Advert
Güçlü: “Belediye birimlerinde koordinasyon eksikliği var”
Güçlü: “Belediye birimlerinde koordinasyon eksikliği var”
Gölbaşı Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısı, son birleşimi bu gün yapıldı. Birleşime MHP Belediye Meclis Üyelerinin eleştirileri damga vurdu.

Eleştirilerini bir bir sıralayan MHP meclis üyelerinin 3 yıl sonra eleştirmeye başlaması dikkat çekti. Geçen üç yıl boyunca belediyenin yapacağı faaliyetleri beklediği öğrenilen MHP üyeleri bu süreçte gerekli çalışmaların yapılmamasından dolayı eleştirilere başladı. Meclis üyelerinin bundan sonra da eleştirilerinin dozu artarak devam edeceğe benziyor.

MHP Belediye Meclis Üyelerinden Ali İhsan Güçlü faaliyet raporunun mecliste okunmaması konusunda, bütçedeki gereksiz harcamalar konusunda ve belediye birimleri arasındaki koordinasyon eksikliğini eleştirdi. 

FAALİYET RAPORU NEDEN OKUNMADI

2016 yılın faaliyet raporunun mecliste okunmamasını eleştiren Ali İhsan Güçlü, “Malumunuz üzere belediyemizin 2016 yılına ait mali verilerinin denetimini gerçekleştirmek üzere oluşturulan denetim komisyonu çalışmalarını tamamlamış ve meclise sunmuştur. Ne hikmetse yazılan bu raporun mecliste okunmasından imtina edilmiştir. 5393 sayılı Belediye kanununun 55. Maddesi gereği denetim komisyonu raporu ile ilgili kamuoyuna bilgi verilmesi gerekir. 55. madde: Belediyelerde iç ve dış denetim yapılır, denetim iş ve işlemlerin hukuka uygunluk mali ve performans denetimi kapsar; iç ve dış denetim 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümlerine göre yapılır. Ayrıca belediyenin mali işlemler dışında kalan diğer idari işlemleri hukuka uygunluk ve İdarenin bütünlüğü açısından İçişleri Bakanlığı tarafından da denetlenir. Denetime ilişkin sonuçlar kamuoyuna açıklanır ve meclisin bilgisine sunulur” dedi.

 

BAZI HARCAMALARI KISIN

Tanıtım organizasyon, tefrişat ve matbaa kalemlerin azaltılması gerektiğini söyleyen Güçlü, “Bu kalemlerdeki harcamaların bütçedeki oranın azaltılması doğru olacaktır. İlgili bütün müdürlükte bütçeleri bütçelerinin tasarrufa gidilmesi kamu yararınadır” dedi.

HEPİMİZ SORUMLU VE BİLİNÇLİ DAVRANMAK DURUMUNDAYIZ

Denetim komisyonunun görevlerini tek tek sıralayan Güçlü, “Harcama birimindeki yetkili ve görevliler bu noktada iyi yetişmiş ehliyet ve liyakat sahibi yüksek donanımlı ve kamu yararını önceleyen hukuki çerçeveden çıkmadan görevlerini yapmalıdır. Burada bizlerin vermiş olduğu önergeler komisyonlardan geçerek belediyemizin o konuyla ilgili bir maddi karşılık ayırmasına sebep teşkil etmektedir. Ayrıca başkanlık makamından gelen ve burada oy çokluğu ya da oybirliğiyle geçen başkanlık yazıları da Belediyenin bir maddi karşılık ayırmasına sebep teşkil etmektedir son olarak da planlama yapan birimlerin vermiş olduğu kararlar sonucu ilgili müdürlük bütçeleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu üç şekilde harcamaya sebep olan kararların alınmasında son derece dikkatli olunmalı ve kamu yararı öncelenmelidir. Bu noktada hepimiz sorumlu ve bilinçli davranmak durumundayız. İstatistikî verilere önem verilmeli ve bir işin yapılıp yapılmaması kararı verilirken bu veriler dikkate almalıdır. Çünkü sizin bir kararınızla o işle ilgili belediyenin bütçesinde eksilme olmaktadır” ifadelerin kullandı.

BELEDİYE BİRİMLERİ ARASINDA KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ VAR

Belediye birimleri arasında koordinasyon eksikliği olduğunu vurgulayan Ali İhsan Güçlü “Aynı dili konuştuğumuz insanlarla belirlenen hedefleri daha az enerji harcayarak ulaşma imkanı bulacaksınız toplam 22 müdürlük ile hizmet eden 18 aktif müdürlük belediyemiz birimleri arasında koordinasyon eksikliği göze çarpmaktadır eğitim ve bilgilendirme seminerleri olumsuzluğun azalmasına koordinasyon ve uyumun artmasına zemin hazırlayacaktır” dedi.

ÇOCUKLARIN SİLAHLARLA SUSTURULDUĞU DÜNYADA SUSMAK ALÇAKLIKTIR

Ayrıca Suriye’nin İdlib kentindeki kimyasal silah saldırıyı kınayan Ali İhsan Güçlü, “Ninnilerle uyulması gereken çocukların silahlarla susturulduğu dünyada” susmak alçaklıktır diyor ve bu katliamı sessiz kalan başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası bütün kuruluşları da göreve davet ediyoruz. Yine yıllardır Irak işgaliyle başlayan Suriye'de iç karışıklık çıkararak ülkemizin güneyinde Emperyalist güçlerce yapılan şekillendirme çalışmaları kapsamında, Kerkük'te yaşananlara sessiz kalmayacağımızı belirtiyoruz. Allah milletimizin birliğini ve devletimizin daimliğini güçlendirirsin; güçlendirsin ki Türkiye Cumhuriyeti kardeşlerinin yanında güçlü bir şekilde yer alsın” şeklinde konuştu.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı belediye meclis Ali İhsan Güçlü
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500