Advert
Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 01-01-2017 18:51   Güncelleme : 02-01-2017 17:33

AGD geleneği bozmadı

Anadolu Gençlik Derneği Gölbaşı Temsilciliği yıllardır sürdürdüğü geleneği bozmayarak bu yıl da 31 Aralık’ta Mekke’nin fetih yıldönümünü kutladı.

AGD geleneği bozmadı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gölbaşı Temsilciliği, Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi’nde düzenlediği program ile 1 Ocak 630 yılında fethedilen Mekke’nin 1386. fetih yıldönümünü kutladı. Kur’an tilaveti ile başlayan etkinliğe konuşmacı olarak DİNBİRDER Genel Başkan Yardımcısı Faruk Turhan ve Ak Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay da katıldı.

Atalay burada yaptığı açıklamada “Anadolu Gençlik Derneği’nin belki de yılbaşına bir alternatif olarak düşündüğünü ama esas itibariyle İslam’ın ilk yolculuğunun ruhunu fethetmek amacıyla yaptığını ve kutlanması gerekenin de bu olduğunu belirtmekte fayda var.” dedi.

Suriye’de yaşanan insanlık dramına ve savaşa dikkat çeken Atalay, Mekke’nin Fethi kutlanırken Müslüman coğrafyalarda fethedilmesi gereken ilk değerin barış olduğunu söyledi. Atalay şu şekilde konuştu:

“Henüz fethedilecek onlarca yer vardır. Çünkü Kur’an-ı Kerim’in ve Siret-i Nebevi’nin ruhundan beslenen Müslümanlar tıpkı İslam’ın ilk evresinde olduğu gibi İslam’la tanıştıktan sonra fertlerin ve kitlelerin, yol kesenlerin, yol gösterici haline geldiğini 1400 yıldır tecrübe ediyoruz. Ancak özellikle bugün şu zaman diliminde Irak ve Suriye’nin içinde olduğu durum başta olmak üzere İslam coğrafyasında ne yazık ki feth ruhuna, fethin amacına aykırı; adeta İslam öncesine dönmüş bir vaziyette Müslümanların birbirlerinin boynunu vurduğunu, birbirlerinin kanını akıttığını, birbirlerinin malını canını heder ettiğini görüyoruz. İslam coğrafyasının öncelikle feth ruhunu kavraması gerekmektedir. Dolayısıyla Mekke’nin fethini kutlarken esas itibariyle feth olunması gerekenin ne olduğunu düşünmek zorundayız. Başta Müslümanların kendi coğrafyalarında feth edilmesi gereken ilk değerin barış, kardeşlik olduğu bilincini kavramaları gerektiğine inanıyorum.”

Etkinlikte sinevizyon gösterisi yapıldı, ayrıca Refah ilahi grubu sahne aldı. Diğer yandan AGD’nin Türkiye çapında düzenlediği Siyer-i Nebi sınavının sonuçları açıklanarak Gölbaşı’nda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Yeni Başkan Aksoy
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA