Advert

"İsraf önlenmeli, tasarruf arttırılmalıdır"

"İsraf önlenmeli, tasarruf arttırılmalıdır"

Önder Ataseven

Uluslararası küresel sermayenin üretmeden tüketen, böyle borçlu yaşayan köleleştirilmiş insan tipine dur demenin elzem olduğu bir zaman dilimine girmiş bulunmaktayız. Bu kapsamda girişimci ruha sahip gençlerin yetiştirilmesi lazımdır ve Ülkemizin ,özellikle de ilçemizin ekonomik durumu ve içinde bulunduğumuz şartlar göz önüne alındığında, birtakım tedbirlerin alınması gerektiği gözükmektedir.

Elimizde bulunan imkân ve kaynakları en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Her ne kadar şahsi imkanımız ve kendimize ait gibi gördüğümüz herşey aslında milli ekonominin bir parçasıdır. Bu nedenle luzumsuz ve ihtiyaç fazlası yapılan ekonomik sarfiyatlar hem kendi hem de milli ekonomimize olumsuz etkiler yapmaktadır. Ülkemizin ve insanımızın kaynak kaybına uğramaması gerekmektedir. Vaktimizi, enerjimizi, birikimimizi, ekonomik değeri olan imkan ve kaynaklarımızı, üretim ve istihdamı arttıracak şekilde kullanmalıyız.

      Bütün küresel güçlerin iş birliği yaparak, ülkemizi ve insanımızı köleleştirme projesi her alanda önümüze çıkmaktadır. Bu oyunu bozma yolu da üretimi arttırmak, iş ve iş imkânı oluşturacak zeminler oluşturmak, üreticiyi desteklemek ve bu alandaki her türlü potansiyeli, ilmin ve bilimin ışığında kullanmaktan geçer. Gölbaşı ilçemizde, hem özel hem de kamu imkan ve kaynakları açısından son derece avantajlı bir durumdadır. Merkezi idareye yakınlığı, ilçemizde ikamet eden devlet adamları ve bürokratlar, ismiyle anılan ürün ve işletmeleri, genç nüfusu, hem tarıma hem de sanayiye elverişli coğrafyası ve tabiatı, ulusal bazda üretim yapan işletmeleri bunun en somut verileridir.

Yatırımın ve yatırımcının önündeki her türlü engel ortadan kaldırılmalıdır. Devletimizin vermiş olduğu desteklerden faydalanma noktasında insanımız bilgilendirilmelidir. Esnafa ve firmalara marka olma ve oluşturmanın, kurumsallığın önemi anlatılmalıdır. İş ve işçi sağlığı konularında çeşitli eğitim programları yapılmalıdır. Sektörlerin sorunlarıyla ilgili raporlar hazırlanmalı ve yetkili mercilere iletilmelidir. Yani iş sahaları oluşturma adına, çeşitli alt yapı yatırımları yapılmalıdır. Ara eleman ve nitelikli eleman açığını kapatacak programlar hayata geçirilmelidir. Kaynak kaybına yol açacak iş ve işlemlerden uzak durulmalıdır. Yapılacak her türlü yatırımda işin sosyal boyutu ve insan merkezli olmasına dikkat edilmelidir. Ekonomik alanın düzenlenmesinde Sivil Toplum Kuruluşlarının, Meslek Örgütlenmelerininin, Sektörel faaliyet gösteren yapılanmaların ve kamu tarafının önemi her geçen gün artmaktadır. Bu minvalde bütün yapıların kendini gözden geçirmesi elzemdir. Velhasılı hem bireysel hemde kamusal tecrübelerini en iyi şekilde değerlendirmek, üretimi artırmak, istihdamı arttırmak ve en önemlisi ilçemizin ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sunmak birey ve toplum olarak hepimizin görevidir.

İlçemizdeki ekonomik faaliyetlerin büyük bir kısmı

1-Gayrimenkul alım satım

2-Maden sektörü (Özellikle andezit taşı)

3-Küçük ve orta ölçekli sanayi

4-Savunma sanayine üretim yapan işletmeler

5-İç turizme yönelik hizmet üreten işletmeler

6- Eğitime ve doğan sektöre

7-Merkezde ve bazı mahallelerde bulunan kamuoyuna ait yatırımlar ve işletmeler olarak sayabileceğimiz başlıca alanlar.

8-Tarım sektörü (Geleneksel üretim ve hayvancılıkla uğraşan kesim , modern tesislerde üretim yapan işletmeler) vb.

9-İnşaat sektöründe faaliyet yapan yapılar.

 

Netice itibari ile şunu söylersek abartmamış oluruz

"Ülkemizde yapılıpta ilçemizde yapılmayan, yapılamayan her hangi bir ticari faaliyet yoktur."

Dolayısıyla bütün bu pozitif verileri kullanmak, koordine etmek, sivil ve kamu alanında konuya taraf olan kişi, kurum ve kuruluşların başlıca görevidir.

Burda zemin ve işleyiş ne kadar sağlıklı olursa yansımada o kadar etkili olacaktır.

Ankara Gölbaşı MHP Ali ihsan güçlü
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekaleten Değil, Asaleten Başkan
Vekaleten Değil, Asaleten Başkan
Trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı
Trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı