Advert
Aman dikkat!
Aman dikkat!
Sosyal medya hesaplarınızı güvende tutun.

Sosyal medya ve bilişim alanında kullanıcıları uyaran Harun Erdem, şifre oluştururken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

"Gün geçmiyor ki, milyonlarca parola hackerlar tarafından çalındı veya telefon dolandırıcıları “ben polisim, savcıyım hesabınız terör örgütünün eline geçmiştir size yardım edeceğim” diye insanlarımızı kandırmasın.

Akıllı telefon kullanma bağımlılığı olarak ülkemiz %71 ile dünya sıralamasının başını çekerken beraberinde getirdiği negatif etkiler de yadsınamaz bir gerçekliği oluşturuyor. Son dönemin en çok kullanılan saldırılarından Phishing “Password” (Şifre) ve “Fishing” (Balık avlamak) sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulan Türkçe’ye yemleme (oltalama) olarak çevrilmiş bir saldırı çeşididir. Oltalama yöntemi kullanılarak bilgisayar kullanıcıları her yıl milyonlarca dolar zarara uğratılmaktadır.

Phishing(yemleme) saldırıları, saldırgan kişilerin özellikle bankalar, alış-veriş siteleri, sosyal paylaşım ağları (Facebook,Twitter vb.), arkadaşlık siteleri, online oyunlar gibi kullanıcı adı ve parola kullanılarak giriş yapılan sistemlerin bir kopyasını hazırlayarak başlarlar. Saldırganlar hedeflerindeki kişilere gönderdikleri e-postalarla kurbanlarını hazırladıkları sahte sayfalara yönlendirirler.

Oltalama yöntemi kullanılarak korsanlar kullanıcıların genellikle kullanıcı hesap numaralarını, kullanıcı şifre ve parolalarını, kredi kart bilgilerini ve internet bankacılığında kullanılan kodu ve şifreleri ele geçirmeyi hedeflemektedirler.

Bu saldırılar karşısında alınması gereken önlemleri şöyle sıralayabiliriz;

- Bilgisayar ve akıllı telefonlarımızın güncellemelerini yapmayı unutmamalıyız.

- Mümkünse kaliteli bir anti virüs programı kullanmalıyız

- Kaynağı belli olmayan e-posta ve mesajları dikkate almamalıyız. Herkes farkında olmalıdır ki devlet kurumları, bankalar mail yolu ile kimseden kişisel bilgi talep etmez.

- Sitenin orijinal olmasından emin olmadan işlem yapmayın emin olamıyorsanız adres satırının başındaki kilit simgesini tıklayarak sitenin adı ve sertifikası ile işlem yapmak istediğiniz sitenin adı ve sertifikası aynı olmalıdır.

- Güçlü bir parola kullanarak bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam, bir özel karakter (?, @, !, #, %, +, -, *,) olacak şekilde parolalarımızın kendimize özgü olmasına dikkat edelim. Parolalarınızı kimseyle paylaşmayınız.

Güçlü bir parola demişken başımdan geçen birkaç olayı sizlerle paylaşayım. Eminim hala bu hataları yapan kişiler çıkacaktır. Sosyal medya hesabı çalınan x kişisi yardım talebinde bulundu. Parolasını sormadan Facebook hesabında ufak bir inceleme ile takım olarak 4 büyüklerden bir takım tuttuğunu öğrendim, kuruluş tarihini cebime koydum, y ve z isimlerinde iki çocuğunun olduğunu öğrendim, isimleri attım cebe, doğum tarihini öğrendim attım cebe. Bu 4 bilinenle ve özel karakterlerin en çok kullanılanları ile oluşturduğum kombinasyonlarla parolan bunlardan birisi mi diye sorduğumda bu bilgileri sen nerden biliyorsun diye soru ile karşılaştığım. Halbuki farkında değil ama sosyal medya Hesabında zaten parolasını paylaşmış. Yine başka bir olay; kredi kartından kendisinin olmayan harcamaları fark eden bir tanıdığım banka ve polis ile iletişime geçmiş ama nasıl olduğunu merak ederken sosyal medya hesabını kontrol ettiğimizde büyük harflerle “FATİH SULTAN MEHMET HAYRANI” yazısını gördüm. Kartının şifresi İstanbul’un fethi mi diye sorduğumda kem küm demeye başladı.

Parola ve şifre oluştururken lütfen ama lütfen tuttuğumuz takımların kuruluş tarihlerini, kendi doğum tarihlerimizi, milli şuur gösterir gibi tarihimizin önemli günlerini, sosyal medyada paylaştığımız bilgileri koymayalım."

ETİKETLER
Harun Erdem aman dikkat sosyal medya şifre hesap çalma hesap kurtarma
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500