Advert
BİR YILDA 475 GİRİŞİMCİ SERTİFİKALARINI ALDI
BİR YILDA 475 GİRİŞİMCİ SERTİFİKALARINI ALDI
Gölbaşı Esnaf ve Sanatkarlar Odası (GESO) tarafından KOSGEB ve İŞKUR işbirliğinde gerçekleştirilen uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarını başarılıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarının verilmesi için GESO sosyal tesislerinde tören düzenlendi.

Sertifika töreni Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsa Albut, KOSGEB Sincan Müdürü Hacı Murat Elyürek ve kursiyerlerin katılımı ile GESO Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Son bir yılda düzenledikleri kurslara 500 kişinin katıldığını belirten Albut, bunlardan 475'inin girişimcilik sertifikası aldığını kaydetti.

Albut “Bu girişimciler sadece ilçemiz Gölbaşı’ndan değil Ankara ve değişik şehirlerden gelen girişimciler aracılığıyla burada sertifika alıp şuanda farklı illerde iş yerlerini açmış ve devletimizin KOSKEP üzerinden sağladığı hibeleri olarak işlerini daha güçlü ve zamanımıza uygun şekilde ticaret yapacak çünkü her gün ticaret koşulları değişiyor değişik kanunlar yönetmeler çıkıyor. Bunları bilerek bilinçli bir şekilde iş yerlerini açıp rekabet güçleri daha fazla olan yeni girişimcileri biz ülke ekonomimize istihdama kazandırmakla da ayrı bir mutluluk duyuyoruz’’ dedi.

Kursiyerlerden bilgisayar mühendisi Arslan Barış Sağlam da dünyada 17,5 milyar dolar piyasa hacmi bulunan evcil hayvan sektörü için kedi kumu üretmeyi planladığını dile getirdi.

Türkiye'de ürünün çıkarıldığı Ordu bölgesine gidip araştırma yaptığını anlatan Sağlam, "Yüzde 100 yerli ürün yapmak adına iş fikri geliştirince bilgisayar mühendisliğimi bir köşeye koyup ticaret tarafında çalışmalara başladım. Daha sonra KOSGEB desteği için başvuruda bulundum. Burada da uygulamalı kursa katıldım. KOSGEB iş planımızı gördükten sonra bize yatırım yapmaya karar verdi. Biz de markamızı geliştirmeye başladık." dedi.

Uygulamalı girişimcilik kursunda hem vizyon tarafında hem de işletmenin sağlıklı açıdan işletilebilmesi için çok önemli tecrübeler edindiğini anlatan barış sağlam “Yaklaşık bir haftalık kursun içerisinde maliyet tarafından satış tarafına kadar her noktada çok düzgün bir şekilde eğitimler aldım. Daha sonra KOSKEP tarafından açılan desteklere başvurdum. Başvurduktan sonra KOSKEP iş planımızı gördükten sonra bize yatırım yapmaya karar verdi. Biz de markamızı geliştirmeye başladık” şeklinde konuştu.

Evcil hayvan ürünlerinin Türkiye’de tüm Dünya da Pazar payının çok yüksek olduğunu belirten Arslan Barış Sağlam “Türkiye ve Dünya da Pazar payının çok yüksek olduğu Kalsiyum Bentonit dediğimiz Beyaz Bentonitte denilen ürün üzerinde durdum. Beyaz Bentonitin kedi kumu sektöründe kullanıldığını öğrendikten sonra Türkiye’nin bu ürünü çıkarttığı Ordu bölgesine gittim ve buradaki tüm Dünya’ya hammadde çalışan firmalardan bir tanesiyle ARGE çalışmalarına başladım. Yüzde yüz yerli bir ürün yaratmak adına iş fikri geliştirmeye başladıktan sonra bilgisayar mühendisliğimi bir köşeye koyup ticaret tarafında çalışmalara başladım” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı KOSGEB Sertifika Tören Barış Sağlam İsa Albut
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500