Advert
TEOG SINAVI ÖNCESİ ALTIN ÖNERİLER
TEOG SINAVI ÖNCESİ ALTIN ÖNERİLER
Nesibe Aydın Eğitim Kurumları, önümüzdeki bir haftayı nasıl değerlendirmeleri gerektiği konusunda 8. sınıf öğrencilerine önerilerde bulundu:

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları, önümüzdeki bir haftayı nasıl değerlendirmeleri gerektiği konusunda 8. sınıf öğrencilerine önerilerde bulundu:

26 – 27 Nisan’da yapılacak ortak sınavların oldukça belirleyici olduğunu unutmamalı ve motivasyonumuzu yüksek tutmalıyız. En önemlisi kendimize güvenmeli ve başaracağımıza inanmalıyız.

Önümüzde bir hafta var; zamanımızı etkili planlamalı, konu eksiklerimizi belirlemeli, önce tekrar sonra test çözümü yaparak sınavlara hazırlanmalıyız. Yapılamayan soruları atlamamak çok önemli,  mutlaka öğretmenlerimize sorup öğrenmeliyiz.

MEB’de yayınlanan örnek soruları ve konu kazanım testlerini mutlaka çözmeli, MEB ders kitaplarımızdaki etkinlikleri gözden geçirmeliyiz.

Soru çözümüne ağırlık vererek farklı kaynakları ve önceki yılların sınav sorularını çözmek etkili bir son dönem çalışması olacaktır. Çözdüğümüz testlerde yapamadığımız soruları renkli kalemlerle işaretleyip, tüm sorularımız bittikten sonra işaretli sorulara dönüp tekrar bakmalı, yine çözemezsek öğretmenlerimize sorup öğrenmeliyiz.

Soruları, süre tutarak çözmeliyiz. Böylece, gerçek sınavda zamanı etkin kullanmayı başarır, süreyi yetiştirememe gibi bir kaygımız varsa da bunu yok etmiş oluruz.

Evde ders çalışırken, mutlaka masa başında çalışmalı, yerde, koltukta oturarak, yatarak, uzanarak, müzik dinleyerek ya da televizyonun karşısında ders çalışmamalıyız. Ayrıca diğer unutmamanız gereken faktör de çalışma sürelerinizde cep telefonlarınızı sesi kısık bir şekilde başka bir odaya bırakmanızdır.

Deneme sınavı sonuçlarımız bazen beklediğimiz gibi gelmeyebilir.  Karamsar düşüncelere kapılmak yerine  “Eksiklerimi tespit ediyorum" şeklinde durumu değerlendirmeliyiz. Unutmayalım, hala zamanımız varken, eksiklerimizi belirlemek ve kapatmak TEOG’da fark etmekten daha iyidir.

Son haftada, beslenmemize, uyku düzenimize ve hijyen tedbirler alarak hastalanmamaya dikkat etmeliyiz. Çünkü, vücut direncimiz düşerse çalışma isteğimiz ve gücümüz de azalacaktır. Akşamları 22.30 – 23.00 gibi yatmalı; sabahları 7.00 – 7.30 gibi kalkmalıyız.

Sakatlanmaya, yaralanmaya yol açabilecek ya da bizi aşırı yoracak ağır sporlar ve bedensel hareketlerden uzak durmalıyız.

Kendimizi, başarımızı başkalarıyla kıyaslamamalı, motivasyonumuzu bozacak etkinliklerden ve can sıkıcı konuşmalardan-kişilerden uzak durarak, kendi başarımıza odaklanmalıyız.

Ders çalışırken ya da deneme sınavlarında kaygılandığımızda 1-2 dakika doğru nefes tekniğiyle sakinleşmeli, bu işi başaracağımızı içimizden tekrar etmeli ve elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza dair olumlu cümleler kurarak çalışmamıza, sınavımıza devam etmeliyiz.

Eğer sınava yönelik, çok yoğun bir şekilde kaygı-korku yaşıyorsak; mutlaka rehber öğretmenimizden veya bir uzmandan bu konuda yardım istemeliyiz.

26-27 Nisan’da gireceğimiz sınavların kendi okulumuzda, kendi arkadaşlarımızla beraber gireceğimiz, yıl içerisinde olduğumuz sınavların bir benzeri olduğunu unutmamalıyız.

ETİKETLER
Nesibe Aydın Okulları Rehberlik Birimi TEOG Sınav Öneri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500