Advert
CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı "Kadına Şiddet Konulu" panel düzenledi
CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı
CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı 8 Mart Kadınlar Günü dolayısyla Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezin ‘de "Kadına Şiddet Konulu" panel düzenledi.

Kadınlar günü dolayısıyla düzenlenen panel Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. CHP Genel Başkan'ı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kadınlar ile alakalı konuşması ve kadının tarihte ki yerini anlatan slâyt sunumu izletildi.

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Bülent Elikesik konuşmasına Atatürk’ün kadınlar için söylediği sözle başladı. "Atatürk; Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur." demiştir.

Elikesik "Tüm dünyada medenileşme kıstaslarının başında kadın hakları gelmesine rağmen ülkemizde kadına uygulanan şiddet son zamanlarda büyük bir sorun haline gelmiştir" şeklinde konuştu.

 

Elikesik, kadına şiddetin uygulanmaması temennisinde bulunarak şunları kaydetti; "Kadına şiddetin olmadığı, saygının olduğu bir ülke temenni ederek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarım. Kalkın kadınlar! Ve unutmayın ki bizim size ihtiyacımız var. Çünkü biz inanıyoruz ki, dünyanın yarısı siz iseniz, devrim kavgasının yarısı da siz olmalısınız" dedi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Tülay Bağış ise konuşmasında dokuma fabrikalarında çalışan kadın işçilerin 8 Mart 1857 günü çalışma koşullarının içleştirilmesi amacı ile başlatmış olduğu eylem Polis'in saldırısı ve işçilerin fabrikaya kitlenmesi sonucu 129 kadın işçinin yanarak ölümü ile sonuçlandığını ifade etti..

Bağış, panelde 8 Mart’ın tarihini ve kadınların önemine değinen bir konuşma gerçekleştirdi.

Panele konuşmacı olarak katılan Emekli Emniyet Müdürü Hüseyin Arar Kadına şiddet ile ilgili hukuki süreçleri ve yasal işlemleri ve kadınların haklarından bahsederken, konuşmacı olarak katılan CHP PM Üyesi Gamze Taşçıer, Dç. Dr. Ali Yıldırım ve Av. Elif Kabadayı Tatar da yine kadına yönelik şiddet ve kadının toplumdaki yerlerinden bahsetti.

Konuşmalarının ardından katılımcılara teşekkür plaketi takdim edildi.  Programa  İYİ Parti Gölbaşı İlçe temsilcileri de katıldı.

 

ETİKETLER
CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı İYİ Parti Gölbaşı İlçe 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kadına şiddet CHP Genel Başkan'ı Kemal Kılıçdaroğlu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500