Advert
Gölbaşı’nda tarla günü etkinliği
Gölbaşı’nda tarla günü etkinliği
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde tarla günü etkinliği düzenledi.

Kurumun araştırma ve uygulama çiftliğinde tertiplenen programda konuşan Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü İlhan Subaşı “Türkiye’nin 45 milyarlık dünya tohum pazarında 200 milyon dolarlık ithalat ve 100 milyon dolarlık ihracatı mevcuttur” dedi.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün yeni vizyonun özel sektöre kapıları açmak olduğunu söyleyen Subaşı “ Bunun için kendi bünyemizde ve elli tane Araştırma Enstitülerin bünyelerinde özel sektör ofislerinin yerlerini belirledik ve açmaya başladık. Özel sektör ofislerinde firmalarımız kendi büroları gibi kullanabileceklerdir. Bu ofisler iletişimi kolaylaştıracağını düşünüyorum ve zamanla da işlevselliği artacaktır” ifadelerini kullandı.

Ankara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, Dünya nüfusunun artışına bağlı olarak gıda ihtidacıda artığını, Ancak tarım alanları da bunun aksine ya yerinde sayıyor,  Ya da bazı bölgelerde azaldığını söyledi.

Korkmaz “ Tarımda verimliliği artırmamız gerekiyor. Yanı eskiden birim başına 200 kilo alınıyorsa bugün bunun 250 veya 300 çıkarma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Yoksa dünya nüfusu şuanda bazı bölgelerde olduğu gibi açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Tarımda verimliliği artırmanın yolu da dünyada ki bilgi ve teknolojiyi çiftçi ile buluşturmadan geçiyor. Bunun yolu da tarla günleri benzeri organizasyonlardan geçiyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar, arpa ve buğday çeşitlerinin olduğu tarlaları gezdi.

Programa Ankara ziraat odaları başkanları, tohum şirketi yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Tarla günü Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500