu başarısı eminim şu an bile birçok teze ve siyasi tarih kitaplarına konu oluyordur. Dolayısıyla ikinci kez ilk turda cumhurbaşkanı seçilmiş olan Recep Tayyip Erdoğan, bu seçimin de en net galibidir. Ayrıca millet, gerek referandum ile cumhurbaşkanlığı sistemini gerekse de 24 Haziran seçimleri ile cumhurbaşkanlığı yetkisini Erdoğan’a vermiştir. Bu aşamadan sonra artık vakit icraat vaktidir. Bir an önce bir normalleşme/kalkınma sürecine girilip, toplumdaki kutuplaşma sona erdirilip bir huzur ve refah ortamı sağlanmalıdır. Ak Parti, özellikle AB sürecine tekrardan dahil olmak, demokratik açılımları yeniden yürütmek ve dünya ile barışık bir siyaset gütmek zorundadır.

 

10- Seçimin belki de Erdoğan’dan sonraki ikinci galibi MHP ve Devlet Bahçeli’dir. Bir çok anket şirketi ve kamuoyu tarafından ciddi bir oy kaybı yaşadığı, oylarının %6-7 bandına düştüğü gibi öngörülerde bulunulsa da MHP, 1 Kasım 2015 seçimlerine göre sadece %0.79 oy kaybı yaşamıştır. Ancak buna rağmen 1 Kasım 2015’te 40 olan vekil sayısını 48’e çıkartmış, 1 Kasım 2015’te vekil çıkaramadığı 12 ilde vekil çıkartma başarısı göstermiştir. İyi Parti’nin de yüzde %9,97 oy aldığı bir seçim göz önüne alındığında Devlet Bahçeli’nin partisinin oylarını koruduğu ve MHP açısından müthiş bir başarı olduğu ortadadır. Devlet Bahçeli bir kez daha Türkiye Siyaseti’ne yön vermiştir ve oluşan meclis tablosu sonucu 300 vekilin üzerine çıkamayan Ak Parti’nin kendisiyle yine çalışması ve Cumhur İttifakı’nı devam ettirme zorunluluğu olduğunu siyasi iktidara hatırlatmıştır. Bu yönüyle özellikle devlet yönetimi ve hükümet oluşumu açısından Devlet Bahçeli’nin bu süreçten sonra daha fazla söz sahibi olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, MHP bitti söylemlerine karşı MHP’yi mecliste kilit parti konumuna getirmesi de Devlet Bahçeli’nin hanesine yazılacak bir başarıdır.

 

11- Türkiye Siyasi Tarihi’nin belki de en renkli meclislerinden biri oluşmuştur. Mecliste, Ak Parti, CHP, İYİ Parti, HDP, MHP, Saadet Partisi (CHP kontenjanından 3 vekil), BBP (Ak Parti kontenjanından 1 vekil) ve Demokrat Parti (İYİ Parti kontenjanından 1 vekil) olmak üzere 8 parti temsil edilecektir.

 

12- Seçmen iradesinin %99,30’u yani nerdeyse tamamı meclise yansımıştır. Bu açıdan toplumun tamamına yakınının temsil edildiği çok özel bir meclis tablosu oluşmuştur.

 

13- Siyasi iktidar tarafından seçim dönemindeki en önemli vaatlerden olan Bedelli Askerlik ve OHAL’in kaldırılması en kısa sürede icra edilmelidir. Zira bu hususların oya dönüştüğü ve toplum tarafından bir beklenti olduğu, seçim sonuçları dikkate alındığında net anlamda ortadadır.

