Advert
Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 13-12-2016 22:01   Güncelleme : 13-12-2016 23:54

Gölbaşı’nda bir ilk: Cam eritme sanatı

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi, bünyesinde yer alan kurslara bir yenisini ekleyerek cam eritme sanatı kursu açtı.

Gölbaşı’nda bir ilk: Cam eritme sanatı

 

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi, bünyesinde yer alan biçerdöver operatörlüğü, deri oymacılığı, seramik biçimlendirme, arıcılık gibi ilginç kurslara bir yenisini daha ekleyerek cam eritme sanatı için kurs açtı.

Kursta 200 derecelik ateş ile cam çubukları eriten öğrenciler kolye, biblo gibi yeni ürünler ortaya koyuyor. Henüz yeni açılmasına ve duyuru yapılmamasına rağmen kursa ilgi beklenildiğinden fazla oldu. Her yaştan ve her meslekten vatandaşın katıldığı cam eritme kursunda başlangıç dersleri olarak cam çubuklar eritildikten sonra boncuk şekli verilip soğutma kumu içerisinde bekletilerek cama son şekli veriliyor.

Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hakan Uçar, yeni açılan kursa ilginin yoğun olduğunu ve vatandaşlara yeni fırsatlar sunmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Uçar ayrıca Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi'nin geçtiğimiz yıl içerisinde birçok bakım ve tadilattan geçtiğini, fiziki yapısının ve kurlarının niteliğinin iyileştirildiğini kaydetti.

Cam eritme sanatı kursu eğitmeni Zeliha Ateş kursun Gölbaşı’nda bir ilk olduğunu ve Ankara’da çok yaygın olduğunu ifade etti.

Kursun Gölbaşı halkın için bir fırsat olduğunu kaydeden Ateş “Bu kursta genel anlamda sıcak alevde cam çalışıyoruz. Boncıklar, biblolar, panolar yapıyoruz. Özel atölyelerde verilen bir kurs ama Gölbaşı halkı için çok güzel bir fırsat. Sıcak alevde çalışmak biraz zor. Alet, atölye gerekiyor. Çok masraflı bir kurs olmamasına rağmen çok eğlenceli. Çıkan ürünleri kişi kullanabiliyor, beceri geliştiriyor, sosyalleştiriyor. Gölbaşı halkında çok fazla duyulmamasına rağmen şu anda çok yoğun talep var. Bunun devamı da inşallah gelir.” diye konuştu.

Öğrenciler ise cam eritme sanatı ile el, göz ve beyin koordinasyonunun sağlandığını ve aynı zamanda bir elbecerisi kazandırdığını, bu yüzden kursu tercih ettiklerini söylediler.

 

Kaynak

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Yeni Başkan Aksoy
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA