Advert
Kadınlar meme kanserinden erken tanı ile kurtulabilir
Kadınlar meme kanserinden erken tanı ile kurtulabilir
İkinci Bahar müdavimlerine meme kanseri eğitimi. Yenimahalle Belediyesi ve Medicalpark Ankara Hastanesi iş birliğinde 1-31 Ekim “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” nedeniyle “Meme sağlığının önemini fark et” konulu seminer düzenlendi.

Meydan AVM İkinci Bahar Yaşlı Dayanışma Merkezi’nde düzenlenen seminerde Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Meral Şen Yenimahalle Belediyesi Yaşlı Dayanışma Merkezi üyelerine meme kanseri ile mücadeleyi anlattı.

 

Türkiye’de meme kanseri teşhisi konulan hasta sayısında yaşanan artış nedeni ile 40 yaş altı kadınların da meme kanseri kontrollerini yaptırması gerektiği vurgulayan Şen, Meme kanseri nedir, kimlerde sık görülür, risk faktörleri nelerdir, seyir süreci nasıldır, belirtileri nelerdir, kendi kendini muayene nedir ve nasıl yapılır gibi başlıca konuları anlattı.

 

Erken tanı hayat kurtarır

 

Meme kanseri hakkında doğru bilinen yanlışlar ve erken teşhisin önemi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Meral Şen, meme kanserinin kadınlar için en önemli hastalık olduğunu kaydetti. Dünyada her 8 kadından birinin meme kanseri olduğuna dikkat çeken Şen, Türkiye'de ise bu durumun her 10 kadından 4'üne kadar çıktığına dair vurgu yaptı. Oluşturulacak farkındalık ve kadınların kendi kendisine yapacağı küçük muayeneler sayesinde hayatlarının kurtulabileceğini belirten Şen, bir kadının ömrü boyunca meme kanserine yakalanma riskinin %13 civarında olduğuna değindi. Şen; “Erken tanı hayat kurtarır sözü bütün kanser türleri için geçerlidir ancak tam anlamıyla hakkını verdiği tür meme kanseridir. Meme kanserinin bu kadar yaygın olmasına rağmen dünyada en erken tanısı konulabilen kanser türlerinden biri olduğunun altını çizmek istiyorum. Birçok insanı boş yere kaybediyoruz” dedi.

ETİKETLER
Meme kanseri Ankara Yenimahalle Prof. Dr. Meral Şen
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500