Advert

Advert
Güçlü: “Çanakkale Destanı ve İstiklal Marşımızın kabulü kutlu olsun”
Güçlü: “Çanakkale Destanı ve İstiklal Marşımızın kabulü kutlu olsun”
MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Ali İhsan Güçlü, “Mesele vatan ve millet olunca Türk Milletinin ayağa kalkmasını hiçbir güç engelleyemez. Tarihte Türk Milletinin Mart ayında yazdığı Çanakkale Destanı bunun en güzel örneğidir” dedi.
Advert

MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Ali İhsan Güçlü, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve 18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Güçlü’nün yaptığı açıklama şu şekilde:

“Orta Asya bozkırlarından Anadolu’ya, Anadolu’dan da Avrupa’nın içlerine kadar uzanan bir tarih mücadelesine sahip olan Türk milletinin, en önemli iki özelliği, devletine olan sadakati ve bağımsızlık aşkıdır. Türk milletinin tarih sayfalarını yazdığı destanların arka planında bu iki önemli hasleti yatmaktadır. İçinde bulunduğumuz mart ayında da milletimiz Çanakkale Destanını yazmıştır.

Türk milletinin tarihten medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar tarafından silinmeye çalışıldığı Çanakkale Savaşında, milletimiz adeta bir var olma mücadelesi vermiştir. İstikbalimizin göz aydınlığı olan binlerce nitelikli gencimizin şahadet makamına ermesine sebep olan Çanakkale Savaşında, tarihte emsaline az rastlanan bir destan yazılmıştır. Mesele devlet ve vatan olunca ne pahasına olursa olsun, Necip Türk Milletinin ayağa kalkmasının engellenemeyeceğinin en büyük göstergesi olarak tarihe geçen Çanakkale Destanı, yetişen nesillerimize anlatılması gereken önemli bir şeref levhalarımızdan biridir.

Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal Marşımızda ‘Şuhede fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!’ diyerek tarif ettiği Anadolu coğrafyasında, Çanakkale Destanın yazıldığı mekânlar, gençliğimizin gezerek ibret alması gereken en önemli mekânlarımızın başında gelmelidir.  Bugün devletimizin ve milletimizin başına musallat edilen terör belasının arka planında Çanakkale Savaşında emeline ulaşamayan zihniyetin oyunları yatmaktadır. Tüm bu tertiplerden kurtulmamızın reçetesi ise Çanakkale Destanını yazdıran ruh iklimde mevcuttur. Bu ruh ikliminin en güzel tanımı 12 Mart’ta kabulünün 96. Yılını kutladığımız İstiklal Marşımızda mevcuttur. 

İstiklal Marşımızın her kıtası, her mısrası ruhumuzda derin izler ve bizi harekete geçirebilecek bir güce sahiptir. Çünkü İstiklal Marşı, Türk Milletinin vicdanından beslenen bir duygu ve düşünce ikliminin mahsulüdür.

Bugün sözde çağdaş Batı başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından kuşatma altına alınmak istenen Türk Devleti ve Milletine merhum Mehmet Akif adeta yıllar öncesinden İstiklal Marşında şöyle seslenir ve omuzlarımıza ağır bir sorumluluk yükler:

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir îmânı boğar,
"Medeniyet!" dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakk'ın...
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri "toprak!" diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Destanın yıldönümü kutlarken tüm şehitlerimiz ile vatan ve millet şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyor, ruhları şad makamları cennet olsun inşallah diyorum. Devletimizin ve vatanımızın tapusu mahiyetindeki milli mutabakat metnimiz olan İstiklal Marşımızın kabulünün de 96. yılını kutluyorum ve sözlerimi İstiklal Marşımızın son mısraları ile bitirmek istiyorum:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklâl!”

ETİKETLER
Ali İhsan Güçlü İstiklal Marşı Çanakkale zaferi Gölbaşı meclis üyesi Mehmet Akif Ersoy
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert