Advert

Advert
Hayran’dan 15 Temmuz çalışması
Hayran’dan 15 Temmuz çalışması
Gölbaşı’nda yaşayan yürüme engelli Yumurta Kabuğu Oyma Sanatçısı Hamit Hayran, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimini ve darbe şehitlerini anmak için yumurta kabuğu oyma sanatına o geceyi anlatan çizimler çizdi.
Haberin galerisi için tıklayın!

Gölbaşı’nda yaşayan yürüme engelli Yumurta Kabuğu Oyma Sanatçısı Hamit Hayran, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimini ve darbe şehitlerini anmak için yumurta kabuğu oyma sanatına o geceyi anlatan çizimler çizdi.

61 yaşındaki Hamit Hayran, 29 yıl önce geçirdiği iş kazasından sonra iki ayağını da kaybetti. Kazadan 2 yıl sonra yumurta oyma sanatı ile tanışan ve yaşamına bambaşka bir boyut kazandıran Hamit Hayran, boş yumurta kabuklarını sanat eserine dönüştürüyor.

Hamit Hayran, bu sefer boş yumurta kabuklarına darbe şehitlerini anmak için yaptı.

Yumurta Kabuğu Oyma Sanatçısı Hamit Hayran 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını yumurta kabuğu oyma sanatı ile ölümsüzleştirmek istediğini söyledi.

O geceyi eserleriyle yaşatan Hamit Hayran “2016 yılında 15 Temmuz gecesi arkadaşlarımızla dururken ilk bombanın polis akademisinde patladığında biz oraya gitmiştik. O yaşadığımız acı hüsran dolu gecede bende etki bırakan ruhen ve bedenen beni sıkıntıya sokan hiçbir insanın insana yapmayacağı hiçbir Türk’ün, Türk’e yapmayacağı hiçbir Müslüman’ın Müslüman’a yapmayacağı bir olay yaşadık bu olay neticesinde ikinci bomba düştükten sonra tekrar olay yerine gitmiştik. Fakat gördüklerimiz yaşadıklarımız içler acısıydı bu sefer çünkü o kadar şehit vermiştik ki insanın orda insan olduğundan bile utandığını gördük. O yaşadığım o gece sabaha kadar orda yangınla ve o şehitlerimize yardım ederek verdiğim mücadelede o acı dolu o saatleri ben bir Türk olarak bir insan olarak bir kul olarak bir sanatkar olarak yaşadıklarımı bugün tam 1 yıl sonra yumurta kabuğu oyma sanatına lanse ettim bu çalışmaları isteyerek yaşadıklarımdan dolayı yaptım” dedi. 

Çizdiği eserlerde Türklerin hiçbir zaman dünya devletleri önünde diz çökmeyeceğini göstermeye çalıştığını ifade eden Hayran “içimizde birlik ve beraberliğin olduğunu Anadolu’nun her yöresinde yaşayan o güzel insanların birlik ve beraberlik içinde olup herkese bir görev düştüğünü hissederek bende o gece yaşadıklarımı o ruhları şad olsun nur içinde yatsın o şehitlerimizin anısına  her insanın yapması gerekeni bende bir sanatkar olarak hem de bir engelli sanatkar olarak hassas ve kırılgan olan yumurta sanatına işlemiş oldum bugün ise o şehitlerimiz anısına gazilerimizin anısına yüce Türk milletinin anısına 8 tane çalışmayı başardım bu çalışmalarım 19 günümü aldı. Şu anda bu güzel 8 eseri o şehitlerimize gazilerimize yüce Türk milletine armağan ediyorum. Onlar için verdiğim bu mücadelede aldığım haz ile bu sanatı da onlara takdim etmiş bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Hamit Hayran, Yaptığı çalışmalarda 15 Temmuz günü milletin verdiği mücadeleyi, acı içinde, hüsran içinde anlatılması çok zor ifadelerle çizdiğini söyledi.

Yaptığı her çalışmasını ayrı bir manası olduğunu vurgulayan Hayran “Ama ortak nokta her yumurtanın arkasında yaptığım gökyüzü ve yıldızlardı. Geceydi çünkü salaların okunduğu, acıların çoğaldığı, çığlıkların, bağrışmaların ve birlik ve beraberliğin olduğu o geceyi anlatmak için gökyüzü ve yıldızları kullandım. Her çalışmanda o güzel insanları verdiği o mücadeleyi anlatırken o anları hep yaşayarak ve o duyguya bürünerek yaptım” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve 15 Temmuz gecesi şehit düşen Ömer Halisdemir için özel bir çalışma yaptığını belirten Hayran, Cumhurbaşkanı Erdoğan için hazırladığı sanatı kendisine hediye etmek istediğini söyledi.

Hamit Hayran “Cumhurbaşkanımızın resmini yumurtanın ön yüzüne yaptım. Onun üstüne de Türk bayrağı gökyüzü ve yıldızlar var. Kenarında cumhurbaşkanın verdiği ifadeler yer verildi. Onun arkasında ki dalga çizikler ise cumhurbaşkanımızın dünya’ya verdiği mesajı simgelemektedir. Üçüncü çizgide ise o gün insanların birlik ve beraberliğini ifade ediyor. Arka yüzünde ise Allah Celle Celalühü lafzına yer verdim. Bunu da Müslüman bir ülke olmamız nedeniyle bu mesajı verdim. Bu çalışmayı 15 Temmuzdan sonra kendisine taktım edeceğim. Onun yanında o gece şehit olan Ömer Halisdemir içinde bir çalışma yaptım onda da Ömer Halisdemir’ın hayatı ve askeri yaşını simgeledim. Yumurtanın arka yüzünde ise o gece yediği kurşunların sayısını simgeledim ”diye konuştu.

Milletin 15 Temmuz gecesi yaptığı mücadelenin tek devlet ve tek millet unsurlarını pekiştirdiğini ifade eden Yumurta Kabuğu Oyma Sanatçısı Hamit Hayran “ 15 Temmuzdan sonra yumurta sanatına yaşadığım duyguları yansıtırken, yaşamamız gereken bir olay vardı. Buda sayın cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi tek vatan, tek bayrak, tekmillet ve tek devlet ifadelerini kullanarak bu çizimleri gerçekleştirdim. Bu olayları yaşarken millet olarak da bu dört unsuru da göstermiş olduk”

 Hayran, son olarakta o gece yaşadığı olayları yazdığı şiiri okuyup, 15 Temmuz gecesi şehit olanlara rahmet dileyerek, gazilere de açıl şifalar diledi.

ETİKETLER
Gölbaşı Hamit Hayran 15 Temmuz Ömer Halisdemir Cumhurbaşkanı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert