Advert

Advert
Kaymakam Esmer duyarlı olun
Kaymakam Esmer duyarlı olun
17 Mayıs 2017 tarih ve 30069 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Türk Dili Yılı” konulu 2017/9 sayılı Başbakanlık Genelgesinde; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek himayelerinde 15 Mart 2017 tarihinde yapılan toplantıya 2017

Resmi Gazete'de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile 2017 yılı "Dilimiz Kimliğimizdir" başlığıyla "Türk Dili Yılı" ilan edildi.

 

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek himayelerinde 15 Mart'ta yapılan toplantıyla 2017 yılının "Dilimiz Kimliğimizdir" başlığıyla "Türk Dili Yılı" ilan edildiği belirtildi.

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayımlanan genelgede Son yıllarda özellikle basın yayın ve teknoloji yoluyla Türkçeye giren yabancı sözcüklerin yanında Türkçe kelimelerin imlasına bile sirayet eden yabancılaşma tehdidinin endişe verici boyutlara ulaştığı vurgulandı.

Gölbaşı kaymakamlığı da bu konuda harekete geçerek Gölbaşı’nda yayın yapan kamu kurum ve kuruluşları dilekçe gönderildi.

Kaymakam Şenol Esmer imzalı dilekçede yerel basından dilin, doğru ve yerinde kullanımı konusunda gerekli dikkat ve özeni göstermeleri istendi.

Gölbaşı kaymakamlığınca Gölbaşı’nda ki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen dilekçede

“Türkçenin yurt içinde ve yurt dışında bilim dili olarak kullanımının yaygınlaştırılması, kamuoyunda köklü bir dil bilincinin ve duyarlılığının oluşturulması ve yerleştirilmesi için, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yıl boyunca gerçekleştirilecek kültür, sanat ve bilim etkinliklerini bütün yurt sathına yaymak suretiyle, toplumun her kesiminin, özellikle de gençlerin ve basın yayın organlarının, Türk dilinin yerinde, doğru, güzel ve kurallarına uygun şekilde” kullanılması önerildi.

 

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Kaymakamlık Şenol esmer
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert