Advert

Advert
Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlere dikkat!
Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlere dikkat!
Tüketici Hakları Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Orhan Uçar sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlere karşı uyarıda bulundu.

Tüketici Hakları Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Orhan Uçar sosyal medya üzerinden satış yapan insanlar yüzünden çok fazla şikayet aldıklarını söyledi.

Uçar en fazla şikayetin, tanıtımı yapılan ve satın alınan üründen farklı bir ürünün gelmesi veya kalitesiz bir ürünün geldiği konusunda olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Tüketicilerimiz beğendiği ve satın aldığı ürün ile kendisine gönderilen ürünün farklı olduğunu, tabir yerinde ise işine yaramayacak çok kalitesiz bir ürün gönderildiğini, ürünü teslim alırken kargo firmasına ürün bedelini ödediğini, firmaya ulaşmaya çalıştığını, ancak, sipariş esnasında ulaştığı firmaya şimdi ulaşamadığını belirterek, yardım talebinde bulunmaktadırlar”

BİLDİĞİNİZ SİTELERDEN ALIŞVERİŞ YAPIN'

"Biz alışveriş yapılan internet sitesinin (firmanın) seçimine çok özen gösterilmesi uyarısında bulunuyoruz." diyen Uçar, şunları kaydetti:

“İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, öncelikle alışveriş yapılan internet sitesinin (firmanın) seçimine çok özen gösterilmelidir. Kurumsallaşmış, internet sitesini yasalara uygun oluşturarak satış yapan firmalara öncelik verilmelidir. Facebook ve instagram gibi yerlerde satış yapan, ancak, adresi, tüzel kişiliği ve vergi kaydı bilinmeyen ya da bulunmayan firma ya da kişilere itibar edilmemelidir. Ürünün marka ve fiyat cazibesine kapılmamak gerekir”

 

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri gereğince, uzaktan yapılan satışlarda, tüketicinin 14 gün içinde, hiç bir gerekçe ileri sürmeksizin cayma hakkı olduğunu ifade eden Tüketici Hakları Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Orhan Uçar

“İnternet üzerinden ya da telefonla yapılan alışverişler, yasal açıdan uzaktan satış veya mesafeli sözleşme kapsamındadır. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri gereğince, uzaktan yapılan satışlarda, tüketicinin 14 gün içinde, hiç bir gerekçe ileri sürmeksizin cayma hakkı vardır. Bu açıdan, internet ya da sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde, karşı tarafa (ulaşabilirseniz) 14 gün içinde cayma bildiriminizi iletmelisiniz. Ürünü teslim aldığınızda, kargo yetkilisi ile birlikte açıp, kontrol edip, sonrasında ürünün teslim alınması ve bedelinin ödenmesi yerinde olacaktır. Karşı tarafa cayma bildirimizi iletmenize rağmen, ürün iadesi yapılamıyor ve size ürün bedel iadesi yapılmıyor ise, ürün bedelinin tutarına göre tüketici hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemesine müracaat edip, maddi zararınızın tazmin edilmesini talep edebilirsiniz. Satış sonrasında firmaya ulaşamama, ulaşmanıza rağmen ödediğiniz bedelin iade edilmemesi gibi şartların oluşması halinde, dolandırıcılık fiili açısından, cumhuriyet savcılığına da müracaat edebilirsiniz. Ancak, bu tür alışverişlerde en önemli sorun, satış sonrasında muhataplara ulaşamamaktır”  

Uçar son olarakta bilinçli tüketici, ihtiyaçlarını önceden iyi tespit ederek, iyi piyasa araştırması yaparak, mal ve hizmetler arasında mukayese yaparak, gelirine, aile bütçesine en uygun ürünü, en uygun hizmeti satın alan kişi olduğunu söyledi.

ETİKETLER
Orhan uçar THD Gölbaşı Sosyal Medya Uyarı Alışveriş Facebook Uzaktan Satış Tüketici
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert