Advert

Advert
Marmara Denizi büyüklüğünde sulak alan kurudu
Marmara Denizi büyüklüğünde sulak alan kurudu
TEMA Vakfı Ankara Temsilcilği tarafından Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde Dünya Sulak Alanlar Günü kapsamında etkinlik düzenledi.

Mogan Gölü’nün yanında bulunan Atatürk Sahil Parkı’nda düzenlenen etkinlikte vakıf gönüllüleri Dünya Sulak Alanlar Günü için farkındalık oluşturmak adına farklı egzarsizler yaptı.

TEMA Vakfı Ankara Temsilçisi Nevzat Özer “Ne yazık ki ülkemizde Marmara Denizi büyüklüğünde sulak alanı kuruttuk” dedi.

Nevzat Özer sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün dünya sulak alanlar günü için toplandık. Ankara’da sulak alan deyince ilk akla Mogan, Eymir ve Nallıhan geliyor. Bu alanlar müthiş bir biyolojik çeşitliliğe ev sahipliği yapıyor. Buradaki yer altı suları, fazla yağışlar birçok şeyi dengeleyen, dünyada biyolojik çeşitlilik açısından son derece önemli ekosistemler. Ne yazıkkı ülkemizde Marmara Denizi büyüklüğünde sulak alanı kuruttuk. Belki bunların öneminin geç farkına vardık ama şimdi de sulak alanlar kirlilikten kentsel yapılaşmaya kadar birçok sorunla karşı karşıya. Biz bugün bunun önemine dikkat çekmek için buradayız.”

Gölbaşı’nın iki göle sahip olması nedeniyle Ankara için büyük bir şans olduğunu ifade eden TEMA Vakfı Gölbaşı Temsilcisi Mehmet Halis Bozkurt ise Mogan Gölü’nün temizlenmesi için yapılan çalışmalardan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Temizliğin ilk şartının kirletmemek olduğunu vurgulayan Bozkurt “Gölbaşı Ankara için bir şans. Ankara’ya en yakın ve içinde iki tane gölü barındıran ilçe. Aslında biz bu iki göle bir göl olarak bakıyoruz. Eymir ve Mogan vakti ile bitişikti. Ama zaman içerisinde kirlenmeden dolayı iki gölün arası dolmuş. Şimdi sadece bir kanal ile bağlı. Ne yazık ki göl hala kirlenmeye devam ediyor. Bir avuç insan gölün temizlenmesi için kendini feda edercesine mücadele veriyor. Son günlerde gölün temizlenmesi için gemiler de geldi, sevinçle görüyoruz. Fakat biz göl sevenler olarak, gemiler ne zaman o çamuru temizlemeye başlarsa ancak o zaman inanacağız gölün temizlendiğine. Temizliğin birinci şartı kirletmemekten geçiyor. Taş ocakları tarafından su kesen deresi ile gelen o taş bölüklerinin göle ulaşmasını engellememiz lazım” şeklinde konuştu.

Düzenlenen etkinliğe katılan TEMA Vakfı gönüllüleri Mogan Gölü gezisinin ardından Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem’in sulak alanların sorunları ile ilgili sunumuna katıldı.

 

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı TEMA Dünya Sulak Alanlar Günü Mogan Eymir
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert