Advert

Advert Advert
Halep'e yardım konvoyu Gölbaşı’ndan geçecek
Halep'e yardım konvoyu Gölbaşı’ndan geçecek
İHH öncülüğünde "Halep'e Yol Açın" sloganıyla yola çıkan insani yardım malzemelerini taşıyan tırlar, Kazlıçeşme Meydanı'ndan uğurlandı. BM adına yardım malzemesi taşıyan 22 tır da Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçti.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde Türkiye'nin dört bir yanından toplanan insani yardım malzemelerini Halep'e ulaştıracak tırlar, Kazlıçeşme Meydanı'ndan Cilvegözü Sınır Kapısı'na uğurlandı.

Yardım tırlarının yola çıkması dolayısıyla Kazlıçeşme Meydanı'nda uğurlama töreni düzenlendi. Törene, İHH temsilcileri ve üyelerinin yanı sıra, çeşitli yardım kuruluşları ile vakıfların temsilcileri de katıldı.

İstanbul'un farklı illerindeki imam hatip lisesi öğrencilerinin de yer aldığı törende, "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık" sloganları atıldı, "Halep ölüyor, dünya susuyor", "Halep'e yol aç", "Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil", "Bombalanan Halep değil, insanlığımızdır" yazılı pankartlar açıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ..

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, Halep'ten alınan bilgiye göre, ateşkesin yine kesildiğini ve saldırıların yapıldığını söyledi.

Dün gece yaralıların çıkarılacağı bölgeye tekrar ateş edildiğini anlatan Yıldırım, günlerdir insanların, çocukların, kadınların katledildiğini, dünyanın her tarafında insanların bu katliamı seyrettiğini, büyük güçlerin ve İslam ülkelerinin sessiz kaldığını ifade etti.

Bülent Yıldırım, "Türkiye çalışıyor. Akşama kadar umarım sevinçli haberler alırız. Ama Türkiye'nin masada güçlü olması için halkın sokaklarda olması lazım. Bu konvoy yola çıktığında katılın, eşlik edin ki görüşmeleri yapanlar da 'halk bunu istiyor' desin." diye konuştu.

Yıldırım'ın konuşmasının ardından insani yardım konvoyu yola çıktı. İlk etapta İstanbul'dan 100, diğer illerden 250 tıra yüklenen insani yardım malzemeleri Cilvegözü Sınır Kapısı'na götürülecek.

İstanbul'dan yola çıkan yardım konvoyundaki gönüllüler, sırayla Sakarya, Ankara, Konya'dan geçerek Nevşehir'de 15 Temmuz şehidi astsubay Ömer Halisdemir'in kabrini ziyaret edecek, ardından Adana'nın Pozantı ilçesinde diğer illerden gelen konvoylarla bir araya gelecek.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesine 16 Aralık'ta ulaşacak yardım konvoyu, 17 Aralık'ta Cilvegözü Sınır Kapısı'na giderek insani yardımları Halep'e ulaştırmaya çalışacak.

Halep'e 25 ton un yardımı

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Nevşehir İnsani Yardım Derneğinin başlattığı kampanya çerçevesinde ise Asım'ın Nesli Platformu üyelerince Halep'teki ihtiyaç sahipleri için temin edilen 25 ton unu taşıyan tır, Cilvegözü Sınır Kapısı'na doğru yola çıktı.

Konya

Konya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Uysal da "Halep'e Yol Açın" kampanyası kapsamında yardım konvoyunun İstanbul'dan yola çıktığını belirterek, "Cuma günü Konya'dan yola çıkıp Cilvegözü'ne ulaşacağız. Geniş katılımla mitingimizi yapacağız. Dünyanın dikkatini çekmeye çalışacağız. Bu dramın bitmesine destek olacağız." dedi.

Kütahya

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde toplanan bir tır dolusu gıda ve giyim malzemesi de Halep'e gönderildi

BM'den Suriye'ye yardım

Birleşmiş Milletler (BM) adına yardım malzemesi taşıyan 22 tırı da Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçti.

Suriyeliler için içerisinde gıda malzemesi ve ilaçların bulunduğu tırlar, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine geldi. Tırlar, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçerek İdlib'e doğru hareket etti.

Bu arada, Osmaniye'den de Suriye'ye 25 ton un taşıyan yardım tırı dualarla bölgeye uğurlandı.

Konvoy Halep’ ulaşana kadar çeşitli bölgelerde duracak ve burada konvoya katılım olacak. Ankara’dan yapılacak olan katılımlarla birlikte konvoyun bin araç olacağı, Halep’e varana kadar ise tüm katılımlarla birlikte 2 bin olacağı bekleniyor. Böyle bir günde belki Halep’e gidemiyoruz ama oradaki kardeşlerimiz için tek yürek olabiliriz. Yarın saat 13.00 sıralarında Gölbaşı’nda Dr. Şerafettin Tombuloğlu Lisesi önünde duracak olan konvoydaki kardeşlerimizi hep birlikte karşılayalım.

Kaynak

 

ETİKETLER
Halep savaş yardım konvoy İHH Suriye Ankara
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500