Advert
Sporda yetenek keşfinin önemi
Sporda yetenek keşfinin önemi
Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mitat Koz sporda yetenek keşfinin önemine dair gazetemize açıklamalarda bulundu.

Sporda yetenek seçimini çok önemli olduğunu belirten Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mitat Koz “Eskiden 1-2 testle yapılan işlemler günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak ta çok daha farklı yöntemlere sahip durumdayız” dedi.

Yetenek secimi ile sporcuyu belirlemek sporcunun mutlaka elit sporcu olacağı anlamına gelmediğini söyleyen  Mitat Koz “Günümüzde spor bilimlerinde ki gelişmeye bağlı olarak ta yetenek keşfinde çok yol katledildiğini söyleyebiliriz. Eskiden 1-2 testle yapılan işlemler günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak ta çok daha farklı yöntemlere sahip durumdayız. Yetenek secimi ile sporcuyu belirlemek sporcunun mutlaka elit sporcu olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü yetenekli sporcuyu belirledikten sonra en az onun kadar hatta daha önemli bu yeteneği geliştirmek gerekir. Buda çok yoğun bir antrenman periyodu ve planlama gerektiriyor. Yetenek secimi 6-7 yaşlarından itibaren başlayabilir. Bunu yaşlarda yapılacak testlerle bireyin hangi spor dalına yatkın olduğuna dair tahminde bulunabiliriz” dedi.

Prof. Dr. Mitat Koz, Sporcunun yeteneğini keşfetmek için kullanılan Genetik Mühendisliği ile ilgili daha çok çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Sporcunun yeteneğinin Gen Analizi ile belirlenmesinin Bunu Spor Bilimleri acısında doğru bulmadıklarını ifade eden Koz “Günümüzde Genetik Analizin yapıldığı testlerinde spor birimleri alanına uyarlandığını görüyoruz. Fakat bu noktada katledilmesi gereken çok mesafe olduğunu belirteyim. Çünkü hala genlerimiz üzerinde ki çalışmalar devam etmektedir. Bunların çeşitli hastalıklarla olan ilişkilerini bu gün bilinmektedir. Bu genlerin spor dallarında ki ilişkisi de mevcuttur. Ancak yeteneği olan sporcuları bulmada tek başına yetmiyor. Şuanda piyasada çocukların hangi spora yatkın olduğunu kandan yapacağımız Gen Analizi ile belirleyelim şeklinde ticarileşmiş bir uygulama var. Bunu Spor Bilimleri acısında doğru bulmuyoruz. Konunun etik acıdan da mutlaka değerlendirmesi gerekiyor” şeklinde konuştu

Çocukların erken yaşlarda sporda branşlaşmadan önce farklı spor dallarını denemelerini tavsiye eden Mitat Koz “Bizim yetenekli sporculara aday çocuklara tavsiye şu olabilir fiziksel aktivite yapsınlar ve sportif aktivitelerin her türlüsünü yapsınlar. Erken yaşta bir spor dalında uzmanlaşmaktan kaçınmaları gerekir. Her ne kadar yetenek seçimi ile biz yetenekli sporcuları uygun dalına yönlendirme ile ilgili çalışmalar yapsak da bunun kesin bir garantisi yoktur belki yaşamın ileriki dönemlerde örneğin 12 -13 yaşlarında sporcu kendisine çok daha uygun bir spor dalının da keşfedebilir” diye konuştu.

ETİKETLER
Gölbaşı Dağcılık Pik Lenin Mitat Koz Türkiye Dağcılık Federasyonu Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mitat Koz
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500