Advert
Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 07-06-2017 14:12   Güncelleme : 07-06-2017 14:12

Gölbaşı’nda ''Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak'' konferansı

Gölbaşı Belediyesi tarafından ''Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak'' konferansına düzenlendi

Gölbaşı’nda ''Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak'' konferansı

Gölbaşı Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Gölbaşı İlce Milli Eğitim Müdürü Adna Gürbüz, birim müdrüleri öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk- Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, İslamiyet’in yayılmasında Hoca Ahmet Yesevi'nin etkilerini slaytlar eşliğinde anlattı.

Musa Yıldız ‘’Bugün burada Gölbaşı Belediyemize misafir olarak Gölbaşı’ndaki gençlerimize kurucu hocamız Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerini anlatmaya çalıştık. Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri Türk tarihinde çok önemli bir şahsiyet. Türklerin müslüman olmasında önemli bir rol oynamış büyüğümüz. En önemli özelliğide İslam dinini bizlere ana dilimiz Türkçe’yle anlatan büyüğümüz. Gençlerimize onu anlatmaya çalıştık. Hoca Ahmet Yesevi’nin Anadolu’daki takipçilerine vurgu yapmaya çalıştık. Bu yıl UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edildi. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak biz 2016-2017 iki yıl içerisinde Türkiye’nin değişik yerlerinde Yesevi Hazretlerini tanıtmaya çalşıyoruz’’ dedi.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ise ahmey yesevinin türk dünyası için önemli olduğunu vurgulayarak  ‘’ Ahmet Yesevi Bizim için ne kadar önemli, İslam dünyası için ne kadar önemli, Türklük için ne kadar önemli bunu hocamdan genç kardeşlerimizle beraber hocamın ağzından dinlemek bizim için gerçekten çok aydınlatıcı oldu” dedi.

Gölbaşı İlce Milli Eğitim Müdürü Adna Gürbüz ise katkılarından dolayı Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’a teşekkür etti.

Konferans Plaket takdimi ile son buldu.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
156. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA