Advert
2017’nin ilk meclis toplantısı yapıldı
2017’nin ilk meclis toplantısı yapıldı
2017 yılının ilk belediye meclisi toplantısı yapıldı. Toplantıda parti grup başkanları konuştu.

2017 yılının ilk meclis toplantısı olan Ocak ayı meclis toplantısında partilerin grup başkanları konuştu.

MESELE GÖRÜŞLER AYRILIĞI DEĞİL, MESELE VATAN

Ak Parti Grup Başkanvekili Gökhan Koçak, 2016 yılında yaşanan ve yeni yılın ilk günü ile birlikte gerçekleştirilen terör saldırılarına dikkat çekerek “Bu mukaddes, mübarek, aziz vatan toprağı üzerinde ay yıldızlı al bayrak altında, ezan sesiyle şerefle yaşayan aziz milletimizin ve gönül coğrafyamızın birlik ve beraberliğinin kıyamete kadar daim olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Yeni yılın ve Mekke’nin Fethi’nin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ay yıldızlı al bayrağın yere düşmesi demek; insanlık onurunun, şerefinin, haysiyetinin, namusun, izzetin, iffetin, mazlumların yere düşmesi demektir. Bu bayrağın göklerde dalgalanması demek; adaletin, insanlık onurunun, mazlumların zalimler karşısında dik durarak net bir şekilde kendini ifade etmesi demektir. Yedi düvel geliyor ve bu kutsal vatan toprağı üzerinde içeride ve dışarıdaki hainlerle hesap yapıyor. Bu hesapları yaparken de inananıyla inanmayanıyla, Müslüman’ı Yahudi’siyle insanları katlediyor. Ak Parti Grubu olarak bunu şiddetle kınıyoruz. Yılmayacağız, yıkılmayacağız inşallah. Birlik ve beraberliğimizi daim edelim. Ufak hesapları mesele etmeyelim. Farklı düşünebiliriz. Farklı ırklara da mensup olabiliriz. Bu hiç önemli değil. Buradaki mesele görüşler ayrılığı değil, bu vatanda bizim olmamız. Bu vatan bize altın tepside sunulmadı. Bu vatan bize bedel ödenerek emanet edildi.” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Bülent Elikesik ise konuşmasına İstanbul’da Reina’da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenleri anarak başladı.

2016 yılının acılarla geçtiğini ve buna rağmen ülke olarak birlik olabilmeyi başardığımızı ifade eden Elikesik “2016 yılı hem ülkemiz hem de ilçemiz için ciddi üzüntülerin yaşandığı bir yıl oldu. Ülkemizin demokrasisi ve parlamenter sistemi yıkmaya yönelik hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Ardından birliğimize, bütünlüğümüze yönelik terör saldırıları oldu. Ancak bu millet hem darbe girişimine hem de terör saldırılarına karşı iktidarıyla, muhalefetiyle tam bir birliktelik göstermiş, cümle aleme ülkemizin demokrasisinden, parlamenter, cumhuriyetin kazanımlarından asla ödün vermeyeceğini göstermiştir. Bundan sonra da partimiz bu duruşundan taviz vermeyerek demokrasiye, cumhuriyete sımsıkı sarılacak, ülkemizin bütünlüğü, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için mücadele etmeye devam edecektir.” diye konuştu.

GÖLBAŞI HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMEDİ

15 Temmuz darbe kalkışması sırasında Gölbaşı halkının verdiği mücadeleyi hatırlatan Elikesik, Türkiye’nin en kritik ilçelerinden biri olmasına karşın Gölbaşı’na gereken hassasiyet gösterilmediğini ve Kazan ilçesi kadar değer verilmediğini söyledi.

Elikesik şunları kaydetti:

“Baktığımızda darbe girişiminde en çok etkilenen ilçemiz hak ettiği değeri görememiş ve merkezi hükümetimiz ilçemizin mücadelesini Kazan ilçesi kadar bile değerli görmemiştir. Bunu her platformda göstermiştir. Bu konu ile ilgili birkaç örnek vermek isterim. Ne hikmettir ki elektrik dağıtımı ülkemizin birçok yerine Gölbaşı ilçemizden yapılırken en çok kesinti Gölbaşı ilçesinde olur. Yine ne hikmettir ki kablolu TV yayını Türkiye ‘ye Gölbaşı’ndan dağılırken bizim birçok vatandaşımız bu yayınlardan faydalanamaz. Denizin altından tüneller yapılırken, Asya Avrupa’ya bağlanırken AŞTİ’den Gölbaşı’na raylı sistemle ilgili bırakın çalışmayı düşünce bile olmaz. Gölbaşı’nın bütün nimetlerinden faydalanılır ancak icraata gelince Gölbaşı yok sayılır. Bazı zamanlar hatırlanır Gölbaşı, örneğin köpek barınağına yer aranırken akla gelir Gölbaşı. Ya da otobüs tamir bakım merkezi, arıtma tesisi yapılırken Gölbaşı akla gelir. Gölbaşı halkına yapılan bu haksızlıklara razı olacak mıyız?”

SADECE RANTTA ANILMASIN ADIMIZ

Yalnızca hükümet birimlerinin değil, Gölbaşılıların da ilçeye gereken önemi vermediklerini belirten Elikesik, belediye, STK ve dernekler olarak çalışmalar yapılarak Gölbaşı’nın tanıtımının yapılması gerektiğini aktardı.

Elikesik “Sosyal belediyecilik anlamında çalışmalar yapılmalı. Vatandaşlarımızın refahını yükseltecek projeler gerçekleştirilmeli. Bu da ilçemizin tanıtımından geçmektedir. İlçemizin tanıtımına daha çok önem verilmeli, bunun için belediyemizin, hemşehri derneklerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın çalışmalar yapması gerekmektedir. Gölbaşı’nı hem ülkemize hem de dünyaya ne kadar iyi tanıtırsak vatandaşlarımızın refahını o kadar yükseltiriz. Mesela Ankara’da bulunan dış ülke büyükelçilerine bir Gölbaşı turu düzenleyelim. Gölbaşı’nın güzelliklerini onlara gösterelim. Gölbaşı’na yatırım yapmak isteyen turistleri teşvik edelim, gerekirse biz teklif edelim. Gölbaşı sadece rantta değil, ticarette ve turizmde de anılsın.” şeklinde konuştu.

2017 yılının hayırlara vesile olması dileğiyle konuşmasına başlayan MHP Grup Başkanvekili Ali İhsan Tunç da 2016 yılında şehit olan vatandaşlarımızı unutmadı.

Tunç ayrıca 1 Ocak 630 tarihli Mekke’nin Fethi’ni kutladı. Tunç şu şekilde konuştu:

“Hiçbir zulüm ebedi değildir. Allah yurdumuzu da tüm insanlığı da bu terör belasından ve zulmünden kurtarsın. Bu yapanları, destek olanları, fırsat verenleri de kahreylesin. Geçmişinden ders almayan geleceğini inşa edemez. Bizler de inşallah geçmişimizin mütalaasını yaparak doğrularımızı, yanlışlarımızı, eksiklerimizi, hatalarımızı gözden geçirerek daha başarılı daha iyi hizmet vermek, daha huzurlu bir gelecek yaşamak için gerekli çalışmaları yapacağız.”

GÖLÜ BİZ DEĞİL, BAKANLIK TEMİZLİYOR

2017 yılının ilk meclis toplantısında ayrıca MHP Grubunun verdiği önergeyi Fatih Duruay cevapladı.

Nevzat Dulkadir ve arkadaşları tarafından verilen önergenin içeriği Mogan Gölü’nün temizliğinin başlamasına yönelikti. Gölbaşı’na ulaşan ve montajları başlayan temizlik gemileri hakkında ve gölün temizliği hakkında genel olarak bilgi verilmesini isteyen önergeyi Belediye Başkanı Fatih Duruay yanıtladı.

Önergenin okunmasının ardından Duruay, “Müdürlüğe havale edelim ama bunu biz yapmıyoruz arkadaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. Bildiğiniz gibi gölü temizleyecek olan gemilerimiz geldi. Ama şu anda gölün buz tutması nedeniyle göle inme ihtimali yok. Kaç metreküp balçık çıkarılacak, bunlar teknik konular. Gerektiği yerde yarım metre inilecek gerektiği yerde  2-3 metreye inecek. Ama teknik konular bizim üstümüzde olan bir şey. Biz yapmıyoruz bu ihaleyi.” diye konuştu.

HABER: NİSA SAYAR

 

 

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı belediye meclis Ak Parti MHP CHP Gökhan Koçak Ali İhsan Tunç Bülent Elikesik Fatih Duruay 2017
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500