Advert

Advert
Çiçek: “Türkiye’nin ihtiyacı olan fotoğraf bu”
Çiçek: “Türkiye’nin ihtiyacı olan fotoğraf bu”
Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, eski belediye başkanları Mümtaz Sarıtaş, Erdal Eren, Cevdet Kara, A. Nasır Haşlak, Yakup Odabaşı ve Kaymakam Şenol Esmer ile birlikte Mogan Gölü’nün temizliği projesinde gelinen son aşa

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, eski belediye başkanları Mümtaz Sarıtaş, Erdal Eren, Cevdet Kara, A. Nasır Haşlak, Yakup Odabaşı, Kaymakam Şenol Esmer ve Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çalık ile birlikte Mogan Gölü’nün temizliği projesinde gelinen son aşamalar hakkında bilgi verdi.

Duruay, Mogan Gölü’nü temizleme çalışmaları kapsamında Gölbaşı’na getirilen tarama gemilerinin hepsinin kurulumunun bittiğini söyledi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığı’na ait gemilerinin bu yıl içinde Mogan Gölü’nün temizliğini bitirmeleri hedefleniyor.

Gezi teknesiyle gemilerin temizliğe başlayacağı noktaya giden heyet alanda incelemelerde bulunarak maden mühendisi Yrd. Doç. Dr. Kağan Özdemir’den bilgi aldılar.

Burada konuşan TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, gölün temizliğinin yanı sıra çevre bilincinin de önemli olduğunu ifade ederek bu aşamadan sonra gölün kirletilmemesi gerektiğini söyledi.

Çiçek, “Bundan sonra işin ihale kısmı geride kaldı. Birkaç defa ihaleye çıkmıştı. Şartlar oluşmadığı için ihale yapılamadı. Ama bugün bu işi Ulaştırma Bakanlığı üstlenmiş oldu. Gördüğünüz personel de onlarla irtibatlı personeldir. Kısa sürede bu arkadaşlar bu çalışmaları yapacak. Ama buna hepimizin gözü gibi bakması, koruması lazım. Kirletmemek lazımdır. Artık tabiatın, çevrenin ne kadar önemli olduğunu daha çok kavrıyoruz. Onun için birlikte yapacağımız iş var, bu bilinci hep birlikte yüksekte tutmalıyız. Ola ki eksiklikler vardır. Bunları da tamamlar daha güzel bir ilçe haline getiririz. Daha huzurlu bir bölge olur.” dedi.

Birlik ve bereberliğin önemine vurgu yapan TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, “Elbette gölün temizliği önemli ama şu fotoğraf bence ondan daha önemli. Burada bakarsanız değişik siyasi partilerden geçmişte hizmet etmiş, bugün bir araya gelmiş arkadaşlarımız var. Türkiye’nin ihtiyacı olan da bu fotoğraftır. Bu fotoğrafı Türkiye’nin her yerinde egemen kılabilirsek, böyle görüntüyü Türkiye’nin her tarafından verebilirsek yaşadığımız yer daha huzurlu olur. Huzur varsa kalkınma vardır. Huzur varsa ihtiyaçları gidermek de kolay olacaktır.” şeklinde konuştu.

Mogan Gölü’nün temizliği ile ilgili ilk kararın 20 yıl önce Çevre Bakanı İmran Aykut döneminde alındığını ama bunun bugüne kadar gerçekleşemediği belirten Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay “O günden bugüne kadar yapılan çalışmalarda hiçbir sonuç alınamadı. Sayın Cemil Çiçek’in büyük gayretleri ile Mogan Gölü’müz o eski berraklığı, şeffaflığı ve temizliği ile bir sene sonra halkımızın hizmetine açılacaktır. Ankara’nın sayılı mesire alanlarında olan Mogan Gölü daha temiz olacak. Mogan Gölü temizlendikten sonra Ankara’nın su sporları konusunda da bir merkezi haline gelecek.  Bu sene başlayacak olan kürek, kano ve yelken yarışları ile beraber önümüzdeki yıllar da devam edip hem bakanlığımız hem de federasyonlarımızla beraber bu çalışmaları yapacağız. Dün burada, Temmuz ayında yapılacak yarışmalar için federasyon başkanımızla beraber bir araştırma yaptık. İnşallah önümüzdeki yıllar da artarak devam edecek. Mogan Gölü’nü bir su sporları merkezi haline getireceğiz” diye konuştu.

Çalışmaları inceleyen eski belediye başkanları Mümtaz Sarıtaş, Erdal Eren, Cevdet Kara, A. Nasır Haşlak, Yakup Odabaşı ise Mogan Gölü’nün hem Ankara hem de Gölbaşı için önemli olduğunu belirterek gölün temizlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Mogan Gölü temizlik Cemil Çiçek Fatih Duruay
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert