Advert
Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 15-01-2017 08:38   Güncelleme : 16-01-2017 17:55

Nesibe Aydın: “Spora ve sanata verdiğimiz önem akademik başarıyı getiriyor”

Türkiye Dans Sporları Federasyonu (TDSF) tarafından düzenlenen Kulüplerarası Dans Sporu Ulusal Sıralama Yarışması Gölbaşı’nda yapıldı.

Nesibe Aydın: “Spora ve sanata verdiğimiz önem akademik başarıyı getiriyor”

Türkiye Dans Sporları Federasyonu (TDSF) tarafından düzenlenen ve Latin-Standart danslarını içeren Kulüplerarası Dans Sporu Ulusal Sıralama Yarışması’nın ikinci etabı Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Gölbaşı Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin farklı dans sporu kulüplerinden sporcularının katıldığı yarışma çocuk, genç ve yetişkin kategorisinde yapıldı.

Yarışmacıların salondaki aileleri yarışma boyunca tezahüratlarla destek verdiler.

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Kurucusu Nesibe Aydın öğrencilerin spora ve sanata teşvik edilerek akademik başarılarının sağlandığını ve sporun getirdiği disiplinin öğrencilerin derslerinde başarıya dönüştüğünü ifade etti.

Türkiye ve Dünya çapında yarışmalarda dereceler alan sporcular yetiştirdiklerini kaydeden Aydın “Öğrencilerimizin her birinin sporda, sanatta, akademik olarak başarılı olmalarının altındaki neden spor ve sanat alanında onları desteklememizdir. Ağır bir programımız var akademik olarak, sabah 8’den akşam 5’e kadar. Buna rağmen akşam 5 ten sonra hafta sonları öğrencilerimizin yüzde 80’i okulumuzda spor yapıyor ve sanatla uğraşıyor. Bu tempoya öğrencilerimizin ayak uydurabilmesi, spor ve sanatla akademik başarıyı bütünleştirmemizden kaynaklı. Velilerimiz bizim hem akademik programımızı hem spora ve sanata verdiğimiz önemi son derece destekliyorlar. Spor aynı zamanda, şu anda yapılan dans sporu gibi, çocuklara bir disiplin getiriyor. Disiplinli olmayı öğreniyorlar. Disiplinli olan öğrenciler de işlerini zamanında yaptıkları için akademik olarak da başarılı oluyor. Yüzmede dünya ikincisi çıkarttık. Bunu sadece kendi okulumuzun yüzme havuzunda küçüklükten itibaren çocuklarımızı yetiştirerek başardık. Avrupa’ya yarışmaya giden dört buz pateni sporcumuz var. Bu sporcuların Türkiye ve Avrupa dereceleri var. Bu çocukların çalışma temposunu anlattığım zaman inanamazsınız. Sabah 5’te kalkıyor, provasını yapıyor. 8’de okulda oluyor. Akşam 5’ten sonra çıkıyor. Tekrar provasını yapıyor. Ama bununla birlikte bizim programımıza da uyabiliyor. Bu işin sırrı bu.” diye konuştu.

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları dans sporu hocalarından Çağdaş Çelik ise dans sporunun özellikle çocukların fiziksel ve sosyal gelişimine katkıda bulunduğunu ve yarışmayı gelenekselleştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Çağdaş Çelik “Bu okulda çalışmalarımız yaklaşık 5 sene önce başladı. Beş sene önce okul yönetiminin de çocukların da eşli danslara dair hiçbir fikirleri yoktu. Ama bugün burada gördüğünüz gibi gayet büyük bir organizasyon yapıyoruz. Gelenekselleşmesini istediğimiz ikinci yarışmamızı yaptık. Çocukların hem sosyal hem fiziksel anlamda gelişmesine ciddi anlamda faydası var. İnsanlarla iletişimin gelişmesi, kemiklerin daha düzgün gelişmesi, özellikle vücut duruşuna ciddi anlamda katkı sağlayan bir spor. Çocuklara tavsiyem kesinlikle ve kesinlikle dans sporu yapmalarıdır.” şeklinde konuştu.

Yarışmaya 154 çift katılırken, ulusal sıralama yarışması sonucu şu şekilde belirlendi:

Yıldızlar kategorisinde birinci: Eren Özyiğit- Serenay Büyükkapucu
Gençler kategorisinde birinci: Giorgi Kininchev - Ilgın Aydıner
Yetişkinler kategorisinde birinci:  Taha Batu Coşar - Oleksandra Shanko

 Kaynak

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Yeni Başkan Aksoy
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA