Advert
TGB’den Samsun’dan Ankara’ya çıkarma
TGB’den Samsun’dan Ankara’ya çıkarma
Türkiye Gençlik Birliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Samsun’dan Ankara’ya “İstiklal Yürüyüşü” yapacak.

Türkiye Gençlik Birliği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda “Atatürk gençliği İstiklal yolunda” sloganıyla, Samsun’dan yola çıkarak Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı rotasında İstiklal Yürüyüşü yapacak.

26 Ekim günü başlayacak olan yürüyüş 81 ilden ikişer delege ve 162 gençle gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili gazetemize konuşan TGB Ankara İl Yöneticisi Sezer Özseven, belirlenen rota ile verilmek istenen mesajın Türkiye’nin girdiği bağımsızlaşma sürecinin başarılı olması için ancak Atatürk’ün rehber alınacağını söyledi.

Yürüyüş hakkında bilgi veren Özseven, “29 Ekim’de 81 ilden ikişer delegeyle yani toplam 162 gençle Samsun’dan yola çıkıyoruz. Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ve sonrasında Ankara’da sonuçlanacak bir güzergahla Kurtuluş Savaşı’nın kongrelerinin planlamasının yapıldığı rotayla yürüyüşümüzü sonlandırıyoruz. Burada vermek istediğimiz mesaj şu ki, Türkiye şu an bir bağımsızlaşma sürecine girdi. Amerikan sisteminden, 1945’ten bu yana Türkiye’nin içerisinde bulunduğu Batı sisteminden kopma ve yeni kurulan dünyanın bağımsız bir ülke olarak yer alma sürecine girdi. Biz de bunu tarihimizde Kurtuluş Savaşı’yla en net biçimde görebiliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin içine girdiği bağımsızlık savaşını ancak Mustafa Kemal’i ve cumhuriyet devrimlerini bayrak edinerek kazanacağını ifade eden Sezer Özseven, “Mustafa Kemal de Sevr Anlaşmasını yırtıp Türkiye’yi bağımsız bir ülke getirmek adına Samsun’dan yola çıktı, Amasya’da bir genelge yayınladı, sonrasında Erzurum ve Sivas’ta ikişer kongreyle bu yürüyüşü devam ettirdi ve nihayetinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtı. Bunları da Türkiye’nin dört bir yanından gelen delegelerle yaptı. Biz de buna bir gönderme yaparak 81 ilden iki delege ve 162 gençle Samsun - Ankara rotasını yürüyoruz. Burada vereceğimiz mesaj, Türkiye’nin bağımsızlaşması yolunda Atatürk’ün bir bayrak olarak kullanılabileceğidir. Bu bağımsızlaşma savaşını biz ancak Atatürk ile ve cumhuriyet devrimi değerlerine sarılarak verebiliriz. Biz de bunun mesajını vermek adına 26 Ekim günü Samsun’dan yola çıkıyoruz. 29 Ekim günü de Ankara’da coşkulu bir karşılamamız olacak Birinci Meclis önünde. Oradan da Anıtkabir’e bir yürüyüşümüz olacak.” dedi.

İstiklal Yürüyüşü 26 Ekim günü Samsun’dan başlayacak, Erzurum, Sivas ve Amasya’da çeşitli karşılamalar olacak ve Ankara’da Birinci Meclis önünde son bulacak. Birinci Meclis önünde yapılacak buluşma ise 29 Ekim günü saat 13.00’da gerçekleştirilecek.

ETİKETLER
Ankara TGB 29 Ekim İstiklal Yürüyüşü
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500