 

14- Son 4 genel seçim dikkate alındığında Ak  Parti’nin kemikleşmiş %40 oyu olduğu ancak potansiyel oyunun %50 olduğu ortaya çıkmaktadır. Ak Parti’nin %10 oranındaki seçmeninin de tercihlerinde değişkenlik gösterip zaman zaman (7 Haziran 2015 ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde olduğu gibi) ikaz vazifesini yerine getirdiği görülmektedir.Ak Parti’nin özellikle kendisini ikaz eden seçmenini ciddi anlamda dikkate alması gerekir, unutulmamalı ki yerel seçimlere çok az bir zaman kalmıştır, seçmenin kendisine verdiği mesajı almakta direnmemesi gerekir. Aksi durumda yerel seçimlerde sürpriz sonuçlarla karşılaşabilir.

 

15- Özellikle son 4 genel seçim dikkate alındığında CHP’nin %22,5 ile %26 arası bir banda sıkıştığı, maksimum oy aldığı %26 (2011 Genel seçimleri)’nın üzerine çıkamadığı görülmektedir. Bu seçimlerde de bir önceki seçime göre yaşanan %2,68 oranındaki azalışın en önemli sebebinin İYİ parti ve HDP’ye kaptırılan oyların olduğu ortadadır. Bunlarla beraber CHP seçmeninin, partisinde artık bir değişim istediği, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yetersiz kaldığı ve yeni politikalar üretmesi gerektiği mesajını vermektedir. Ayrıca eğer CHP, kendi tabanından ziyade daha geniş bir kesime hitap etmek istiyorsa öncelikle kendisiyle yüzleşmesi, toplumu daha net anlaması, toplumun değerleriyle barışması ve dar kalıplarından kurtulması gerekir. Girdiği ilk seçim olan 2011 genel seçimlerinden beri partisinin oyunu sürekli aşağı çeken Kemal Kılıçdaroğlu’nun da  koltuğu ciddi anlamda sallantıda, zira karşısında artık bir Muharrem İnce faktörü bulunmaktadır. Gerek Kılıçdaroğlu gerekse de CHP artık herşey normalmiş gibi davranamazlar, Muharrem İnce’nin %30,67 oy alması karşısında CHP’nin %22,64’te kalması hususunu çok iyi değerlendirmeleri gerekir. Şayet hiçbiri şey yokmuş gibi davranmaya devam ederlerse önümüzdeki ilk seçim olan yerel seçimlerde de hüsrana uğramaya devam ederler.

 

16- CHP, evet seçimin kaybedenlerinden gözükebilir ancak İYİ Parti’ye 15 vekil transfer ederek seçime girmesine yardımcı olması, bunun neticesinde İYİ Parti’nin 43 vekil ile mecliste temsil edilmesi, kendi kontenjanından Saadet Partisi’nin 3 vekil çıkarmasına yardımcı olması, HDP’nin barajı geçmesi için tabanından kayan oylarla muhalefet blokunu genişletmesi ile beraber Demokrat Parti’yi de dahil edersek mecliste 5 partili bir muhalefet cephesi yaratmıştır. Bu açıdan bakarsak CHP’nin bir strateji başarısı olduğu ortadadır.

 

17- Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP ve BBP ile yürüttüğü Cumhur İttifakı projesi başarılı olmuştur. Zira bu ittifak sayesinde cumhurbaşkanı seçilmiştir. Şayet bu iki partinin desteği olmasaydı muhtemelen sadece kendi oyu seçimi ilk turda kazanmasına yetmeyecekti.

 

18- Seçimin dikkat çeken bir başka noktası da İnce, Akşener ve Karamollaoğlu’nun toplam oy oranının %38,82 olup, Millet İttifak’ının %33,96 gibi bir oranda kalmış olmasıdır. Arada oluşan %4,86 oranındaki farkın en büyük sebebi seçmenin kullanmış olduğu stratejik oylar olduğu ortadadır. HDP ve Demirtaş arasındaki %3,3 oy oranı kadar olan fark dikkate alındığında HDP seçmeninin önemli bir kısmının İnce’yi tercih ettiğini veya CHP seçmeninin önemli bir kısmının milletvekilliğinde HDP’yi tercih ettiğini söyleyebiliriz.

 

19- Muharrem İnce açısından şunu desek yanlış olmaz; “Galiptir bu yolda mağlup”. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak girdiği seçimde partisinin oy oranının %8 kadar üstünde oy alan Muharrem İnce, cumhurbaşkanlığı seçimi açısından umduğunu bulamasa da yıllarca golcüsünü yedek oturtan takımın sonradan oyuna girip goller atan, güzel top oynayan oyunucusu gibi bir performans sergilemiştir. Maçı kazandıramasa da kendi takımı için umut olmuştur. CHP tabanı dışında başka partilerden de oy alabilmiş olan Muharrem İnce, belki de Ecevit’ten sonra CHP’nin oyunu en yüksek noktaya taşıyan kişi olmuştur. Yıllarca kendisine lider arayan sosyal demokratlar o lideri bulmuş gözüküyor. Seçim sürecinde alışılagelmiş CHP kimliğinden farklı, halka kendisini daha iyi anlatabilen bir tutum sergilemiştir. Muharrem İnce’nin bu çıkışı kendisine CHP’nin İstanbul Belediye Başkan Adaylığını mı getirir yoksa CHP Genel Başkanlığını mı ? Onu önümüzdeki süreçte göreceğiz.

 

20- Seçimler bitti, tartışmalar, tahminler sona erdi. Bu süreçte belki küslükler yaşandı, belki kavgalar. Ancak bunların hepsini geride bırakıp komşularımızla, dostlarımızla, akrabalarımızla daha iyi daha sıcak bir şekilde ilişkilerimizi devam ettirmemiz gerekmektedir. Bizler Ak Parti’ye, CHP’ye, MHP’ye, HDP’ye oy versek te, tercihimiz Erdoğan, İnce, Akşener ya da Demirtaş olsa da toplumun tamamını ortak bir noktada tutan vatandaşlık, din ve millet olma gibi ortak değerlerimiz vardır. Hayat kaldığı yerden devam ediyor, hastamıza araba lazım olduğunda Ak Parti ilçe başkanlığını değil CHP’li komşumuzu arayacağız, cenazemiz olduğunda MHP’li vekil değil HDP’li arkadaşımız taziyeye gelecek. Millet olarak kardeşlik olgusunu çok daha yüksek bir şekilde idrak edebilmemiz lazım, zira başka Türkiye yok.

 

20- Şükürler olsun %86 gibi bir katılım oranıyla bir seçimi daha geride bıraktık. Demokrasiye inanmış ve çareyi yine demokraside arayan olgun ve özel bir milletiz. 15 Temmuz gibi hain darbe girişimlerine karşı durmuş, gerçekleştirilen darbelere karşı da o darbelerin mağdurlarına ilk seçimlerde sahip çıkıp iktidara taşıyan erdemli bir ülkeyiz. Yine şunu belirtmek gerekir ki, muhalefet kanadından her ne kadar seçim gecesi sonuçların manipüle edildiğine dair eleştiriler gelse de işin sonunda kendi sonuçları ile YSK sonuçları arasında bir fark olmadığını belirtip, sonuçlara saygı duyup, kazananları tebrik etmeleri çok olumlu bir husustur. Oy çalınma ya da seçimlerde hile iddialarının asılsız olduğu ve devlet mekanizmasının itiraza mahal vermeyecek bir şekilde en iyi işlettiği sistemin seçimlerimiz olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Seçimler demokrasinin bayramıdır ve yine demokrasi kazanmıştır. Tekrardan 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum, sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ve meclise girmeye hak kazanmış bütün partileri ve milletvekillerini tebrik ediyorum.

 

KEMAL YILDIRIM

Avukat

Ankara Gölbaşı Kemal Yıldırım
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekaleten Değil, Asaleten Başkan
Vekaleten Değil, Asaleten Başkan
Trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı
Trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı