Advert
Kahverengi Koltuk
Giriş Tarihi : 17-02-2018 21:16   Güncelleme : 24-03-2018 00:23

Nisa Sayar ile Kahverengi Koltuk

Nasır Haşlak'ı ağırladık.

Nisa Sayar ile Kahverengi Koltuk

Nisa Sayar ile Kahverengi Koltuk'un bu haftaki konuğu geçmiş dönem (2004-2009) Gölbaşı Belediye Başkanı Nasır Haşlak'tı.

 

Davetimizi geri çevirmeyip misafirimiz olduğunuz için teşekkür ediyoruz. Hoşgeldiniz Nasır Bey.

Evvela gazetenizin 100. sayısından dolayı tebrik ediyorum, nice sayılara.. Yayın hayatınıza başarılı bir şekilde devam etmenizi diliyorum. Bizim dönemimizde başlamıştı gazeteniz yayına zannedersem, o günden bu güne bir hayli mesafe kat edilmiş, artık sadece Gölbaşı değil, Ankara kapsamında yayın yapıyorsunuz. Başarılar diliyorum.

Öncelikle Konya Yolu projesi ile ilgili bir soru sormak istiyoruz. Sizin döneminizde de gündeme getirilmişti bu konu, neden yapılamadı?

Biz 2004-2009 yılları arasında göreve geldik. O zamanlar belediye hizmetleri açısından Anadolu kasabası görünümündeydi Gölbaşı. Yapamadığımız daha doğrusu engellenen bir alt geçit projesi vardı. Başta büyükşehir yapacaktı olmadı, biz Gölbaşı Belediyesi olarak yapmak istedik. Belediye meclisinde malum engellemelerle karşılaştık. Eğer o engellemeler olmasaydı 2009 yılında bu alt geçit faaliyete geçmişti. Maalesef engellendi bir takım siyasi sebeplerden dolayı.

Sizden sonra gelen yönetimleri nasıl buluyorsunuz? Takdir ettiğiniz veya eleştirdiğiniz şeyler var mı?

Herkesin çalışma sistemi farklı olabilir. Bizden sonra gelen arkadaşlar da elinden gelen gayreti gösterdi. Gölbaşı daha iyi bir konumda olabilir miydi, evet, olabilirdi. Tabii Gölbaşı halkı bunu daha iyi değerlendirecektir. Ancak Mogan Gölü’nün temizlenmesi ve alt geçit projesi önemli birer proje. Bu da yine Ak Parti’ye nasip olacak. Ufku geniş, vizyonu olan yönetimlerle daha da ileriye gidecektir Gölbaşı.

Sevgi Çiçeği, Andezit Taşı ve Göller festivali yapılıyordu Gölbaşı’nda. Bu festivaller sizin döneminizde başlamıştı. Neden artık yapılmıyor?

Biz bu festivalleri ilk düşündüğümüzde amacımız Gölbaşı’nın tanıtımını yapmak, değerlerini insanlara anlatmaktı. İlerleyen dönemde amacından saptı, biraz magazinleştirildi iş ve daha sonra da belli sebeplerden dolayı yapılmamaya başlandı. Tahminimce birkaç yıldır yapılmıyor bu festivaller.

Yaptığınız için gurur duyduğunuz ve sizi en çok mutlu eden, eserim diyebileceğiniz yatırımınız var mı?

Bizim dönemimizde Gölbaşı yeni yeni Anadolu kasabası görünümünden çıkıyordu. Ne bir belediye binası vardı, ne bir sosyal kültürel tesis vardı.. En büyük ve temel problemlerden olan imar problemleri vardı. Biz hem alt yapıda hem üst yapıda ciddi çalışmalar yaptık. Karşıyaka’daki 74 parsel sorununu ciddi oranda çözdük. Yine TOKİ bizim dönemimizde hayata geçti. Mehmet Akif, Yunus Emre, Necip Fazıl kültür merkezleri, Zübeyde Hanım Aile Yaşam Merkezi vardı şimdi yıkıldı.. Bekçi kulübesi gibi bir belediye binası vardı, modern bir belediye binası yaptık. Bu ve benzeri ciddi projeler gerçekleştirdik.

Başkanlığınız döneminde keşke yapmasaydım dediğiniz, pişmanlık duyduğunuz bir olay var mı?

Neticede insanız hatalarımız olabilir ama biz Gölbaşı’nı 2004’te aldığımızda ve 2009’da bıraktığımızda arada ciddi farklar vardı. Gölbaşı’nın gelişen, büyüyen, modern bir kent haline gelmesi için büyük gayret sarf ettik. Gölbaşı’nı Ankara’ya yakışan bir metropol ilçe haline getirdik.

Unutamadığınız bir olay oldu mu?

Yani elbette çok fazla şey var ama şu an aklıma hepsi gelmiyor. Mesela şu an Alparslan Türkeş Parkı’nın bulunduğu yer için çok güzel bir projemiz vardı. Bir teleferik projesi düşünüyorduk. Dönemimiz yetmedi, gerçekleştiremedik. Orası aslında Gölbaşı’nın en güzel parkı ancak şu anda orası atıl vaziyette duruyor. Yani bu içimde bir uktedir.

Gölbaşı’nın şu anda en büyük sorunu nedir?

Gölbaşı’nı geleceğe taşıyacak projeler olması lazım. Mesela bizden sonra merkezde imar olmadı. Bunlar olmadığı için maalesef şehir sıkıştı. Mesela TOKİ, Örencik imarlarına bakın, her şeyiyle mükemmel. Şehri büyütmek mecburiyetindeyiz. Ciddi de bir talep var bu konuda.

Sizden sonra gelen belediyebaşkanlarının en beğendiğiniz çalışması nedir?

Yönetimlerin birbirini taklit etmemesi lazım. İyi bir belediyecilik anlayışını standart kılmak lazım. Biz de o standart yok. Bu özellikle kadrolarda bir tarumara yol açıyor. Yeni gelen yönetim, eski kadroyu dağıtıyor. İyisini devat ettirmek lazım. Kültür merkezleri furyası başladı. Taklitçi anlayıştan ziyade ihtiyaç olan çalışmalar yapılmalıdır. Yakup Bey döneminde bütün köylere kültür merkezi yapıldı. İhtiyaç olan yerlere yapılsın ama kültür merkezlerin % 90’ı atıl vaziyette, demek ki ölü yatırım. Ayrıca yapılan yüzme havuzu projesi ihtiyaç olan bir projeydi. Bana göre güzel bir projeydi.

Sizce en kötü proje hangisiydi?

Yakup Bey döneminde yapılan Şelale çok kötü bir yatırımdı. Sonrasında oraya 15 Temmuz Anıtı yapıldı. Oraya aslında yapılması gereken, Keçiören’deki şelalenin yapayı olabilirdi.

Nasır Haşlak, başkanlık döneminden sonra neler yaptı?

Ticari faaliyetlerimiz var onları devam ettiriyoruz. Ayrıca şu anda dernek, vakıf faaliyetlerimiz var. Belediye başkanları birliği, belediye başkanlarının üye olduğu bir birliğimiz var oranın yönetimindeyim. Orada mevcut belediyelere hukuki anlamda destek veriyoruz. Belediye başkanların özlük hakları ile ilgili çalışmalar ve belediyelere proje bazında destek oluyoruz. Siyasete 40 yıldır emek veriyoruz.  Bizim görev anlayışımız, partimiz ne görev verirse onu yaparız. Türkiye’nin Ak Parti’ye ihtiyacı var. İnşallah önümüzdeki dönem de hem yerelde hem de genelde yapılacak seçimlerde partimizin başarısı için aktif veya pasif ne görev verilirse yapmaya hazırız.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
170. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA