Advert
CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı Tarım ve Çiftlik Çalıştayı düzenledi.
CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı Tarım ve Çiftlik Çalıştayı düzenledi.
CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı Tarım ve Çiftlik Çalıştayı düzenledi.

Gölbaşı öğretmen evinde düzenlenen çalıştaya, CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Ankara Milletvekilleri Levent Gök, Bülent Kuşoğlu, Necati Yılmaz, Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Sadullah Karaaslan, Gölbaşı mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, “2017 de devletin çiftçiye ayırması gereken para 30 milyar liraydı çiftçiyi desteklemek için. 12 milyar lira ayrıldı. Oda tam olarak harcanmadı arada 18 milyar lira alınacak fark var” dedi.

Türkiye’de ihmal edilen en önemli konunun tarım olduğunu belirten Kuşoğlu “dünyada geliş ipte Amerika İngiltere Almanya hangisine bakarsanız bakın gelişmiş olup ’ta tarımı ihmal eden ülke yoktur. Ankara başkent sizlerde başkent Ankara’nın çiftçilerisiniz. Bu işi bilen insanlarsınız. Bu işle geçinen insanlarsınız, bende Polatlılıyım biliyorum şurada gereken destek alınmıyor. Hâlbuki tarım gelişmenin ana unsurudur, temelidir. Gelişmiş ülkeler için de Tarımı ihmal etmiş bir ülke yoktur. Onlarda tarım anam babam usulü ile yapılmıyor teknolojinin en yoğun olarak kullanıldığı alanlardan bir tanesidir”

Tarıma önem veren ülkelerin maddi, manevi temellerinin de güçlü hale geldiğini vurgulayan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, “Bir ülkenin güvenliği açısından da baktığınız zaman kültürel değerleri açısından da baktığınız zaman çok çok önemli bir konu hiç ihmal edilmemesi gereken bir konu maalesef biz ihmal ediyoruz. Burada şeker fabrikaları bugün büyürken, devletin elindeki 25 şeker fabrikasından 14 ü özelleştiriliyor bunlara ne derlerse desinler bu 14 fabrika çok kısa bi zaman içerisinde üretimini bitirecekler halbuki dünyada şeker gittikçe pahalanan bir ürün şeker pancarı ile şeker üretimi gittikçe değerlenen bir durum .Şeker dünyada iki türlü üretilir bir şeker pancarından bir şeker kamışından birde mısırdan. Yani şeker fabrikalarına ihtiyaç var. Desteklenmesi gerekiyor çiftçinin desteklenmesi gerekiyor. Cumhuriyet den bugüne çiftçi kamu kurum ve kuruluşlarca desteklenmiş şimdi biz bu destekleri yok ediyoruz bunları özelleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimin perişan halde olduğunu iddia eden CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “köylerde insan kalmadı.  Köylerde nüfus azalıyor. Belki burada bulunanlar belki sizlerden sonra çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan kimse kalmayacak. Gençler artık çiftçiliği cazip bulmuyor. Köyleri terk edip büyük şehirlerde iş arıyor. Artık köylerde tarım ve hayvancılık yapan son nesil olduğunu düşünüyorum. Gençler işi sahiplenmek istemiyorlar çünkü zarar ediyorlar”

İktidarın tarım politikasını eleştiren Gök, “Bizim Tarım Kanunumuz var. Diyor ki her yıl devlet gayri safi milli hasılandan yüzde birini tarıma destek olarak verecek. Bu bugünün rakamları ile yanılmıyorsam 30 milyar lirayı buluyor. Oysa bu yıl çiftçiye verilen destek 0,5 yanı 13 milyarda kaldı yarısı bile değil. Devlet kanuna muhalefet yaparak size vermesi gereken payı vermiyor. Sonra herkese 300 koyun vereceğim diyor. Herkes seviniyor. Ama diyor ki ben beş yüz bin koyun dağıtacağım. Bu durumda Türkiye’de bundan yararlanacak insan sayısı 300 koyun üzerinden 1667 kişi Gölbaşı’nda var mı bunu alan kaldı ki aldığınız koyunun iki katıda ipotek vereceksiniz. Bu çiftçi ile alay etmektir”

 

Devletin tarımda ithalata yöneldiğini belirten CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Türkiye buğday bile ithal eder duruma geldi. Hayvancılıkla uğraşanlara yem bulamayan ve saman ithal eden bir ülke haline geldi. Şimdi şeker fabrikalarını bitirmek için nişasta bazlı şekeri gündeme getirilerek Türkiye’de sağlıklı şeker üretiminin önü kapatılıyor ve dev firmaların önü açılıyor. Bundan hepiniz etkiliyorsunuz. Tarım kuruluşları özelleştirilerek kapatıldı.

Gök, ülkenin ulusal tesislerini yok eden bir iktidar gayri mili iktidar olduğunu belirterek, Cumhuriyetin ulusallaşma döneminde kurulan en önemli Tarım kuruluşlarının Ak Parti iktidarlığında kapandığını söyledi.

Levent Gök, son olarak Çalıştayı düzenleyen CHP İlçe Başkanı Bülent Elikesik ve ekibini tebrik ederek katılımcılara teşekkür etti.

Çiftçinin sağcı solcu ayrımına girmeden hakkını koruması gerektiğini vurgulayan CHP Parti Meclisi Üyesi, Ziraat Mühendisleri Odası Eski Başkanı Gökhan Günaydın, “İster Ak Parti ister MHP, isterse de diğer partilere oy vermiş olun bu sizi bizim karşımızda ki değerinizi azaltmaz. Biz bugün karşımızda üretmek için her türlü gayreti gösteren bir çiftçi profili görüyoruz. Ama akılla karşı, karşıya olduğumuz sorunu değerlendirmek zorundayız. Fransa’da çiftçi tam malını satmaya başladığı zaman eğer ithalat başlarsa Fransız çiftçisi otoyolları kapatıyor. Ben malımı satmadan ithalat yapamazsın diyor. Peki Fransız çiftçisi bunu yaparken sağcı, solcu ayrımına bakıyor mu hayır bakmıyor. Toplu halde hakkımızı savunacağız ve bunu böyle görenlerde hakkımızı yiyemeyecekler”

 

18 Mart Çanakkale Zaferini kutlayarak başlayan İlçe başkanı Bülent Elikesik, “Dünyada emeğinin karşılığını fazlasıyla alan çiftçiler maalesef bizim ülkemizde emeğinin karşılığını alamamaktadır. Çiftçinin sesi olmak adına bu tür çalışmaları önemsiyoruz. Bu tür çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Çalıştay’a katılan milletvekillerine teşekkür eden Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Sadullah Karaaslan “İnşallah sorunlarımızı söyleyeceğiz, vekillerimizde çözüm yolu bulmaya çalışacaklar, biliyorum sorunlarımız çok inşallah bir çözüm bulunur, en azında meclise sunulur”

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı CHP Levent Gök Bülent Elikesik Çiftçilik Çalıştayı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500