Advert
Ulusal
Giriş Tarihi : 01-04-2017 22:52   Güncelleme : 01-04-2017 22:52

Devrim gibi..

Tarih gün yüzüne çıkıyor.

Devrim gibi..

TRT’nin son yıllardaki gelişimine ve dünya çapında yaygınlaştırdığı hizmet ağına bir yenisi daha eklendi. Mevcutta 23 kategoride yayınına devam eden TRT, dün itibariyle kurulduğu yıllardan itibaren biriktirdiği arşivini açtı. Yaklaşık üç yıl önce TRT Arşiv’in oluşturulması planlanmış, zaman içerisinde çalışmanın detaylarıyla ilgili bilgiler verilmişti. Proje dün hayata geçti ve TRT Arşiv, internet üzerinden kullanıcılara sunuldu.

200 bin saatlik veriyi içinde barındıran TRT Arşiv’de yıllar öncesinin televizyon programları, diziler, belgeseller, Zeki Müren, Aşık Veysel, Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, Müslüm Gürses gibi sanatçıların yayınlanmış performanslarının yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes, İsmet İnönü, Celal Bayar, Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Perinçek, Deniz Baykal gibi vefat etmiş/hayatta olan Türk siyasetçilerin de arşiv görüntüleri bulunuyor.

Ayrıca yayına giren arşiv, tarihe de bir anlamda ışık tutacak belgeleri içinde bulunduruyor. TRT’ye ait görüntülerin haricinde yayın hayatına başlamadan önce gerçekleşen olaylara ait olan ve arşivlerde bulunan görüntüler de halka açıldı. 1919 yılından 2016’ya kadar yaşanan siyasi, ekonomik, askeri, toplumsal olayların; savaşların; Çanakkale Zaferi’nden Cumhuriyetin ilanına; 82 darbesinden 15 Temmuz darbe girişimine kadar binlerce olayın görüntüleri kullanıcılara sunuluyor.

Henüz dün yayınına başlayan TRT Arşiv, sosyal medyada büyük yankı bulurken Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Türk devlet adamlarının görüntüleri ilgi çekti.

TRT Arşiv’e www.trtarsiv.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
154. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA