Advert
Türk Dağcılar Everest zirvesi için hazırlanıyorlar
Türk Dağcılar Everest zirvesi için hazırlanıyorlar
Türkiye Dağcılık Federasyonu'na bağlı bir grup dağcı Kırgızistan Pik Lenin dağına ve Tacikistan'daki İmeni İsmail Samani, Korjenevskaya dağlarına tırmanış için Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde performans testlerine katıldı.

Yapılacak ölçümlerden sonra dağcılardan başarılı performans gösterenler 7 bin 134 metre yüksekliğindeki Pik Lenin, 7 bin 495 metre yüksekliğindeki İmeni İsmail Samani ve 7 bin 105 metre yüksekliğindeki Korjenevskaya dağına tırmanmaya hak kazanacak.

Türk dağcıların üç dağda zirveye çıkmak için Pik Lenin dağına 21 gün, İmeni İsmail Samani ve Korjenevskaya dağının zirvesine çıkmak için bir ay boyunca tırmanacaklar.

Türk Dağcıların üç dağda zirveye çıkmak için Pik Lenin dağına 21 gün, İmeni İsmail Samani ve Korjenevskaya dağının zirvesine çıkmak içinde 1 ay boyunca tırmanacaklar.

Ekip 13 Temmuzda yol çıkacak ve 18 Temmuzda tırmanmaya başlayacak.

Türkiye Dağcılık Federasyonunu Yüksek İrtifa Kurul Üyesi Müslüm Öndeş, bu üç tırmanıştan sonra dağcıların Everest dağına çıkmak için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Öndeş “Pik Lenin 7134 metre, İmeni İsmail Samani 7495 metre ve Korjenevskaya ise 7105 metre yüksekliğinde bu bir yarışma değil ama Türkiye Dağcılık Federasyonu olarak Everest Dağına tırmanmak için hazırlık yapıyoruz.3 bin,4 bin,5 bin,6 bin ve şuanda da 7 bin metre zirve tırmanışları yapıyoruz. Bu tırmanışlarda başarılı olanlarla Everest için bir ekip oluşturacağız. Bu tırmanışlardan sonra 8848 metre için hazır olacaklardır. 2019 ve 2020 yılında Everest dağına çıkmayı planlıyoruz. Bu yıl ve gelecek yıl seçeceğimiz arkadaşlarla bir ekip oluşturup 2019 yılında veya 2020 yılında Everest dağına çıkmayı hedefliyoruz” dedi.

Dağcıların doğal ortam değerlendirmelerini Niğde Aladağ’da yaptıklarını ifade eden Türkiye Dağcılık Federasyonunu Yüksek İrtifa Kurul Üyesi Müslüm Öndeş “2017 yılında 3 zirve planımız var. Bir grup Kırgızistan’da 7134 metre yükseklikteki lenin dağına tırmanacak. İkinci grubumuz ise Tacikistan’da İmeni İsmail Samani ve Korjenevskaya zirvesine çıkacaklar. Burada da laboratuar ortamında performans değerlendirmelerini yapıyoruz. Değerlendirmeler sonucunda başarılı olanlar Türkiye Dağcılık Federasyonu Yüksek İrtifaa takımına girecek” şeklinde konuştu.

Pik Lenin dağına tırmanma ekibinde olan Semra Keskin “ Antalya’dan geliyorum UMKE biriminde çalışıyorum. Ambulansla ulaşılmayacak insanlara veya kazazedelere ulaşıyoruz. Buda dağcılıkla ilgili bunu devam etmek istiyorum. Hedefim Pik Lenin dağına çıkmak” dedi.

İmeni İsmail Samani, Korjenevskaya tırmanacak ekipte yer alan Cemal Zerapcan ise “ daha önce lenin’e 7 binlik zirve yapmıştım. Şimdi ise Korjenevskaya ve kominizim zirvelerine tırmanmak istiyorum. Burada olmak mutluluk veriyor. Dağcılık içsel bir tatmin kendini aşmadır. Umarım milli bayrağımızı 7400 metreye çıkarırız ve bir gurur yaşarız” dedi.

Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mitat Koz performans testlerine tabi tutulan dağcıları ziyaret ederek başarılar diledi. 

ETİKETLER
Gölbaşı Dağcılık Pik Lenin Mitat Koz Türkiye Dağcılık Federasyonu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500