Advert
Spor
Giriş Tarihi : 30-05-2017 16:39   Güncelleme : 30-05-2017 16:39

MMA Türkiye’de hızla gelişiyor

Karışık Dövüş Sanatları (MMA)'de 2016 yılında 86 kiloda Dünya Şampiyonu ve 2017 yılında Türkiye düzenlenen MMA Dünya Şampiyonası’nda 3. olan Uğur Mirza Karma Dövüş Sanatları (MMA)'in savunma sporu olması ve zayıflamada etkili olması nedeniyle Türkiye’de h

MMA Türkiye’de hızla gelişiyor

Kadınların MMA sporunu yaparak daha hızlı zayıfladığını belirten Mirza, Bu sporla kadınların aynı zamanda kendilerini savunmayı da öğrendiğini vurguladı.

Bu sporun Türkiye’de 2013 yılından bu yana aktif olarak yapıldığını kendisinin de 2013 yılından beri bu sporu yaptığını açıklayan Mirza “Bu sporu yapanlar kendilerine olan güvenleri yerine geldiği için dışarıda mümkün olduğunca kavgada kaçınmaya çalışıyorlar. Ama mecbur kalıp kullanırsan kendini savunmada çok büyük bir artısı var. Özellikle bayanların bu sporu yapması gerekiyor. İstenmeyen olaylar olabiliyor. Bu olaylara karşı kendilerini daha rahat savunabilirse hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Özellikle bayanların kendilerine olan güvenini yerine getiriyor. Ayrıca zayıflamada çok etkili bir spor dalıdır. Çocukların kesinlikle bu sporla uğraşması gerekiyor. Hem kendine güveni açısında hem de arkadaşları ile olan diyaloğunda olumlu yönden etkiliyor” dedi. 

Uğur Mirza, Aktif Haber Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada MMA Türkiye Federasyonu 2013 yılında kurulduğunu ama kısa sürede dünyada adından söz ettirdiğini ifade etti. Mirza “MMA dünyada hatırı sayılır sporlardan biri olmakla birlikte Türkiye’de 2013 yılında Ali Arık öncülüğünde ekibin getirdiği bir spor dalıdır. MMA’in açılımı karışık dövüş sanatlarıdır. Diğer mücadele sporlarında kullanılan ve çok geniş savunma, mücadele ve atak kullanılan teknikleri içeren tam temas mücadele ve savunma sporudur. Her yaştan ve herkesin yapabileceği bir spor dalıdır” şeklinde konuştu.

Karışık Dövüş Sanatları (MMA) 'de başarılı olmak için vücudun yoğun çalışma ve yüksek tempolu antrenmanlara hazır olması gerektiğini belirten Uğur Mirza Türkiye’de amatör anlamda sporcu sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Büyük bir efor gerektiren MMA dövüş sporunu tercih eden kadınların, günlük streslerini ve fazla kilolarını bu sayede attıklarını ve aynı zamanda formda kaldıklarını belirtti.

Yapılan akademik çalışmalarda MMA sporunun diğer spor dallarından daha az tehlikeli olduğunu gösterdiğini belirten Uğur Mirza “Yapılan çalışmalarda futbol ve basketbol gibi çok popüler spor dallarına göre sakatlanma yüzdesi çok az olan bir spor dalıdır” ifadelerini kullandı.

Babasının karşı çıkmasına rağmen dövüş sanatları ile uğraştığını ifade eden Mirza “90’lı yıllarda Türkiye’de Van Damme ve  Bruce Lee filmleri çocukları ve gençleri kasıp kavuruyordu. Ben de bunlardan etkilendim. 98 yılında babamın bu tarz sporlara bakış acısı çok farklı olduğu için babamı kandırmak biraz zor oldu. Vefat eden ilk hocam olan Selahattin Bıyıklı'nın salonuna gittim. Şans eseri babamın arkadaşı çıktı. Babam kız kardeşimle beni ona emanet etti. 98 yılında kick boks antrenmanı ile birlikte mücadele sporlarına giriş yaptım. Yıllar içinde maalesef çok çeşitli ağır sakatlıklar yaşadım. Bunlarla birlikte bölgesel ve ulusal alanlarla birlikte Türkiye’de şampiyonluklar yaşadım. 2007 yılından itibaren antrenörlüğe başladım.2009 yılında kendi spor kulübümü kurdum. Burada öğrenci yetiştirmeye başladım” şeklinde konuştu.

Mirza MMA’i profesyonel anlamda düşünenlerin 7 yaşından başlayıp 34-35 yaşına kadar; zayıflamak ve fit kalmak isteyenlerin ise 45-46 yaşına kadar bu sporla uğraşabileceklerini sözlerine ekledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA