Advert
STEM Projesi hayata geçiyor
STEM Projesi hayata geçiyor
Darüşşifa Eğitim Kurumları STEM projesini 2018-2019 eğitim öğretim yılında müfredatına alıyor.

Darüşşifa Eğitim Kurumları STEM projesini 2018-2019 eğitim öğretim yılında müfredatına alıyor. 
Darüşşifa Eğitim Kurumları, STEM ( fen, teknoloji,mühendislik,matematik)  projesini 2018-2019 eğitim öğretim yılında müfredatına alacağı ifade etti. STEM projesi Darüşşifa Eğitim Kurumları konferans salonunda okul öğretmenlerine anlatıldı. 
Özel bir kurum tarafından hazırlanan programla, öğrencilerin matematiksel düşünme becerilerini geliştirerek fen bilimleri alanındaki eleştirel düşünme, yaratıcılık, yenilenme, problem çözme, üretkenlik kapasitelerini geliştirmesi hedefleniyor. 
Bu proje ile öğrencilerin hayal gücünü kullanarak tasarladıkları her türlü sistemi robotik ve elektronik alt yapısını gerçekleştirmesi bekleniyor. 
Anaokulundan her yaş grubuna hitap eden sistemle, öğrencilerin muz, salatalık gibi iletkenlik gösteren her türlü mevye veya sebze ile müzik aleti yapmak, akıllı ev sistemlerinde tasarlanmış hayatı kolaylaştıran teknolojileri çeşitlendirmeyi amaçlayan programla birçok alanda sınır tanımayan hayal gücünü gerçeğe dönüştürmeyi ve bu dönüşüm çerçevesinde bilgisayardan kodlama yönteminin öğretileceği proje hakkında öğretmenlere sunum yapıldı.
‘Teknoloji Tüketen Değil, Üreten Çocuklar’ sloganı ile sunulan proje ile öğrencilere yaş grubuna göre öğretilecek kodlama yoluyla kendi teknolojilerini üretme yolunun açılmasının hedeflendiği aktarıldı.  
STEM proje sorumlusu Çağdaş Turan; “ Kelime anlamı gereği STEM (Science Technology Engineering Mathematics) harflerinden oluşuyor. Bu işin mantığı teknolojinin, matematiğin bir arada olduğu müfredatın, programın hayatımıza entegre edilmesini sağlıyor” dedi. 
Proje sayesinde derslerin çok daha rahat anlaşılabilir ve uygulanabilir olduğunu vurgulayan Turan; ” Darüşşifa okullarında biz şuanda Türkiye’nin ilk 1 yıllık eğitim hayatına entegre edebilecek STEM müfredatını hayata geçireceğiz. Biz bu derslerde bir volkan oluşumunun elektronik sistemle ve STEM sistemiyle nasıl oluştuğunu, nasıl yapıldığını anlatacağız” diyerek sözlerine devam etti. 
STEM projesinin amaçlarını anlatan Turan “ Biz çocuklara düşünmeyi tasarlamayı ve kodlamayla hayata geçirmeyi öğretiyoruz. Kodlamayı bu işin canlandırma kısmı gibi düşünelim yani siz bir şey tasarladığınız zaman ürün sadece bu şekilde kalırsa elle hareket edebilir ama çocuklar bunu kodlamayı öğrendikleri zaman hayata geçirebilecek. Yani biz burada 11 yaşındaki çocuğa akıllı ev sistemi yaptırabileceğiz. Örneğin bir oda da kaç kişinin olduğunu ısı sensörü ile öğrenebilecekler. Burada kaç insanın korkuya ya da heyecana sahip olduğunu bilebilecekler. Bunların hepsi ‘Arduino ‘ sistemi ile gerçekleşecek. Bu program çocuklara bir adım ilerisini düşünmeyi öğretecek, teknolojini sadece oyunlardan ve tüketimden ibaret olmadığını, teknolojinin yaşamımızı kolaylaştırabildiğini anlatacağız” ifadelerini kullandı.
 Turan ,“Biz özel kurumuz devlet okullarında hazır kodlamalarla öğretilen bir sistemi var kod bloklarında devlet okullarında öğretim başlatıldı. Darüşşifa gibi özel okullar da belli başlı programlarla uygulamaya başladılar ama biz tam anlamıyla dört dörtlük yaş gruplarına ayrılmış şekilde eğitim yapan kurumlardan biriyiz. Biz bunu, inşallah hem ülkemizde hem de bölgemiz de meydana getireceğiz” sözleriyle konuşmasına son verdi.
Sunum sonrasında STEM ile hayata geçirilmiş projeler tanıtıldı.  Öğretmenler, çiçekleri sulama ile ilgili yapılmış sulama sistemini, engel sensörlü ve kızılötesi ile çalışan araç, engelliler için tasarlanmış düşünce gücüyle hareket edebilen el iskeletini deneyerek test etti. 
Program sonunda Darüşşifa Eğitim Kurumları yönetim kurulu başkanı Osman Karaaslan tarafından proje sorumlusu Çağdaş Turan ve robotik kodlama öğretmeni Ali Pakcan’a çiçek takdim edildi.

 

ETİKETLER
STEM Projesi Gölbaşı Ankara Darüşşifa Eğitim Kurumları Çağdaş Turan Ali Pakcan Osman Karaaslan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500