Advert
-Gölbaşı Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Balay’dan açıklama
-Gölbaşı Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Balay’dan açıklama
-Ankara Gölbaşı Emlak Müşavirleri Derneği (AGED) Başkanı Kazım Balay, Gölbaşı Tapu Müdürlüğündeki sıkıntılarla ile ilgili açıklamalarda bulundu.

VİDEO YÜKLENİYOR...

-AGED Başkanı Kazım Balay, düzenlenen basın toplantısında, “Gölbaşı tapuda vatandaş, müteahhit, emlakçı, esnaf odası üyeleri, ziraat odası üyeleri birçok sıkıntılar yaşıyorlar” dedi.

-Balay, tapu da yaşanan değişikliğin Gölbaşı lehine olduğunu öne sürerek, "Tapuda yaşanan değişiklik Gölbaşı'nın hayrına olmuştur. Gölbaşı Tapu Kadastro Müdürlüğünde hizmet standartlarının uygulanmasını talep ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.

 

Kazım Balay “Gölbaşı tapuda vatandaş, müteahhit, emlakçı, esnaf odası üyeleri, ziraat odası üyeleri birçok sıkıntılar yaşıyorlar. Normal bir tapuda bir gün de biten satış işlemi biz de 55 güne kadar uzayabiliyor. 2 gün de biten ipotek işlemi 40 güne kadar sürebiliyor. Bunları dillendirip sonuç alamadıkça dozajı da arttı. Mesela tarım vasıflı araziler son yayınlanan genelge de, ya kesinleşmiş 5 binliği ve binliği olacak bölünebilecek veya tarımdan olur yazısı alınacak. Ama bizim gölbaşı tapuda yasaya muhalif şekilde parça parça satıldığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Tapuda ki sıkıntıların giderilmesi için gerekli mercilere başvurduklarını belirten AGED Başkanı Kazım Balay “Bilgi ve belgelerle durumu belediye başkanımıza, ilçe başkanlarımıza geçen dönem anlattık. Konuyla ilgilenmelerini istedik. Sağ olsunlar ilgilenenler oldu. Gölbaşı Tapu Müdürlüğünde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün hizmet standartlarının uygulanmasını talep ediyoruz. Bizim emlakçılar, müteahhitler veya vatandaşlar olarak talebimiz bir ayrıcalık değil kendi tapu hizmet standartlarına uymalarını istemek” ifadelerini kullandı.

 

Ankara Gölbaşı Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Kazım Balay açıklamasını şöyle sürdürdü “Başbakanlığın satış işlemleri ile ilgili yazıları var. Kendi hizmet standartları içerisinde satış işlemi için 2 saat süre verilmiş. Standarttan kastımız bir işi denetlenebilir kontrol edilebilir hale getirmek. Ama Gölbaşı’nda ki tapu müdürlünün yaklaşımı şöyle; biz işleme başladıktan sonra 2 saat. Peki, siz işleme ne zaman başlayacaksınız. Vatandaşın bunu bilmeye hakkı var. Benim işlemim ne zaman olacak 1 gün sonra mı? 10 gün sonra mı? 3 ay sonra mı? Bu insanları huzursuzluğa ve gayrimeşru işlerin doğmasına sebep oluyor”

 

Gölbaşı Tapu Müdürlüğünde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün hizmet standartlarının uygulanmasını talep ettiklerini belirten AGED Başkanı Kazım Balay “Talebimiz şu Mamak, Çankaya, Altındağ tapuda olduğu gibi eksiksiz bir şekilde başvurduğumuzda o gün satış işlemimiz bitsin. İnsanları burada zora sokup, mağdur edip bunları yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Biz de bunu dernek olarak dile getirdik. Kimsenin ayağını kaydırmak, ekmeğine mani olmak amacımız değil. Bu konuyla ilgili ilgi gösteren resmi ,sivil tüm yetkililere teşekkür ediyoruz.”

,

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı AGED Tapu Kadastro Kazım Balay Emlak
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500