Advert

Ankara’nın belediye başkanı herkesi kucaklamalı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, göreve geldiği ilk günden bugüne kadar yaptıkları yatırımları ve hala devam eden projelerini anlattı.

Ankara’nın belediye başkanı herkesi kucaklamalı
Ankara’nın belediye başkanı herkesi kucaklamalı Murat YILDIZ

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, göreve geldiği ilk günden bugüne kadar yaptıkları yatırımları ve hala devam eden projelerini anlattı.

Yaşar, “9 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. İki şeye çok önem verdik. Birincisi ayrıştırmadık, dinine, diline, ırkına, mezhebine bakmadık, ‘bana oy verdi, vermedi’ demedik, her vatandaşımıza eşit davrandık, her mahallemize eşit hizmet götürmeye gayret ettik” dedi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara Konağı’nda basın mensuplarıyla biraraya geldi.

"Büyükşehir konusunda da partimiz karar verecektir’’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için adının geçtiğinin hatırlatılması üzerine de Yaşar, “Ben hiçbir göreve kendim talip olmadım. Bulunduğum yerde görevimi en iyi şekilde yapmayı amaçladım. Bunu da büyük ölçüde başardığımızı sokakta görüyorum. 2009 seçimlerinde de 2014 seçimlerinde de partim bana ‘görev senin, çalış’ dedi, çalıştım. Ben Yenimahalle sevdalısıyım. 54 yıl Yenimahalle’de yaşadım. Her sokağını, caddesini bilirim. Her sokağında beni buyur edecek bir tanıdığım vardır. Adayımız kim olursa olsun Ankara için hayırlı olsun, Ankara güzel olsun” diye konuştu.

 

Ankara’nın belediye başkanı herkesi kucaklamalı

Gazetecilerin Ankara Büyükşehir Başkanı nasıl olmalı tarif eder misiniz sorusu üzerine Yaşar, “Yerel seçimlere 1 yıl gibi bir süre var. Hem uzun hem kısa bir süre. Ancak halkın iradesi nasıl yansırsa yansısın. Büyükşehir belediye başkanı herkesi kucaklamalı, herkesin başkanı olmalı. Kendi partisinden olsun olmasın halk iradesine saygılı, demokrasiyi içselleştirmiş olmalı. Bütün belediye başkanları ile diyalog kurup ilçelerine yaptıkları çalışmalarda destek olmalı. Ankara’yı tanımalı, sorunlarını, eksiklerini bilmeli. Ben 9 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum, büyükşehir belediye başkanı bir kez bizimle oturup ne yapalım Yenimahalle için demedi. Bizi toplamadı” diye konuştu.

Yeni dönem için yeşil ışık yaktı

 

Başkan Yaşar, 9 yıldır gece gündüz demeden çalıştıklarını ve aynı şevk ve azimle çalışmaya devam etmek istediklerine vurgu yaparak “Yenimahalle için hala yapacaklarımız var. Birlikteliğimiz daim olsun Yenimahalle” sözleriyle, yeni dönem için yeşil ışık yaktı.

Yaşar, “Göreve geldiğimiz günden beri birlikte örnek projelere imza attık. Bizler vatandaşlara hizmet etmek için buradayız. Hep birlikte modern ve herkesin yaşamaktan mutlu olduğu bir Yenimahalle'yi yaratmak için uğraş verdik. Birlikte el ele vererek başaramayacağımız hiçbir iş yok. Bizim yolumuz bir, aynı yolda başarıyla yürüyoruz. Partim beni tekrar aday gösterirse bir dönem daha Yenimahalle’ye hizmete hazırım. Benim sevdam cumhuriyettir, benim sevdam Yenimahalle’dir” dedi.

ANKAPARK yanlış bir proje

Basın mensuplarının Ankapark projesine ilişkin sorusu üzerine Yaşar, ’’Ben bu projeyi ilk duyduğumda bunun yanlış bir proje olduğunu, buraya ayrılacak kaynakların Ankara’nın başka sorunlarına harcanması gerektiğini söyledim. Burası bataklıktı. Trafiğin en yoğun olduğu bir bölge. Yer seçimi yanlış, buranın işletilmesi çok zor. Özel sektör dahi işletmeye girmez. Burayı muhtemelen Büyükşehir Belediyesi çalıştıracak, zarar ederse de belediye karşılayacak. Dünyada da bu tip tema parklar zarar edince sökülüyor. Bu parayı metrolara veya toplu taşımaya harcasaydık, havaalanı metrosunu Ankara’ya bağlasaydık daha iyi olurdu. Ya da bir yağmurda Ankara’da bazı bölgeler sele teslim oluyor. Bunların altyapısına harcasaydık. Bunlar bir tercih meselesi. Kaynağı verimli kullanmadığınız müddetçe, borcunuzu da bilemezsiniz, yapacağınız işler için de verimli kararlar veremezsiniz. Belediye başkanının iki görevi var. Birincisi parayı doğru, amacına uygun, halk yararına ve verimli kullanmak. İkincisi ise iyi idareci olacak. Kendisine yalakalık yapanla değil, gerektiği zaman kendini eleştirecek kadroyla çalışacak. Siyasi düşüncesine bakmayacak’’ açıklamalarında bulundu.

Yenimahalle ilklerin belediyesi

Başkan Yaşar, Yenimahalle Belediyesi’nin Ankara ve Türkiye’de ilk kez hayata geçen projelere imza attığına dikkat çekti. Yaşar, “İnsan onuruna yakışır yardımlaşmanın kartı olan YeniKart’ı, ekonomiye can vermek ve hemşerilik bilincini canlandırmak için uygulamaya soktuğumuz HalkKart’ı ilk kez biz hayata geçirdik. İhtiyaç olduğunu gördüğümüz için camii de yapan cemevi de yapan ilk belediyeyiz. Türkiye’nin hiçbir ilçesinde 4 tane yüzme havuzu olan belediye yok. Biz, kimseyi ayırt etmeden, ötekileştirmeden, birlik ve kardeşlik içinde yaşamak isteyenlerin şehri olmayı hedefledik. Bunu da büyük ölçüde başardık” dedi.

BAŞARI DOLU 9 YILINI ANLATTI

​Toplantıya göreve geldiği 2009 yılından bu yana Yenimahalle’ye yaptığı yatırımlardan bahseden Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"9 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Halka hizmet ediyorum. İki şeye çok önem verdik. Birincisi ayrıştırmadık, dinine, diline, ırkına, mezhebine bakmadık, ‘bana oy verdi, vermedi’ demedik, her vatandaşımıza eşit davrandık, her mahallemize eşit hizmet götürmeye gayret ettik. İkincisi ise belediyemizin parasını, vergilerinizi verimli kullandık. Şuan Yenimahalle, Ankara’nın gözde ilçelerinden biri haline geldi. Yenimahalle’yi otel konumundan çıkardık. Bu sadece benim değil hepimizin başarısı. Kültür Merkezlerimizden spor tesislerimize, havuzlarımızdan kurs merkezilerimize, konukevimizden modern pazarlarımıza kadar her şey bizim gururumuz. Birlikte ortaya çıkardığımız eserlerimiz. Bugün Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Ankara’nın en donanımlı merkezi. Batıkent Meydan AVM vatandaşlarımız için hem alışveriş yapabilecekleri hem de kafeleriyle arkadaşlarıyla, aileleriyle vakit geçirebilecekleri bir yapı. Onun dışında saymakla bitiremeyeceğimiz dev yatırımlarımız var. Örneğin kanser hastaları ve yakınlarını ağırladığımız Zübeyde Hanım Konukevi bugün toplamda 88 bin 821 kişiyi ağırladı.”

Yaşar’a beraberinde CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, başkan yardımcıları Başar Bal, Erhan Aras, Yaşar Neslihanoğlu ve Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Kayhan Yüregir eşlik etti.

Yenimahalle 9 yıl hesap verildi Fethi Yaşar
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekaleten Değil, Asaleten Başkan
Vekaleten Değil, Asaleten Başkan
Trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı
Trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı