Advert
Türkiye'nin ilk Kadın Master Chef'i Sedef Kıvanç
Türkiye'nin ilk Kadın Master Chef'i Sedef Kıvanç
Türkiye'nin ilk kadın Master Chef'i Sedef Kıvanç “Dünya mutfaklarının çıkış noktası Osmanlı mutfağıdır”

Gazi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü tarafından düzenlenen söyleşiye katılan Sedef Kıvanç “Dünya mutfaklarının çıkış noktası Osmanlı mutfağıdır” dedi.

 

Türkiye'nin ilk kadın Master Chef'i ünvanına sahip olan Sedef Kıvanç, Gazi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde söyleşi yaptı.

 

Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı Konferans Salonunda düzenlenen söyleşide Sedef Kıvanç Gazi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğrencilerine mesleğe dair bilgilendirme yaptı.

 

Mutfağın nerede başladığını öğrenmek gerektiğini belirten Kıvanç, “Bunun için Osmanlının en başına ineceksiniz. Çünkü baktığınız zaman dünya mutfaklarının, hani karışımlar yapılıyor ya baharat, tatlı, tuzlu ve ekşi diye. İlk kitaplara gittiğinizde zaten Osmanlı'da başlıyor her şey. O lezzetleri katan zaten ilk bizlerdik. Dolayısıyla bizim mutfağımızı dünya mutfağı kendi özüne getirdi. Kendi mutfağıymış gibi davrandı. Biz önce kendi mutfağımızı öğreneceğiz sonra dünya mutfağını öğreneceğiz. Zaten kendi mutfağımızı öğrenirsek dünya mutfağını da öğrenmiş olursunuz. Bizim mutfağımız çok önemli ben Osmanlı mutfağını anlatan bir kitap yazacağım” dedi.

 

Aşçı olmanın zorluklarını anlatan Türkiye’nin ilk kadın Master Chef'i Sedef Kıvanç, mutfakta erkek hegemonyasının yüksek olduğunu söyledi.

 

Aşçılığın bayanlara daha zor geldiğini ve bu bölümü okuyan bayanların azimli olması gerektiğini belirten Kıvanç, “Bayan olarak çok zor bir meslek yapıyorsunuz. Aşçılık, erkeklerin çoğunlukta olduğu bir meslek, mesai saatleri çok uzun ve ağır bir iştir. Güç gerektiren bir iş. Ama siz kendinize ben bu işi yapacağım, ben bu yükün altından kalkacağım derseniz yapamayacağınız hiçbir iş yoktur” ifadelerini kullandı.

 

Organik ürünler gerçekten doğal mı ve Türkiye ve Avrupa’da gerçekten organik ürünler var mı sorusuna Kıvanç, “Bu konuda çok araştırma yaptım. Organik miyiz geçekten diye, ama değiliz. Soluduğumuz hava, içtiğimiz su, toprak, aldığımız tohum hiçbiri organik olmuyor. Yetiştirme şartları zaten doğal değil. Bu yüzden ben organik tarım yapılabildiğine yüzde 5 ya da en fazla yüzde 10 verebilirim” diye konuştu.

 

Türkiye'nin ilk Master Chef'i olan Sedef Kıvanç 5 buçuk ayda nasıl 40 kilo verdiğini anlattı.

 

Kıvanç, “Gıdaları benden iyi bilen yok. Kaloriyi benden iyi bilen yok. Alternatif ürünleri benden iyi bilen yok. O zaman ne yapalım bunları bir sentezleyelim. Kendimi de tanıyarak bir diyet oluşturdum kendime bu diyeti uyguladım bunun üzerine yavaş yavaş 45 kilo verdim. Sonra aynı sistemi biraz daha değiştirerek erkek vücuduna uyarlayarak eşime uyguladım o da 65 kilo verdi” dedi.

 

Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiye öğrencilerin yanı sıra Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy ve Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya da katıldı.

 

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Gazi Üniversitesi Sedef Kıvanç
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500