Advert

Başkan Duruay projeleri anlattı

Başkan Duruay projeleri anlattı

Başkan Duruay projeleri anlattı
Başkan Duruay projeleri anlattı Önder Ataseven

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla yerel basınla bir araya geldi.

Başkan Duruay, toplantı sırasında gazetecileri yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendirirken gazetecilerin sorularını da içtenlikle cevapladı.
 

İşte Duruay’ın konuşmasının satır başları

KONYA YOLU İHALESİ

 “Konya Yolu projelendirilmesi bitti şimdi ihalesi yapılacak. Onu bekliyoruz. Yaklaşık 230 Milyon Lira bedelle ihalesi yapılacak. Büyük bir proje olacak. Bu proje de gerçekleşirse Gölbaşımızın yıllardan beri çözülemeyen sorunları ortadan kalkmış olacak. Ulaşım olarak Patalya Hotel karşısındaki Dallas Yolu dedikleri alanda genişletme çalışmaları yapılacak. Bu yol Haymana yolunu da rahatlatacak. Daha önceki projelerde Aksaray yolunun gişeleri Hacılar tarafındaydı Mahmatlı tarafının o tarafa alındı. Gölbaşının 2. Çevre yolu olacak”

ALT YAPI SORUNUN ÇÖZÜMÜ

 “Çok aşırı derecede yağan yağmur olduğu zaman bazı bölgelerde su baskınları oluyordu şu anda tespit ettiğimiz 18 yer ASKİ bölge müdürümüzle birlikte büyük ızgaralar koyduk. Yağmur suyu ızgaraları, bir daha kötü olaylar yaşamak istemiyoruz.”

 MAHALLE ÇALIŞMALARI

 “Gölbaşı belediyesi olarak 48 mahallemizin hepsine de Büyükşehir ile beraber çocuk parklarını yaptık. Musalla taşlarının üzerlerini örttük.  7 mahallemizde altyapı çalışmaları yenilendi. En son Karaali Mahallesi'nin Büyükşehir asfaltını verdi, bizlerde asfaltını attık. Merkezde ise Eymir Mahallesinde birçok amaçlı kültür merkezi, yine yanında bir kültür merkezi var. Bir katını kültür bakanlığına protokolle verip, orası da kütüphane olacak. Nasip olursa 2-3 ay içerisinde hemşerilerimizin hizmetine sunacağız”

ŞEHİR PARKI

 Şehir parkımız var. Yüzde 99 seviyesinde bitti sayılır. Orası gölbaşı belediyesi tarafından bugüne kadar yapılan en büyük park olup, kendi elektriğini kendisi üretecek. Büyük bir boşluğu da doldurmuş olacaktır.

ZÜBEYDE HANIM KÜLTÜR MERKEZİ

“Zübeyde Hanım kültür merkezi kullanılması dar olan bir binaydı. Şu anda o binanın en az 4 kat büyüklüğünde bir bina yaptık. Nasip olursa paylaşım noktasını en alt katına taşıyacağız. Üstünde zabıta müdürlüğünün yeri olacak. Onun üstünde engelli birimi faaliyet gösterecek. Onun üstünde 7 sınıf var. Burada eğitim verilecek. Orası da birkaç aya kadar açılışını yapacağız. Onun yanında Pazar yerimiz vardı orasının altını 200 otoparklı kapalı alan, onun üstünde de Pazar yerimiz var, ayrıca orada oyun ve oturma alanları da var. Üst katında da çok amaçlı salon yapıldı.  Oranın da açılışını hep birlikte yapacağız”

MEVLANA SPOR KOMPLEKSİ  

Mevlâna parkı içerisinde yüzme havuzu yaptık. Hemen yanında da çocuk oyun gurubunu da yanına montaj yaptık. Oradaki çocuklarımıza güzel bir oyun alanı yaptık.  Yüzme havuzunun içinde spa, Türk hamamı, Fin hamamı, sauna ve fitnes var. Orayı da sırf hanımlara tahsis etmeyi düşünüyoruz.”

 MOGAN GÖLÜ TEMİZLİĞİ

“Gölümüz temizleniyor, dere ıslahlarında aynı zamanda yapılıyor biliyorsunuz. Orayı 2 ya da 3 etap halinde yine Gölbaşı’nın en büyük yeşil alanlarından birisi olacak. Yani, devletimizden şu ana kadar en büyük sıkıntılarının yatırımını almış bulunuyoruz. Yani, gölün temizlenmesi, Konya yolunun yapılması, Orman bakanlığı da köpek barınağı ile ilgili bir çalışma başlattı”

TÜRKİYE PETROLLERİ ARSASI

 “Türkiye Petrollerinin yerini bir daha cumhurbaşkanımızdan isteyeceğiz. Daha önce istedik verin diye talimat verdi. Ancak verilmedi.  Yine isteyeceğiz.”

KENT MEYDANI

 “Kent meydanı ile ilgili de protokol günümüz belli oldu. Bu ay içerisinde sözleşme yapılacak. Dr. Şerafettin Tombuloğlu’nun olduğu bölge de kent meydanı olarak düzenlemek istiyoruz.  Oradaki okulların hepsi kalkacak. Atatürk Sahil Parkı projesi ile birleşecek. Orada bir telsiz evi var eski olarak onu korumak için ne yapabiliriz diye düşünüyoruz”

ODABAŞI DÖNEMİNE ELEŞTİRİ

Başkan Duruay, “Ben hükümetten aldığımız yatırımları bir kenara bırakıyorum, büyükşehirden aldığımız yatırımları da bir kenara bıraktım. Sadece kendi belediyemiz olarak yaptıklarımızı söylüyorum. Zübeyde hanım kültür merkezi onun iki katı değil mi, TOKİ Eymir Mahallesine yaptığımız kültür merkezi en az 3 katı, bir Pazar yeri, 2 havuz yapıyoruz. Onu da dahil edin iki katı hizmet ürettik. Şafak Mahallesin deki kültür merkezini de katın onlara. Ona rağmen önceki döneme rağmen sadece belediye olarak biz iki katı hizmet verdik”

Şu ana kadar eski yönetimlerle ilgili kötü şeyler söylemedik, söylemekte istemiyoruz. Kültür merkezini 1500-2000 lira kira almıyoruz biz 25 bin TL kiraya verdik. Aylık olarak. Bahçeli düğün salonu sanırım 8,5 bin TL lira kira alıyoruz, geldiğimizde elektrik, su, vs. belediye ye aitti.”

RAMAZAN ŞİMŞEK ÖZÜR DİLEMELİ

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, geçtiğimiz günlerde yapılan meclis toplantısında kentsel dönüşümle ilgili bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkan Vekili Ramazan Şimşek’e sert bir dille eleştirdi.

 

Başkan Duruay mecliste “Kentsel dönüşüm ilan edilen alanların tamamen tasarrufu Büyükşehir Belediyesine aittir. Bu alanların imarını kim yapacaktı, Gölbaşı Belediyesi. Şimdi kim yapacak, Büyükşehir Belediyesi yapacak. İmar ve ruhsattan elde edilen gelir Büyükşehir Belediyesine gidecek. Hiçbir faydamız olmayacak”

Diyen Ramazan Şimşek’e “Konuşacağı yer orası değil. Mecliste cevabı vereceğim ve facebook’tan da yayınlamasını isteyeceğim. Çünkü ben mecliste böyle konuştum diye sosyal medyadan paylaştı. Gelip bize sorması lazımdı. Eğer kentsel dönüşümden rahatsızsan Büyükşehir Meclis üyesisin ve Grup Başkan Vekilisin çıkıp orada konuşacaksın. Orada konuşmuyor ve gelip burada sırf laf olsun diye konuşuyorsan buda ayıptır. Günahtır. Biz Tulumtaş’ta tapuları aldık. İncek bölgesi zaten kentsel dönüşüm olan bir yer. Hangi binanın ruhsatlandırma harçlarını büyükşehir aldı. İnşallah en son kentsel dönüşüm alanına giren Hacılarda ki yerlerin tapularını da alacağız. Ve ona meclisten cevabını ben vereceğim” dedi.

 Tulumtaş’tan ihdaslardan 230 dölüm yer çıkarttıklarını belirten Duruay; “230 dölümün tapusunu aldık. Büyükşehirle yaptığımız protokol çerçevesinde orada ki harçlarda bize kalacak. İnşallah Hacılardakilerinde tapusunu alacağız. İnşallah Ramazan Şimşek’te çıkar özür diler herhalde” dedi.

GAZETECİLERLE YAPILAN PROJELER GEZİLDİ

Yapılan toplantı sonrasında Gölbaşı Yerel Gazetecileri, AK Parti Gölbaşı İlçe Başkanı Selim Akceylan, AK Parti Gölbaşı Kadın Kolları Başkanı Hayrunnisa Işık Aydoğan, AK Parti Gölbaşı Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Tarık Kuyrukçu ile birlikte yapılan projeleri gezdiren Başkan Duruay, projelerin son durumu hakkında bilgi verdi.

 

Belediye hizmetlerinin yerinde görülmesi ve bilgilendirme yapılması adına düzenlenen proje gezi turunda, Başkan Duruay ve beraberindekiler, Eymir Mahallesi Sosyal Tesisleri, Şehir Parkı, Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri, Mevlana Spor Merkezi inşaat çalışmalarında incelemelerde bulundu. 

Fatih Duruay RAMAZAN ŞİMŞEK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Onur     2018-01-11 Odabaşı'nın köylere yaptığı kültür merkezlerini neden saymıyorsunuz parmak hesabınızda? Bide bu mevlana spor tesisi neden sadece hanımlara için oluyor.Beylerin hakkı yokmu burada.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vekaleten Değil, Asaleten Başkan
Vekaleten Değil, Asaleten Başkan
Trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı
Trafik kazası: 1 ölü, 8 yaralı