Advert
Metin Külünk: “Mustafa Kemal de tek başına kalsaydı Türkiye’yi başkanlık sistemiyle yönetirdi”
Metin Külünk: “Mustafa Kemal de tek başına kalsaydı Türkiye’yi başkanlık sistemiyle yönetirdi”
Pursaklar Belediyesi tarafından düzenlenen “15 Temmuz, FETÖ ve Başkanlık Sistemi” konulu konferansta konuşan Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk “Otoriter bürokratizmin meşrulaşma aracı haline gelmiş parlementer sistem üzerinden kontrol ettiler Tü

 

Pursaklar Belediyesi tarafından Abdürrahim Karakoç Kültür Merkezi’nde “15 Temmuz, FETÖ ve Başkanlık Sistemi” konulu bir konferans düzenlendi.

Yoğun ilgi gören konferansa AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Pursaklar Kaymakamı İhsan Kara, Belediye Başkanı Selçuk Çetin, AK Parti Pursaklar İlçe Başkanı Mehmet Kabasakaloğlu, belediye meclis üyeleri, ilçedeki yöneticiler, belediye başkan yardımcıları, şehit aileleri, gaziler ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin “Yıllardır FETÖ’yü anlatıyorduk. 15 Temmuz’u unutturmayacağız. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum” dedi. Pursaklar Kaymakamı İhsan Kara da yaptığı selamlama konuşmasında 15 Temmuz akşamı Pursaklar halkının meydanlarda olduğunu ve bununla gurur duyduğunu belirterek “Böyle bir programı düzenleyen Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Belediyenin çöp kamyonları o gece vatan savunmasındaydı, Pursaklarlı hemşerilerim o gece meydandaydı. Milletimize liderlik eden Sayın Cumhurbaşkanımıza saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmacı olarak konferansa katılan Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, 15 Temmuz gecesini, Fetullahçı Terör Örgütü’nü ve başkanlık sistemini anlatarak, 15 Temmuz’un bitmediğini ve Türkiye’nin kendi bilgisi ile tarihin seyrini değiştirecek üretimler yapmasıyla biteceğini belirtti.

FETÖ’nün 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunmasının nedeninin Türkiye’ye yeni bir Lozan dayatmak olduğunu ifade eden Külünk, “Türkiye tank yapmaya başladı, bugün Göktürk uydusunu fırlattı, kendi uçağını 2023’te semalara çıkaracak, yüksek hızlı tren 2023’e kadar 10 bin kilometreye ulaşacak, en önemlisi bilginin önü açıldı, Türkiye kendi insansız hava aracını yapıyor, kendi milli piyade tüfeğini yapıyor, kendi milli yazılımlarını yapıyor, denize tershane gemisini indiriyor, Türkiye uçak gemisini konuşuyor, kendi denizaltısını yapıyor, kendi savaş gemisini yapıyor. Son 14 yılda devlet yaklaşık 300 milyar dolar yatırım yaptı. Bu yüzden 15 Temmuz’u gerçekleştirdiler” diye konuştu.

Vatandaşa silah doğrultan hainleri milletin bin yıl affetmeyeceğini söyleyen Külünk, FETÖ’nün arkasındaki aklı görmek gerektiğini belirterek CHP’ye ve Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

Külünk “Niye bu ülkede ezanı Türkçeleştirdiler, Kur’an öğrenmeyi yasak hale getirdiler, camileri cezaevi haline getirdiler, ecdada ait ne varsa hepsini yıkma yarışına sokuldular, İstanbul’da camileri satışa çıkardılar. Sahneye baktığınızda CHP’li tek partili şeflik dönemi. CHP piyon, şimdi de piyon. 15 Temmuz’un kirli emanetini devraldı CHP’nin başındaki şahıs.” şeklinde konuştu.

“Mustafa Kemal de tek başına kalsaydı Türkiye’yi başkanlık sistemiyle yönetirdi”

Başkanlık sistemi hakkında konuşan Metin Külünk, Mustafa Kemal Atatürk’ün de yalnız kalması durumunda başkanlık sistemiyle ülkeyi yöneteceğini ileri sürdü.

Külünk şu şekilde konuştu:

“Otoriter bürokratizmin meşrulaşma aracı haline gelmiş parlementer sistem üzerinden kontrol ettiler Türkiye’yi. Çok açık da söylüyorum. Mustafa Kemal de tek başına kalsaydı Türkiye’yi başkanlık sistemiyle yönetirdi. Zaten Mustafa Kemal partili cumhurbaşkanlığı yapmadı mı? Zaten Mustafa Kemal, Birinci Meclis’te yürütmeyi ve yasamayı kuvvetler birliği ilkesi gereği meclis hükümetiyle yönetmedi mi? Şimdi ne oluyor da bunlar partili cumhurbaşkanlığı tartışması olduğu zaman hopluyorlar.”

Başkanlık sistemine karşı çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na atıfta bulunan Külünk, “Biz Musul’u 1926’da 286 milletvekilinin 143’ünün el kaldırmasıyla verdik. Şimdi CHP’nin başındaki şahıs ‘el kaldırıp indirmekle rejim değişmez’ diyor. Biz rejim değişikliğinden bahsetmiyoruz, sistem değişikliği. 1926’da siz mecliste 143 elle Musul’u Türkiye’den kopardınız. O zaman inip kalkan da eldi. Bugün bu ülkenin geleceği için, daha güçlü ve yükselen Türkiye olması için o parlamentoda özgür ve özgün iradesiyle, milletten aldığı vekaletle elini kaldırarak Türkiye’nin sistem değişikliğini gerçekleştirecek milletvekillerine hakaret etme hakkınız yok. Bu milletvekillerinin iradesine paşa paşa saygı duyacaksın Kılıçdaroğlu.” diye konuştu.

“19 Mayıs’ta Samsun’a çıkış neyse Atatürk Havalimanı’na iniş de odur”

Konferans salonunda bulunan vatandaşların isteği üzerine 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatan Metin Külünk, darbe girişimi olduğunu damadından öğrendiğini söyledi.

Külünk, Atatürk Havalimanı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılamaya gittiğini ve uçakta Erdoğan’ın gözlerinde sadece kararlılığı gördüğünü aktardı.

Külünk o geceyi şu şekilde aktardı:

“Havaalanında ön hazırlıklarımızı yaptık. Saat 3 gibi beyefendinin uçağı havaalanının bilinmeyen bir yerine indi. Uçağa İstanbul İl Başkanımız, Türk Hava Yolları Genel Müdürümüz ve ben olmak üzere üç kişi çıktık. Cumhurbaşkanımız ailesiyle beraberdi. Aslında asıl büyük tehlike İstanbul’a inerken olmuştu. Bir uçak beyefendinin uçağına doğru hareket ediyor ama yakıtı bitiyor ve istikamet değiştiriyor. 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkış neyse Atatürk Havalimanı’na iniş de odur.”

Yaklaşık iki saat süren konferansın sonunda Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’e plaket takdim ederek teşekkür etti. 15 Temmuz konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler de protokol üyeleri tarafından hediyeleri verildi.

Kaynak

ETİKETLER
Ankara Pursaklar Metin Külünk başkanlık sistemi 15 Temmuz
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500