Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 15-01-2017 22:29   Güncelleme : 16-01-2017 15:03

Atabey içini döktü

CHP’nin bugün yapılan olağanüstü genel kurulunda konuşan eski İlçe Başkanı Nuriye Atabey, yönetiminin düşme sürecini anlattı.

Atabey içini döktü

21 Aralık 2016 tarihinde yönetimde yaşanan istifalarla birlikte olağanüstü kongreye gitme kararı alan ve geçici yönetim kurulu atanan CHP Gölbaşı İlçe Örgütü, ilçe kongresini Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

İlçe kongresinde konuşan Nuriye Atabey kendi yönetiminin düşmesinden sorumlu olarak gördüğü partililere sitem etti.

Yönetimdeki istifaların bilinçli olarak yönetimi düşürmek adına yapıldığını ifade eden Atabey, süreci darbeye benzeterek “Bu salonda bulunan ve siyaset yapan-yapmak isteyenlere ve adaylara bir soru sorsam desem ki, neden siyaset yapmak istiyorsunuz? Neden buradayız bugün mesela? Ya da şöyle sorayım, Cumhuriyet Halk Partisi’nde koltuk boşta kalır mı? Hiçbir koltuk boşta kalmaz ve doldurulur. Elbette birileri kalkacak birileri oturacak ki hem hizmet hem de kurumsal olmak adına bir devamlılık arz edelim. Ancak, şimdi burada önemli bir durum söz konusu. Elbette koltuklara talip alacağız ve isteyeceğiz. Bunu isterken ve yaparken hukuk ve demokratik ilkelerden taviz vermeden yapmamız gerekecek öyle değil mi? Yoksa bizim darbecilerden ve cuntacılardan ne farkımız kalır. Neden Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapalım ki o zaman. Yoksa darbecileri ve cuntacıları o kadar kanıksadık ki kendi kendimize yapılsa bile sesimizi çıkarmaz mı olduk.. Hatta o kadar içselleştirdik, o kadar benimsedik ki darbecilerle işbirliği yapılmasına da göz yumduk hatta işbirliği mi yaptık? Hatta çarşaf çarşaf liste demokratik diye haykıranlar bunun boynunu büküp blok mu istiyorlar.. Neden, hayalini kurduğumuz bir koltuk için mi?” diye konuştu.

“İLÇE BİNASI İÇİN KURULTAY DELEGELİĞİNDEN VAZGEÇTİM”

Parti binasının yenilenme sürecini anlatan Atabey, parti binasını almak için kurultay delegeliğinden vazgeçtiğini partililerle paylaştı.

Atabey şu şekilde konuştu:

“Biliyorsunuz Ankara İl Kongresi’nde karşımda olanlar, kongre sonrası şimdi benim düşmemle uğraşanlar yine beni basında çok sert eleştirmişlerdi. Ne demişlerdi? Gölbaşı İlçe Başkanı olarak bir kurultay delegesi bile olamadı. Doğru, başkan burada, söylesin. Kurultay delegesi olmak elbette bir onurdur, şereftir. Ancak ben bu onur ve şerefi tek başıma yaşamak yerine sizlerle paylaşmak istedim. Bu onuru ilçem adına bir faydaya çevirmek istedim. Son gece, diğer ilçe başkanı arkadaşlarım da şahittir.. Bizim binamız yok başkan, şayet burada diğer ilçe başkanlarının yanında bana bu sözü verirseniz ben kurultay delegesi olmak istemiyorum dedim.”

“DÜŞÜRÜLEN NURİYE ATABEY DEĞİL, CHP İLÇE BAŞKANLIĞI’DIR”

Siyasetçilerin karnesinin seçim sonuçları olduğunu söyleyen Atabey, yerel ve genel seçimlerde olumsuz sonuçlar alan siyasetçilerin ilçe başkanlığına talip olmasını eleştirdi.

Düşürülen yönetimin Nuriye Atabey yönetimi değil, CHP ilçe başkanlığı olduğunu vurgulayan Atabey “Siyaset yapıyorsak, seçimler yapmış olduğumuz siyasetin sonuçlarıdır. Yani siyasetçinin karnesi seçimlerdir. Geçti mi kaldı mı, seçim sonuçlarına bakarak karar veririz. Geliş gidiş pekiyi ama matematik zayıf mesela. Matematik zayıf tabii, çünkü son iki yerel seçimde bırakın partimizin yüzde 24-25 almasını, genel seçimlerde aldığı oy oranını almasını ya da arttırmasını; burada şimdi adaylar arasında yarışanların da olduğu arkadaşlarımız yerel seçimlerde partimizin oy oranını yarı yarıya düşürdüler. Son belediye seçimlerinde, yanlış duymadınız, bırak matematiksel olarak yerel seçim oylarını arttırmayı, genel seçim oylarının yarısına düşürdünüz. Şimdi neye talip oluyorsun? Bir anlat bakalım! Hiç bunları düşündün mü? Düşünmedin değil mi? Şimdi size diyorum ki bunların işi düşünmek değil, düşürmek. Düşünseler bu işlere kalkışmazlardı. Başardık diye övünmez ve sonra da düşürdüklerine talip olmazlardı. Düşürdükleri şahsında Nuriye Atabey olsa da aslında fiiliyatta CHP İlçe Başkanlığı’dır.” ifadelerini kullandı.

“ÇAKMA SOLCULARI AFFETMİYORUM”

Parti içindeki anlaşmazlıkların temel nedeninin suni Alevi-Sünni ayrıştırmalarıyla birlikte başladığını kaydeden Nuriye Atabey, “çakma solcu” olarak nitelendirdiği CHP’lileri affetmeyeceğini söyledi.

Atabey şunları aktardı:

“Değerli partililerim, Gölbaşılı dostlar bilir bizlerin siyasette yerli yabancı diye bölünüp ayrışmamızdan neler çektiğimizi. Tam da son olağan kongremizde bunu bitirdik diye sevinirken, bugün geldiğimiz bu kongrede maalesef bazı sözüm ona partililerin bizleri bu sefer de Alevi Sünni diye ayrıştırdığını gözlemledik. Bu neyin hırsı, bu nasıl bir siyaset, bu nasıl bir vicdan ki sadece ilçeyi düşünmek sizi mutlu etmedi. Bir de tabanı Alevi Sünni diye ayrıştırdınız. Yazıklar olsun! Bu süreçte istifa eden arkadaşlarımın tutumunu asla tasvip etmiyorum ve kendilerine âcizane bir tavsiyem olacaktır. Siyaset yapmasınlar. Şunu da söyleyeyim, kendilerini affediyorum ve hakkımı helal ediyorum. Ancak nasıl tanındıkları herkesçe malum. Çakma solculuk, çakma Alevicilik, çakma Sünniciliğe soyunanları affetmiyor ve sizlere havale ediyorum.”

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA