Advert

Gölbaşılılar ünlü heykeltıraş Sait Rüstem'i yalnız bırakmadı

Türk dünyasının önde gelen heykeltıraşlarından Sait Rüstem’in doğumunun 60’ıncı yılı dolayısıyla düzenlenen sergi, Başkentli sanatseverler ile buluştu.

Gölbaşılılar ünlü heykeltıraş Sait Rüstem'i yalnız bırakmadı
Gölbaşılılar ünlü heykeltıraş Sait Rüstem'i yalnız bırakmadı Nisa Sayar

Gölbaşılılardan da sanatçı dostları Şair ve Ressam M. Halis Bozkurt ile Tüketici Hakları Derneği Gölbaşı Şube Başkanı Orhan Uçar, Türk dünyasının önde gelen heykeltıraşlarından Sait Rüstem'i yalnız bırakmadı.

TÜRKSOY Genel Sekreterliği'ndeki serginin açılışına, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi Bağırov, ülkeler arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayan önemli sanatçılardan birinin Rüstem olduğunu belirterek, “Said Rüstem’in yadsınamaz katkıları sanat ustalığının tasvirinin milli gelenekler ve Azerbaycan’ın güzel sanatlarının adeta vücut bulmuş halidir.” dedi.
 
Bağırov, Rüstem’in sanat alanındaki başarılarının devamını dileyerek, sanatçının 60’ıncı doğum gününü kutladı.
 
TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov da, Türk dünyasının değerli heykeltıraşlarından Sait Rüstem’in doğumunun 60’ıncı yılı dolayısıyla düzenlenen sergi ile sanatçının eserlerinin Ankaralı sanatseverlere tanıtılmasının amaçlandığını kaydetti.
 
Rüstem’in, heykel sanatına Azerbaycan’da başladığını anlatan Kaseinov, sanatçının, Türk dünyasının zenginliği ve çeşitliliğini çalışmalarına yansıttığını vurguladı.
 
Büyükelçi Bağırov, konuşmaların ardından Azerbaycan Büyükelçiliği adına Rüstem’e teşekkürname ve Azerbaycan bayrağını temsil eden saat hediye etti.
 
BİZİM İÇİN BİR GURUR KAYNAĞI
 
Gölbaşı Tüketici Hakları Derneği Başkanı Orhan Uçar ve Ressam ve Şair M. Halis Bozkurt, yapmış oldukları açıklamada, "Türk dünyasının önde gelen heykeltıraşlarından Sait Rüstem'in Gölbaşı'nda ikamet etmesi ilçemiz açısından oldukça önemli. Sait Rüstem'i dünya tanıyor ve onunla birlikte ilçemizin de tanıtımı oluyor. Sanatçı Sait Rüstem bizim için, ilçemiz için bulunmaz bir fırsat. Eserleri muhteşem. Eskişehir Yolu Polatlı Kartaltepe'de Dur Yolcu Mehmetçik Anıtı'nın mimarı bizim için bir gurur kaynağı" diye konuştular.
 
Sanatçı Rüstem de, açılış sonrası konuklara çalışmaları hakkında bilgi verdi.


 Kaynak

Ankara heykeltıraş Sait Rüstem Kartaltepe Dur Yolcu Mehmetçik sergi Gölbaşı Orhan Uçar Halis Bozkurt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Seçimini Yaptı
Ankara Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı
Mamak Seçimini Yaptı