Advert
-Gazi Üniversitesi’nde Yöresel Lezzetler etkinliği
-Gazi Üniversitesi’nde Yöresel Lezzetler etkinliği
-Gazi Üniversitesi’nde Yöresel Lezzetler etkinliği

Gazi Üniversitesi gastronomi bölümü öğrencileri Türkiye’nin yöresel yemeklerini tanıtmak amacı ile yöresel lezzetler etkinliği başlattı.

 

Gazi Üniversitesi gastronomi bölümünde yapılan etkinlikte bu hafta Karadeniz yemekleri yapıldı.

 

Her hafta farklı bir yörenin yemeklerinin tanıtıldığı etkinlikte öğrenciler kendi hazırladıkları Karadeniz mutfağına ait yemekleri jüri üyelerine beğendirmeye çalıştı.

 

Yöresel lezzetler etkinliğinin jüri üyeliğini Gölbaşı’nda Karadeniz yemekleri ile ünlü restoran Hamlakit’in sahibi Gökmen Turhan yaptı.

 

Bu hafta etkinlikte Karadeniz yöresine ait hamsi buğulama, hamsi tava, hamsili pilav, mısır ekmeği, kuymak, kara lahana çorbası, lahana dolması, mısır unu helvası, laz böreği gibi yemekler yapıldı.

 

Amaçlarının Anadolu lezzetlerini tanıtmak olduğunu belirten gastronomi bölümü öğretim görevlisi Cihan Canbolat, “Her hafta öğrencilerimizle yaptığımız bu etkinlikte amacımız öğrencilerimizin kendi yöresel yemeklerini bilmelerini sağlamak ve Anadolu lezzetlerini tanıtmak. Bunun için Ankara’da yöresel yemekler yapan firmalar ile çalışıyoruz. Toplumların bize göre en büyük zenginliklerinden biri mutfak kültürüdür. Bizim ülkemiz de bu açıdan çok zengin bir ülke, bu kültürü yaşatmak istiyoruz” dedi.

 

 

 

ETİKETLER
Gazi Üniversitesi Yöresel lezzetler Karadeniz yemekleri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500