Advert
"Ankara'nın ve Gölbaşı’nın marka değeri Ankara Taşına sahip çıkılmıyor"
Gölbaşı’nda andezit taş üreticiliği yapan Oğuzhan Yıldırımoğlu, Gölbaşı ve Ankara’nın ana caddelerinden andezit taşının sökülüp yerine beton kaplama ve beton bordür yapılmasına tepki gösterdi.

Yapılan uygulamanın yanlış olduğunu belirten Yıldırımoğlu, “Andezit taşı üretiminin Gölbaşı istihdamının ana kalbi olduğunun herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir” dedi.

Gölbaşında üretilen andezit taşı işçiliğinden 20 bin kişinin geçimini sağladığını söyleyen Oğuzhan Yıldırımoğlu, sektörün kendi içinde sağladığı istihdamın yanı sıra yan sektörleri de güçlendirdiğini ve bu anlamda Gölbaşı’na ekonomik olarak büyük kazanç sağladığını ifade etti.

Yıldırımoğlu, “Gölbaşı’nda andezit taşı üretiminde ve üretilen taşın yerine uygulamasını yapan işçiliğini yapan kişiler dahil edildiğinde aileleri ile birlikte yaklaşık 20 bin kişi bu sektörden geçimini sağlamaktadır. Gölbaşı Sanayisinde araç bakım, onarım, makine ekipman bakım, onarım ve yedek parçaları işlerini yapan bir çok esnaf andezit taşı üretiminin Gölbaşı’nda yapılması sayesinde ekmek kazanmaktadır. Uygulama kısmında ihtiyaç olan birçok malzeme (kum-çimento-alet) Gölbaşı’nda bulunan ardiyelerden alınmaktadır. Bu üretilen malzemenin nakliyesi konusunda birçok vinç ve nakliye aracı bu sektör sayesinde iş yapmaktadır. Bununla birlikte hesaba katmadığım birçok yan sektör daha andezit taşı sayesinde varlığını devam ettirmektedir.” dedi.

TÜRKİYE, BU TAŞI GÖLBAŞI TAŞI OLARAK BİLİYOR

Gölbaşı ekonomisinin büyük bir kısmının andezit taşı üretimine dayalı olduğunu vurgulayan Yıldırımoğlu, “Andezit taşı üretiminin Gölbaşı istihdamının ana kalbi olduğunun herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir. Ekonomik olarak Gölbaşı ekonomisinin %60-70 civarının yükünü bu sektör karşılamaktadır ki bunun en güzel kanıtı Türkiye’nin birçok ilinde bulunmayan banka şube sayısı bu sektör sayesinde Gölbaşında bulunmaktadır. Türkiye’nin tüm şehirlerinde Gölbaşı ilçemiz andezit taşı ile ilişkilendirilmiş ve bu taş ilçemiz ile bütünleşmiştir. Çünkü Türkiye’nin tüm illerine andezit taşımız yapılmıştır. Andezit yapılan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında bu taş; Gölbaşı Taşı, Ankara Taşı olarak bilmektedir.” ifadeleriyle andezit taşının Türkiye’ye Gölbaşı’nda bulunan işletmeler aracılığıyla tanıtıldığını belirtti.

YETKİLİLERİN SORUMSUZLUĞU TAŞ İŞLETMELERİNE MÂL EDİLİYOR

İmar planında olan arıtma tesisinin Sukesen deresine yapılması durumunda Mogan Gölü’ne giden kirliliğin önüne geçileceğini belirten Oğuzhan Yıldırımoğlu, yetkililer tarafından bu hizmetlerin yapılmamasının neticesi olarak gölün kirlilik sorununun taş işletmelerine mâl edildiğini söyledi.

Yıldırımoğlu şu şekilde konuştu:

“2002-2003 yılları arasında Gölbaşı Belediyesi tarafından yapılan imar çalışması sonucu Yurtbeyi Mahallesi taş serpmeleri sanayi sitesinde imar planına uygun gerekli alt yapı çalışmaları ve devlet tarafından yapılması gereken arıtma tesisleri yapılmadığı için göllerimize (Mogan) yanlış bir algı sonucu burada üretim yapan taş firmalarının zarar verdiği düşünülmektedir. Andezit üretimi yapan tüm tesislerin kendilerine ait arıtma tesisleri mevcut olup arıtma tesislerinde çıkan keklerin uygun bertaraf alanı ve depolama alanı yetkililerce gösterilmediği için yıllardır birikmiş kekler yağmur suyu ile birlikte Sukesen dere yatağına karışmaktadır. Sukesen deresine 2002 yılında yapılmış imar planına uygun devlet tarafından yapılması gereken arıtma tesisi yapılması durumunda bu sıkıntı da tamamen ortadan kalkacaktır. Diğer türlü andezit üretim tesisleri kapatılsa dahi yıllar boyunca depolama alanından kaynaklı mevcut kekler yağmur suyu ile karışıp Mogan Gölü’ne zarar verecektir.2002 yılında belediyemiz tarafından yapılan imar planında iki adet arıtma tesisi mevcut olup 15 yıldır bu arıtma tesisleri kimse tarafından yapılmamaktadır.”

ANDEZİT FESTİVALİ’NİN BİR ANLAMI KALMADI

Cadde ve sokaklardan Andezit taşının sökülüp yerine beton kaplama ve beton bordür yapılmasını eleştiren Yıldırımoğlu, “Gölbaşı’na ve Ankara’ya marka olarak bu kadar değer katarken Ankara’nın tüm sokaklarındaki andezit taşları sökülüp yerlerine maliyet açısından 5 kat daha pahalı olan beton kaplama ve beton bordür yapılması akla mantığa uymamaktadır. Şimdi her yıl belediyemizce yapılan Andezit Festivalinin amacı Gölbaşı ile özdeşlemiş olan andezit taşını tanıtmak ve diğer kurum kuruluşlarca reklamını yapmak değil midir? Eğer belediyemiz kendi sokaklarından, ana caddelerinden bu taşları söktürüyorsa artık festivalin de yapılmasının anlamı kalmadı demektir.” dedi.

VERİLEN SÖZLERİN YERİNE GETİRİLMESİNİ BEKLİYORUZ

Siyasetçi ve bürokratların verdikleri sözleri yerine getirmelerinin beklediklerini ifade eden Oğuzhan Yıldırımoğlu, “Gölbaşı’nda bulunan tüm yerel siyasetçilerimizi ve Ankaralı tüm bürokratlarımızı, milletvekillerimizi Ankara’nın ve Gölbaşı’nın markasına, Ankara taşına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Yapılan bu yanlış uygulamanın acilen önüne geçilmesini bekliyoruz. Her seçim döneminde biz üreticilere gelip siyasetçi ve bürokratlar tarafından verilen sözlerin karşılığı olan hizmet ve desteklerini yerlerine getirmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Oğuzhan Yıldırımoğlu andezit taşı Büyükşehir Belediyesi Gölbaşı Belediyesi ANkara taşı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500