Advert
Siyaset
Giriş Tarihi : 11-01-2017 18:58   Güncelleme : 13-01-2017 03:02

Atak: “Çarşaf liste ile kongre yapılmalıdır”

15 Ocak Pazar günü olağanüstü kongreye gidecek olan CHP’de üçüncü aday eski ilçe başkanı Ümit Atak oldu.

Atak: “Çarşaf liste ile kongre yapılmalıdır”

İlçe yönetiminin düşmesinin ardından alınan kararla birlikte olağanüstü kongreye giden CHP Gölbaşı İlçe Örgütü’nde Engin Eren ve Bülent Elikesik’in ardından ilçe başkanlığı adaylığını açıklayan üçüncü isim Ümit Atak oldu.

CHP İlçe Başkanlığı’nda açıklama yapan Atak, “Bildiğiniz gibi 15 Ocak Pazar günü yeni bir ilçe örgütü seçeceğiz. Bu süreçte bilgi, beceri ve tecrübelerimi bu örgütün hizmetine kullanmak için ilçe başkanlığına aday oldum.” sözleriyle adaylığını ilan etti.

“FAŞİST DİKTATÖRLÜĞE ‘HAYIR’ DEMEK GEREKİYOR”

Son günlerin en tartışmalı konusu olan başkanlığa değinen Ümit Atak, olağanüstü durumdaki ülkenin asıl gündeminin ulusal direnişe başlamak olması gerektiğini ve bu süreçte parti içi farklılıklar gözetilmeksizin topyekün mücadele verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Atak şunları kaydetti:

“Ülkemizin yaşadığı bu olağanüstü ortamda, söz konusu olan vatan, parlamenter cumhuriyet ve sosyal hukuk devleti iken her şeyin teferruat olduğunu düşünüyorum. Pazar gününden çok pazartesini düşünmek gerekiyor. Faşist diktatörlüğe "Hayır" demek, ulusal direnişe başlamak ve bunun çalışmalarını yapmak gerekiyor. Bu bağlamda sadece bir ilçe örgütüne değil, her üyemize, bu yolda bize yoldaşlık yapacak her yurtsevere ihtiyaç var. Farklılıklarımızı bir kenara bırakıp birlikte mücadele etmek zorundayız. Şu ya da bu nedenle kimseye ama kimseye "öteki" demeye hakkımız yok. Her kesimin düşüncesine, gücüne, nefesine ihtiyacımız var. Tek adamlığın dünyaya yaşattığı kötü örnekleri (-ki iyi örneği yok) yoklukları, savaşları, acıları, katliamları göstererek halkımızla birlikte bu emperyalist oyuna "Dur" diyeceğiz. Parlamenter Cumhuriyetimizi, ülkemizi savunurken yeniden sosyal hukuk devletini ve sosyal adaleti kuracağız. Bunu yapacak güç bu ülkenin Atasında ve halkında dün vardı, bugün de var. Bu halk Ulu Önderiyle emperyalistlere dün bu topraklarda dur dedi, yine diyecek ve bu oyunu bozacak.”

“ÇARŞAF LİSTE İLE KONGRE YAPILMALIDIR”

CHP İlçe Örgütü’nün son olağan kongresinde en çok tartışılan konulardan biri olan çarşaf liste - blok liste ayrışması ile ilgili olarak çarşaf listeyi savunduğunu belirten Atak, çarşaf listenin çoklu ses oluşturacağı iddiasının kendi siyasi düşüncesiyle bağdaşmadığını ifade etti.

Parti içinde konuşulan ortak akıl söyleminin kendisi için partiye gönül verenleri ifade ettiğini aktaran Atak, “Sürekli tekrar edilen ama altı doldurulamayan ‘üst akıl değil, ortak akıl’ söylemi.. Benim için ortak akıl üyelerdir, delegelerdir, partiye gönül verenlerdir, sokaktaki vatandaştır. Bu düşüncelerle çarşaf liste ile kongre yapılmalıdır. Ben şahsım ve arkadaşlarım adına bu düşüncedeyim. Çarşaf listenin çoklu ses oluşturacağı ve bunun idari sorunlar doğurduğu, siyasal anlayışımla bağdaşmamaktadır. Tek adamlık değil çok seslilik, tek tip değil farklılıklara saygı.. Ülkemiz için istediğimiz bu yapı önce kendi örgütümüzde oluşmalı, bunu herkes içselleştirmeli ki sokaktaki insanlara da bunu samimiyetle aktarabilelim.” diye konuştu.

Desteklediği çarşaf liste biçimi hakkında önerilerde bulunan Atak “Başkan adaylarının ve onu destekleyenlerin anahtar liste çıkarmadığı bir çarşaf liste.. Delegelerimizin dayatma olarak gördüğüm anahtar listelere tepki göstermesi ve reddetmesi.. Bunun Gölbaşı’nda başlatacağımız, Ankara üzerinden bütün ülkeye vereceğimiz en güzel hediye olduğunu düşünüyorum ve tekrar etmekte fayda görüyorum.” ifadelerini kullandı.

* Çarşaf liste nedir?

“KİŞİ DEĞİL, ÜLKE” DİYEN HERKESLE ÇALIŞIRIM

Kişisel kaygılar uğruna harcanan çabadan ziyade, kitlesel mücadelelerin önemli olduğunu vurgulayan Ümit Atak, “Şahsım adına kişi değil örgüt, kişi değil ülkem, kişi değil anayasal haklarım diyen her partili arkadaşla çalışırım. Başta söylediğim gibi bir kişinin bile eksikliğine değil, herkesin yüreğine ihtiyacımız var ve kişileri kategorize ederek öteleme hakkımız yok. Partimizi güçlendirecek olan bu siyasal duruştur.” şeklinde konuştu.

Atak, ilçe başkanlığı için aday olan diğer isimlerle herhangi bir çekişmesi olmadığını, iddiasının “daha verimli olacağı” yönünde olduğunu ve diğer adaylara sonsuz saygı duyduğunu ifade etti.

Kişisel değil, örgütlü mücadele görüşünü yineleyen Atak “Ben delegenin onayladığı her yöneticiyle çalışırım. Yöneticilerin beni değil örgütü sevmesi, bu ulusal direnişte ben varım demesi yeterlidir. 15 Ocak Pazar günü Mehmet Akif Ersoy Salonunda görüşmek üzere.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.Kaynak

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
90. Sayımız Çıktı
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA