Advert

Advert
2016 böyle geçti
2016 böyle geçti
Ulusal gündem genelinden Gölbaşı yerelinde özele indirgenmiş gündemin 2016 zaman çizelgesini sizler için derledik.

2016 yılında Türkiye’de ve özellikle Gölbaşı’nda yaşananları kendi haber arşivimiz başta olmak üzere çeşitli kaynaklardan derleyerek rapor niteliğinde bir içerik hazırladık. 2015 sonu ile birlikte hükümet değişiklikleri, 2016 başlarından itibaren yaşanan onlarca patlama, hemen sınırımızda olan iç savaştaki Suriye, darbe girişimleri, suikastler derken milletimiz için pek iyi geçmediğini söyleyebileceğimiz 2016 yılının son günlerine geldik.

Peki 2016 yılında Gölbaşı’nda neler yaşadık? Her olayı detaylı olarak incelememiz elbette mümkün değil. Örneğin 2016’nın en unutulmaz gecesi 15 Temmuz oldu. Bu tarih bile kendi başına “15 Temmuz süreci” başlığı altında, geldiğimiz 23 Aralık tarihine kadar yaşanan tutuklamalar, soruşturmalar, şehitler ve daha birçok sonucu ile değerlendirilebilir. Ancak 2016 yılında yaşananları listelediğimizde bu kadar fazla derinlemesine bir çalışma ortaya koymak elbette olanaksız. Bu nedenle başlıklar halinde yaşananları listeledik.

15-17 Şubat – Şahin Aslan ve Duruay gerginliği

Şubat ayının başlarında Ertuğrul 1890 filminin Gölbaşı’nda gösteriminin yapılması ile Gölbaşı Belediyesi ve Kaymakamlık arasında kısa süreli bir kriz yaşandı. Film, Belediye tarafından öğrencilerin izlemesi amacıyla gösterime kondu. Kaymakamlık, öğrencilerin ders saatlerinde bu tür etkinliklerin yapılmasına karşı çıktı. Kaymakam Şahin Aslan’ın kararını “art niyetli” olarak değerlendiren Fatih Duruay, öğretmenlerin ders saatlerinde futbol turnuvalarında olduğunu hatırlattı. Kaymakam Aslan, bireysel olarak Fatih Duruay’la bir problemi olmadığını ancak filmin gösterim saatinin ders saatleri ile çakıştığını sonradan fark ettiğini söyledi.

Şubat 16 – Belediye 2016 projelerini basına tanıttı

Gölbaşı Belediyesi, 2016 yılında yapmayı planladığı hizmetleri basın mensupları aracılığıyla halka tanıttı. Mogan Gölü’nün temizliği, Konya Yolu’nun alta alınması, Seğmenler Pazar yeri, şehir parkı, aile yaşam merkezi gibi büyük hizmetlerin de yer aldığı projelerin detayları basınla paylaşıldı.

Şubat 17 – Genelkurmay yakınında patlama

Genelkurmay lojmanlarının yakınında patlama oldu. Bombalı intihar saldırısı olan patlamada 29 kişi şehit oldu, 61 kişi yaralandı. Başbakan saldırıyı YPG’nin düzenlediğini açıkladı.

Mart 13 – Kızılay’da patlama

Güvenpark’ta otobüs duraklarının yakınında bombalı intihar saldırısı oldu. Patlamada 36 kişi şehit oldu, 125 kişi yaralandı. Saldırıyı TAK üstlendi.

Mart 16 – İlyas Amca’yı kaybettik

Sabah saat 9'u 3 geçiyordu. Telefonda ağlayan bir sesten "Nisa babam öldü" diye bir haber aldık. İlyas Amca gitti. Belki bir gazeteci olarak son görevimiz cenaze töreninde, ağlarken titreyen ellerle kamera tutmaktı. Geride akşam yemeğine oturduğunda "Babamı da çağırın sofraya" diyen bir Soner Aksakal bıraktı.

Mart 26 – BBP İlçe Kongresi yapıldı

BBP Gölbaşı İlçe Kongresi yapıldı. Özcan Abdurrahmanoğlu başkan seçildi.

Mart 30 – Gamze Kömürcü hayatını kaybetti

Gölbaşı Ülkü Ocakları Kadın Kolları Birim Başkanı Gamze Kömürcü, Konya’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Yanında bulunan Eray Solak yaralandı. Genç yaşta hayatını kaybeden Gamze, başta Ülkü Ocakları olmak üzere tüm Gölbaşı’nı üzdü.

Mart 31 – Gölbaşı Belediyesi 51 yaşında

1965 yılında belediye olan Gölbaşı, 51. yıldönümünü kutladı. Gecenin unutulmaz karesi eski belediye başkanları Cevdet Kara, Erdal Eren, Nasır Haşlak, Yakup Odabaşı ve mevcut belediye başkanı Fatih Duruay’ın birlikte çekildiği fotoğraf oldu.

Nisan 1 – Muhabirimiz Önder Ataseven nişanlandı

1 Nisan şakası değildi. Muhabirimiz Önder Ataseven nişanlandı. 4 ay sonra Atatürk Sahil Parkı’nda tutulan demokrasi nöbetinde Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ve vatandaşlar tarafından askere uğurlandı. 30 gün sonra tekrar aramızda olacak.

6-9 Nisan – Mogan ihalesi yılan hikayesine döndü

6 Nisan’da yapılan ihale 9 Nisan’da iptal edildi. Mogan Gölü’nün temizlenmesiyle ilgili projeye dair umutlar tükenmeye başladı.

Nisan 30 – Karaaslan ve Duruay’ı hiç böyle görmemiştik

Gölbaşı Belediyespor’un kadın futbol takımı ile Gölbaşı’nın kadın gazetecileri arasında düzenlenen futbol maçına Belediye Başkanı Fatih Duruay ve Ak Parti İlçe Başkanı Osman Karaaslan da izleyici olarak katıldı. Maç sonunda karşılıklı penaltı atışları yapan Karaaslan ve Duruay renkli görüntüler oluşturdu. Duruay’ın zor penaltılarını ustalıkla çıkaran Karaaslan izleyenleri şaşırttı.

Mayıs 16 – Beşiktaş şampiyon oldu

En yakın rakibi Fenerbahçe'nin 6 puan önündeki Beşiktaş, 2015-2016 sezonunun şampiyonu oldu. Beşiktaşlı taraftarlar Cemal Gürsel Caddesi’nde kutlama yaptılar.

Mayıs 22 – Davutoğlu istifa etti, Yıldırım başbakan oldu

1 Kasım seçimlerinden iktidar partisi olarak çıkan Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, görevinden istifa etti. Kongrede genel başkan seçilen Binali Yıldırım yeni başbakan oldu.

Haziran 9 – Ramazan ayı Gölbaşı gençlerini buluşturdu

Ramazan ayı Gölbaşında, özellikle Atatürk Sahil Parkı’nda açılan stantlarda yapılan iftarlar, sahurlar, sohbetler, buluşmalar ve ziyaretlerle geçti. Bunlardan belki de en alışılmadık olanı Ak Parti Gençlik Kolları, CHP Gençlik Kolları, Alperen Ocakları ve Ülkü Ocakları’nın yaptığı sohbet idi. Sobet sonunda verilen mesaj “Ortak payda milli değerler ve Gölbaşı olmadı” idi.

Haziran 28 – Atatürk Havalimanı saldırısı

İstanbul'un Bakırköy ilçesindeki Atatürk Havalimanı'nda silahlı ve bombalı intihar saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda 45 kişi ölürken, 236 kişi yaralandı. Havalimanı tüm yurtiçi ve yurtdışı uçuş trafiğine kapatıldı. Saldırıyı IŞİD’in düzenlediği öğrenildi.

Temmuz 15 – FETÖ tarafından darbe kalkışması gerçekleştirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yuvalanmış olan Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri, kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayarak askeri darbe teşebbüsünde bulundu. TRT’de darbe bildirgesi okundu, sıkıyönetim ilan edildiği ve sokağa çıkma yasağı olduğu söylendi. İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri darbeci askerler tarafından kapatıldı. F-16’larla Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile halk sokaklara çıktı. Tanklar yürütüldü. Ankara’da Genelkurmay, Emniyet Müdürlüğü, MİT, Özel Harekat Daire Başkanlığı ve TÜRKSAT vuruldu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar rehin alındı. Türk halkının direnişi karşısında başarısız sonuçlanan darbe girişimi 12 Eylül 1980 darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askeri darbe teşebbüsü olarak kayıtlara geçti. 180 sivil, 62 polis ve 6 asker olmak üzere 248 kişi şehit oldu. Ülke çapında darbecilere ve FETÖ üyelerine karşı gözaltı ve soruşturmalar başlatıldı. Ülkede 3 ay OHAL ilan edildi ve bu süre daha sonra 6 aya uzatıldı. 29 gün Türkiye’nin dört bir yanında demokrasi nöbeti tutuldu.

Gölbaşı’nda, Özel Harekat Daire Başkanlığı’nın vurulması sonucu 56 şehit verdik. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubayımız Ömer Halisdemir’i şehit verdik. TÜRKSAT’ta ülkedeki yayını kesmek üzere gelen FETÖ mensubu mühendisler İlçe Emniyet Müdürümüz Levent Alıcı, Kaymakamımız Şahin Aslan ve TEM ekiplerince tutuklandı.

Ağustos 8 – Yenikapı Mitingi yapıldı

29 günlük demokrasi nöbeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile bitirildi. İstanbul Yenikapı’da Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın da katılımıyla 5 milyon kişilik tarihi bir miting yapıldı.

Ağustos 20 –Gaziantep’te bombalı intihar saldırısı

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde bir sokak düğünü sırasında düzenlenen bombalı saldırı sonucunda 59 kişi hayatını kaybetti, 90'ın üzerinde kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD’in düzenlediği öğrenildi.

Ağustos 20 – Gölbaşı kaymakamı değişti

Yeni kararname ile Gölbaşı Kaymakamı Şahin Aslan, Yenimahalle kaymakamı olarak görevlendirilirken Gölbaşı kaymakamı Şenol Esmer oldu.

Ağustos 22 – Zübeyde Hanım Kültür Merkezi yıkıldı

Gölbaşı Belediyesi’nin 2016 yılı projelerinden biri olan Aile Yaşam Merkezi’nin yapımı için Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nin yıkımına başlandı. Kapalı oto park, kapalı pazar yeri ve üzerinde çok amaçlı salon, derslikler ve spor merkezi olan sosyal tesislerin bulunacağı Aile Yaşam Merkezi’nin yapımına halen devam ediliyor.

Ekim 4 – Selametli’de feci kaza

Gölbaşı’nın Selametli Köyü girişinde, Konya Yolu üzerinde EGO otobüsü ile yük kamyonu çarpıştı. Köylüleri taşıyan otobüsün camları patladı. Kamyon sürüklenerek devrildi. Kazada 24 kişi yaralandı, 1 kişi öldü. Tesadüfen bulunduğumuz olay yerine çok sayıda ambulans gönderildi. Olaydan iki gün sonra vatandaşlar Konya Yolu’nu trafiğe kapatarak yaşanan kazalara tepki gösterdiler. Konya Yolu’nda 1 km araç kuyruğu oluştu. Kaymakam Şenol Esmer olay yerine giderek vatandaşları ikna etti ve yol trafiğe açıldı.

Ekim 22 – Ankara Kedisi Güzellik Yarışması tescillendi

Pursaklar’da 5. Kedi Güzellik Festivali düzenlendi. Dört gün süren festival kapsamında Kedi Güzellik Yarışması’nın yanı sıra fotoğraf sergisi, halk oyunları gösterisi, konserler, yemek yarışması gibi birbirinden farklı sosyal etkinlikler düzenlendi. Ardından festival Markaların Korunması Hakkında 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye göre Türk Patent Enstitüsü tarafından 10 yıl müddetle tescillendi.

Kasım 17 – Ak Parti Gençlik Kolları başkanlık startını verdi

Ülke gündeminin tartışılan maddelerinden biri olan başkanlık sistemi için Gölbaşı Ak Parti Gençlik Kolları çalışmalara başladı. Başkanlık sistemini farklı bakış açılarıyla ele alan videolar internet üzerinden paylaşıldı. İlçe danışma toplantısında Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ve parti mensuplarına izletilen videolar hem Gölbaşı’nda hem de Türkiye’de olumlu-olumsuz birçok yorum aldı.

Aralık 1 – CHP kongre kararı aldı

28 Ağustos tarihinde “CHP’de kaos” başlığıyla verdiğimiz haberin CHP’li yöneticiler ve vatandaşlar tarafından tepki almasının ardından, yaklaşık 4 ay sonra CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı olağanüstü kongre kararı aldı. Kararın nedeninin ise yönetimde yaşanan istifalar olduğu öğrenildi. CHP İlçe Başkanı Nuriye Atabey kongre kararını “CHP şaha kalkmışken olağanüstü kongre şartlarını bireysel menfaat ve çıkarları doğrultusunda zorlayanları tarih ve CHP’liler affetmeyecektir” diyerek açıkladı.

Aralık 10 – Beşiktaş’ta bombalı saldırı

İstanbul Beşiktaş’ta Vodafone Arena yakınında ve Maçka Demokrasi Parkı içinde iki ayrı bombalı intihar saldırısı gerçekleştirildi. 37’si emniyet mensubu, 8’i sivil olmak üzere 45 kişi şehit oldu, 166 kişi yaralandı. 11 Aralık 2016'da Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir günlük ulusal yas ilan edildi. Saldırıyı TAK üstlendi.

Aralık 10 – Mogan Gölü’nün temizliği başladı

30 yıldır temizlenemeyen ve Gölbaşı Belediyesi’nin 2016 projelerinden biri olan Mogan Gölü’nün temizlenmesi projesine başlandı. İhalelerin iptal olması sürecinde yılan hikayesine dönen proje sonunda hayata geçirildi. Temizlik gemilerinin öncesinde tarama gemisi olan İmbat Gölbaşı’na geldi ve göle indirilmek üzere montajı yapılmaya başlandı. Temizliğin yaklaşık 480 gün süreceği öğrenildi.

Aralık 15 – İHH’nın Halep’e yardım konvoyu Gölbaşı’nda

İHH öncülüğünde organize edilen ve Türkiye’nin dört bir yanından yardım tırları ve vatandaşların katılımı ile İstanbul’dan yola çıkan insani yardım konvoyu “Halep’e Yol Açın” sloganıyla Gölbaşı’na ulaştı. Ankara’dan gerçekleşen katılımlarla 2 bin araçlık bir sayıya ulaşan konvoy Cilvegözü’ne ulaştığında 5 bin araç vardı.

Aralık 17 – Kayseri patlaması

Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde Erciyes Üniversitesi yakınlarında gerçekleştirilen ve izne çıkan askerleri hedef alan bombalı araç saldırısında 14 TSK personeli şehit oldu. Saldırıyı TAK üstlendi.

Aralık 19 – Rus büyükelçi Andrey Karlov suikastı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Çankaya’da bir sergide suikasta uğradı ve hayatını kaybetti. Saldırgan kameralar önünde Halep’in intikamını aldığına dair sözler söyledi. Saldırganın kimliğinin tespit edilmesinin ardından FETÖ mensubu olduğu öğrenildi. Rusya ve Türkiye olayın iki ülke arasındaki ilişkileri bozmak adına gerçekleştirildiğini söyleyerek olayı birlikte araştırma kararı aldı.


2016 YILINDA TÜRKİYE’DE YAŞANAN PATLAMALAR (Üzerine tıklayarak resmi büyütün)

* Patlamalar hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

2016 yılında Türkiye’de ve Gölbaşı’nda yaşananlar bunlar. Başta da söylediğimiz gibi onlarca patlama, sınır ülkemiz olan iç savaştaki Suriye, darbe girişimleri, suikastler ve daha birçok üzücü olayla 2016 yılının sonuna geldik.

Ve bu kez gerçekten en içten, en samimi, en umutlu halimizle dileyelim 2017’nin ülkemize barış ve huzur getirmesini. Buna hepimizin ihtiyacı var. Biz savaşlar vermeye, direnişler göstermeye alışkın bir milletiz. Ama bu kez barış içinde, birlik içinde yaşayabilen bir millet olabildiğimizi de gösterebiliriz umarız. Tıpkı 8 Ağustos’ta yapılan Yenikapı Mitingi’nde olduğu gibi, tıpkı 22 Aralık akşamı yapılan Şehitlere Saygı Maçında olduğu gibi.. Tıpkı 16 Temmuz sabahı tankın içinden çıkardığı askere sarılan o polis gibi..

Aktif Haber Gazetesi olarak, 2017’nin hepimize barış, huzur ve sağlık getirmesini umut ediyoruz.

 

 

ETİKETLER
2016 yeni yıl 2017 patlama suikast Suriye Halep Fatih Duruay Gölbaşı kaymakam Kızılay Ülkü Ocakları Gamze Kömürcü İlyas Aksakal Mogan Gölü temizlik 15 Temmuz şehit Ahmet Davutoğlu başbakan Osman Karaaslan Selametli Yenikapı C
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert