Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 28-04-2018 17:16   Güncelleme : 28-04-2018 17:16

Duruay milletvekili aday adayı

Duruay milletvekili aday adayı olmak için başvurdu.

Duruay milletvekili aday adayı

Gölbaşı'nda birçok isim 24 Haziran genel seçiminde aday adayı olarak ismini duyururken bu isimler içerisinde en fazla dikkat çekenlerden biri İbrahim Enes Duruay ismi oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlerin siyasette yer alabilmesi için seçilme yaşını 18'e düşürmesinin ardından bunu değerlendirmek isteyen birçok genç siyaset arenasında boy göstermeye başladı. Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay'ın da yeğeni olan İbrahim Enes Duruay'ın 18 yaşında ve lise son sınıf öğrencisi olması Türkiye'deki milletvekilleri aday adayları içerisindeki en genç isim olma ünvanına sahip.

Duruay, Ankara 1. bölgeden aday adaylığını açıklayarak Gölbaşı'nın da ismini Türkiye'ye duyurdu. Milletvekili aday adayı Duruay, alışılmış reklamcı mantığıyla milletvekili adayı olan isimlerden farklı olarak kendi yaş gurubuna tanınacak kontenjanı donanımıyla dolduracak kapasiteye sahip.

 

İbrahim Enes Duruay kimdir?

İbrahim Enes Duruay, 1999 yılının sonunda Ankara’da doğdu. İlk kitabı “İslambol”u on iki yaşındayken kendi imkânları ile bir matbaada bastırarak, 2012 yılında yayınladı. Bu kitap İstanbul şehir tarihinin kısa bir derlemesiydi. Duruay, Orta Doğu şehirlerinin kültüründen tarihine, siyasi atmosferine ele aldığı ikinci kitabı “Şam’dan Kudüs’e” üst başlığında “Ayetler ve Hadisler ile Orta Doğu” kitabını 2015’te yayınladı. Duruay’ın üçüncü kitabı ise 2017 yılının başında yayınlanan kısa hikaye türündeki “Halep’te Aşk” kitabıdır. Halep’te Aşk, Suriye’de yaşanan iç savaşın içler acısı tablosunu aşk kurgusu ile ele almaktadır. Duruay’ın beşinci kitabı Kudüs Yolcusu isimli roman, sok kitabı ise “Dersimiz:Kudüs” isimli gezi-inceleme kitabıdır.

Duruay, bir yandan kitap çalışmalarını sürdürürken bir yandan da çeşitli konularda yazı ve makaleler kaleme aldı. Bazı yazıları çeşitli ulusal gazetelerde yayınlandı. Ayrıca 2015 yılında sekiz ay boyunca yerel bir gazetede düzenli olarak köşe yazarlığı yaptı. 2016’da Türkiye’nin farklı şehirlerindeki lise öğrencileri için serbest bir politika kürsüsü oluşturmak için Dünya’da Neler Oluyor isimli bir internet sitesi kurdu, bir yıl süre ile bu sitede yazıları yayınladı. Duruay, ortaokulda okurken bir yıl, lisede ise iki yıl boyunca okul dergisinin editörlüğü görevini üstlendi.

Duruay, tiyatro ve kısa film senaryoları da yazmaktadır. Yazdığı senaryolardan bazılarını Nisan 2016’da yakın arkadaşları ile birlikte kurduğu Ankara’nın ilk ve tek çocuk derneği olan Hempa aracılığıyla filmleştirmiş ve çeşitli ortamlarda izleyici ile buluşmuştur. Bu filmlerden orta metrajlı olanlardan biri Sultan II.Abdülhamid Han’ın hayatını, bir diğeri ise Aliya İzzetbegoviç’in gençliğini ele almaktadır. Ayrıca İbrahim Enes Duruay, Ankara’daki Suriyeli mülteci çocukların eğitim hayatını ele alan El-Medrese isimli belgeselin de yönetmenliğini yapmıştır.

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişiminin ardından uluslararası medyanın yanlı ve yanlış haber anlayışına, Türkiye aleyhi yayınlara karşı kuyuya bir taş atmış olmak için World’s Paper isimli İngilizce yayın yapan dijital bir politika dergisi çıkarmaya başladı. Fransa’dan Kaşmir’e Medine’den Hindistan’a Kahire’ye Doğu Timur’a kadar farklı coğrafyalardan gençlerin yazarlık yaptığı World’s Paper, internet üzerinden dünya çapında binlerce kişiye ulaşmayı hedeflemektedir. Küresel medyada Türkiye’yi doğru anlatmayı hedefleyen Duruay, 2017 yılında Lviv Medya Forumu’nda dünyanın en genç katılımcısı olarak Türkiye’yi temsil eden heyette yer almıştır.

Halen Türkiye’nin faaliyet halindeki tek çocuk derneği Hempa’nın yönetim kurulu başkanı ve İngilizce olarak yayın yapan World’s Paper isimli dijital politika derginin genel yayın yönetmenidir.

NELER SÖYLENDİ?
@
Alperen Torun 2 yıl önce
Çoluk çocuğu milletvekili adayı yapıyolar... Resmen küçüçük veledi şişirmişler... sonra mv olcak başkalarının güdümünde yönetilecek...
Tayfun 2 yıl önce
Mevlam hayırlı hizmet etmeyi nasip etsin
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA