Advert
Suriyeliler Ankara'da izinsiz poliklinik açtı
Suriyeliler Ankara'da izinsiz poliklinik açtı
Ankara’da izinsiz olarak poliklinik açan Suriyeli 5 kişi, Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

Ankara’da izinsiz olarak poliklinik açan Suriyeli 5 kişi, Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

 

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık şube ekipleri izinsiz açılan polikinlikte çok sayıda tıbbı malzeme ele geçirdi.

Ekiplerin uzun süren takip sonucu yaptıkları baskında polikliniklerde 2 adet ultrasonografi cihazı, düşük ilacı olarak kullanılan ilaçlar ile Suriye’de kullanmak amacıyla gönderilen ancak buradan kaçak yollarla ülkemize geri geldiği değerlendirilen antibiyotikler, ağrı kesiciler, cinsel gücü artırıcı haplar, değişik muhteviyatta haplar ele geçirilmiştir.

Ankara valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre; Ankara Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar neticesinde; Suriye uyruklu şahıslar tarafından, izin alınmaksızın poliklinik açıldığı; burada sağlıksız ortamda muayene ve tedavi yapıldığı bilgileri edinilmiştir.

 

Edinilen bilgiler doğrultusunda yapılan fiziki takipler ve çalışmalar neticesinde, iki ayrı adreste Suriye uyruklu vatandaşlar tarafından poliklinik oluşturulduğu, yabancı uyruklu şahısların bu adreslerde muayene oldukları; gebelik kontrolleri, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması gibi işlemlerin yapıldığı tespit edilmiştir.

 

Muayene olan şahısların bu adreslerden birinin yanında bulunan ve eczane olarak dizayn edilen gecekondu tipi evde kullanacakları ilaçları temin ettikleri bilgileri edinilmiş ve tespiti yapılan adreslerde arama yapılmıştır.

 

Polikliniklerde 2 adet ultrasonografi cihazı, düşük ilacı olarak kullanılan ilaçlar ile Suriye’de kullanmak amacıyla gönderilen ancak buradan kaçak yollarla ülkemize geri geldiği değerlendirilen antibiyotikler, ağrı kesiciler, cinsel gücü artırıcı haplar, değişik muhteviyatta haplar ele geçirilmiştir.

 

Poliklinik olarak kullanılan yerlerde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemlerinin yapıldığı tespit edilmiş, konu ile ilgili kurumların gerekli değerlendirmeleri yapabilmesi amacıyla Ankara İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerine bilgi verilmiştir.

 

Poliklinikler ve eczane olarak kullanılan adreslerde H.H. S.H. İ.A. ile bu şahıslara yardım eden E.A. ve T.I. isimli şahıslar yakalanmıştır. Yakalanan şahıslar hakkında, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapmak veya satmak suçundan yasal işlem yapılmıştır.

 

Söz konusu adreslerde yapılan aramada:

 

1. Toplam 98.806 adet tıbbi ilaç ve malzeme ile 2 adet ultrasonografi cihazı ve buna bağlı monitör ele geçirilmiştir.

 

Hakkında yasal işlem yapılan 5 şüpheli, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilecektir.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Valilik açıklama
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500