Advert
Suat Pamukçu “28 Şubat darbesi mecliste yapıldı”
Suat Pamukçu “28 Şubat darbesi mecliste yapıldı”
Gölbaşı İmam Hatipliler Derneği tarafından 28 Şubat konulu konferans düzenlendi. Konferansta 28 Şubat postmodern darbesi ele alındı.

Dernek binasında düzenlenen konferansta konuşan Fazilet Partisi 20 ve 21. Dönem Bayburt Milletvekili Suat Pamukçu, medyanın yaptığı yayınlarla 28 Şubat sürecinde askeri yapıyı etkilediğini savundu.

Pamukçu “Ağustos ayında bir aylık çalışmanın ardından yeni kararlar alındı ve alınan yeni kararlarla 3 ayda 15 milyar dolar olan bütçe açığının 12 milyar doları kapatıldı. Denk bütçe oluşmaya başlayınca o dönem kasım ayı sonunda televizyonlarda, gazetelerde Fadime Şahin, Ali Kalkancı isimlerini görmeye başladık. Olay şuydu; siz bizim düzenimizi bozdunuz biz de sizi hükümetten indireceğiz. Şeriat geliyor, şeriat hortladı, kıyamet koptu gibi yaygaralarla hükümeti sıkıştıracak ve hükümeti düşüreceklerdi, hesap buydu. Sonunda bu yayınlarla askerleri etkilediler ve 28 Şubat Milli Güvenlik Kurulu toplantısının gündemine şeriatla veya irticayla mücadele eylem planını gündeme koydular”

Necmettin Erbakan’ın28 Şubat tarihinde MGK’daki 18 maddenin altına imza atmadığını belirten Pamukçu “28 Şubat toplantısı tam dokuz buçuk saat sürdü. Belki de tarihinin en uzun toplantısını yaptı. Toplantıdan sonra Milli Güvenlik Kurulu üç veya dört maddelik bir bildiri yayınlandı. Birinci maddede terörle mücadele konusu, ikinci maddede Kıbrıs meselesi görüşülmüş bir de irticai faliyetlerle ilgili görüşme yapılmıştı. Dört cümle ile kısa kısa bu bildiri yayınlandı. Necmettin Erbakan’ın bu dört maddenin altında imzası var. Burada sorun yok. Ondan sonra beş gün üst üste ‘Erbakan 18 maddeyi imzalamadı, imzalamıyor, imzalamayacak’ şeklinde manşetler atıldı. Yani o 18 maddenin altında imzası yok. Beşinci günün sonunda o dönem Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel araya giriyor ve ‘madem başbakan imzalamıyor, Milli Güvenlik Kurulu genel sekreteri imzası ile hükümete iletilsin’ diyor. Genel sekreter bunu Necmettin Erbakan’a iletiyor. Ama Necmetin Erbakan imzalamıyor. Arkasından başbakan bir ön yazı ile bunu bütün bakanlara iletiyor. Ön yazıda da şunu yazıyor. Milli Güvenlik Kurulu irtica ile mücadele konusunda bunların yasalaşmasını istiyor. Bunları inceleyin arkasından da diyor ki anayasaya ve insan haklarına aykırı bir durum yoksa bakanlar kuruluna getirin görüşelim. Bunun altında imzası var ama o 18 maddenin altında imzası yok” diye konuştu.

Pamukçu, "28 Şubat Postmodern darbesi mecliste yapıldı. 1 Haziran'da ortağımız Doğru Yol Partisi bir grup kararı aldı. 'Başbakanlık Tansu Çiller’e verilmezse biz hükümetten ayrılacağız’ dediler. Tansu Çiller ‘Başbakanlığı bana ver hoca’ diye Erbakan hocaya gitti. Erbakan Hoca 'Sana başbakanlığı ben veririm ama bak gör Süleyman Demirel vermez’ dedi. Sonra Erbakan Hoca istifasını imzalayarak Cumhurbaşkanına götürdü ve istifasının ekinde de 286 küsür imza götürdü başbakanlığın Tansu Çiller’e verilmesi için. Demirel bunu dikkate almadı, daha sonra da bu 286 kişinin içinde 40-50 kişi ayrılıp yeni partiyi kurdular. Çoğunluğumuz gidince iş bitti. Yani 28 Şubat darbesi mecliste yapılmış oldu." ifadelerini kullandı.

Konferans GÖLİMDER Başkanı Mesut Dumanoğlu’nun Suat Pamukçu ve misafir öğrencilere hediye takdimi ile sona erdi.

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı Suat Pamukcu Fazilet Partisi 28 Şubat Darbe Postmodern
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500