Advert
Turizmde istihdam problemini gençler çözecek
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Turizmde istihdam problemini gençler çözecek
Turizmde istihdam problemini gençler çözecek

Turizm camiasının ortak bir problemi olan ‘Kalifiye Personel’ sorununu değerlendiren Turizm & Etkinlik Yönetimi Danışmanı Mertcan Tekin, turizm yatırımcısının yetiştirilecek personel yerine hazır sektörde yetişmiş adayları tercih etmesi yeni mezunların “tecrübe” dolayısıyla sektörde yer bulamadığını ve böylece gençlerin yüzde 60’a yakınının mezun olduğu alanda çalışmadığını ifade etti.

Turizm & Etkinlik Yönetimi Danışmanı Mertcan Tekin, Uzak Doğu ülkelerinden personel ithal etmenin çözüm olarak masada durduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

 

Gençlerin %60’a yakını mezun olduğu alanda çalışmıyor

 

Uzun yıllar turizmci gençlerin sorunlarıyla da uğraşan, yine genç bir turizmci olan Turizm & Etkinlik Yönetimi Danışmanı Mertcan Tekin’e göre, turizmci gençler başka sektörlere yöneliyor. Bunun sebebi ise, mezun olduktan sonra iş arayan gençlerin sektöre küstürülmesi.  Tekin, turizm fakültesi mezunlarının başvurdukları pozisyonlarda “tecrübe” dolayısıyla yer bulamadıkları için, mezun olduktan sonra uzun bir süreyi işsiz olarak geçirdiklerini belirtiyor. Turizm Fakültesi mezunlarının %60’a yakını sektörde istihdam edilmiyor. Turizm yatırımcısının yetiştirmek ve eğitmek üzere personel almak yerine hazır sektörde yetişmiş adayları tercih etmesi, gençlerin sektörden uzaklaşmasının temel sebepleri arasında gösteriliyor. 

 

Gençler neden sektöre yabancı kalıyor?

 

Tekin’e göre, "Öğrenciler okuldan aldıkları teorik eğitimle yetiniyorlar. Eğitim dönemlerinde sektörde çalışmak öğrencilere zor geliyor, hem okul hem işi bir arada götüremeyebilirim kaygısı oldukça ağır basıyor. Bu kaygıların oluşma sebeplerinden biri de, turizm eğitimi veren kurumların öğrenciye devamsızlık hakkı tanımıyor olması. Çalışan bir öğrencinin teorisini öğrendiği işi pratik etmesi için sektörde yeni bir staj mantalitesi oturtmak gerekiyor. Turizm sektöründe başarılı olmak için not ortalaması hiç bir işe yaramıyor. Bunu gençler mezun olduktan sonra anlıyor, ancak iş işten geçmiş oluyor. Yüksek diploma notuna sahip öğrenci okuldan çıkıp hayata atılınca karşısında “tecrübesizlik” duvarı çıkıyor. Okulda edindiği teorik bilgiler, en fazla sektör sistematiğini ve strateji geliştirmeyi öğrettiği için umutsuzluğa kapılıp, sektörden uzaklaşıyor. 

 

"Ortak yolu bulmak gerekiyor"

 

“Eğitimcilerin çoğu çalışan öğrencileri teşvik ediyor ancak bu durumlar maalesef istisna. Gençleri cesaretlendiren çok kıymetli hocalarımız mevcut olsa da, cesaretlendirmenin ötesinde sektörle arasında köprü olabilmek gerekiyor. Bu köprüyü sektör profesyonelleri, kurumlarla iş birliği yaparak inşaa edebilecekler. "

 

"İstihdam problemi 5 yıl içinde çözülür"

 

"Sektör yöneticilerinin, öğrencileri ve yeni mezunları geleceğe yatırım olarak görüp, yetiştirmek için işe almaları kalifiye personel sorununu 5 sene içerisinde çözümleyecektir.  Öğrencilerin ve mezunların etkin bir network oluşturmaları, sektörün de yeni mezunlara karşı ön yargısını yok etmeleri gerekiyor. Ortak yolu bulmak kolay” diye belirten Tekin, bunun yapılacak çalışmalarla kolaylaştırabileceğini belirtti. 

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Turizm Turizm & Etkinlik Yönetimi Danışmanı Mertcan Tekin
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500