Advert
Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 04-12-2016 13:21   Güncelleme : 06-12-2016 00:13

PTT memurluğundan kitap yazarlığına

PTT Genel Müdürlüğü’nde çalışan ve Gölbaşılı olan Nihat Erdoğan “Başarının Esrarı” isimli bir kitap yazdı.

PTT memurluğundan kitap yazarlığına

 

Bezirhane doğumlu olan Nihat Erdoğan, 12 çocuklu bir ailenin 10. çocuğu. Öğrenmenin ve yazmanın yaşı olmadığına, hayatta her zaman hedeflerin ve amaçların olması gerektiğine inanan Nihat Erdoğan ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Kitabı yazma sürecini anlatan Nihat Erdoğan, Gölbaşı’ndaki okullarda, sivil toplum kuruluşlarında, derneklerde kişisel gelişim seminerleri vermek istediğini ve bunu ücretsiz olarak yalnızca gençliğe hizmet etmek amacıyla yapmak istediğini söyledi.

Röportajın detayları:

Kitabı yazma fikri nasıl oluştu?

“2013 yılında görevde yükselme sınavını kazandım ve yönetici yetiştirme kurslarında Antalya’da bize verilen 5 günlük bir seminer sonunda bir karar verdim. Kendi kendime dedim ki, bu insanlar bize bir şeyler anlatabiliyorlarsa demek ki ben de anlatabilirim. Kesin kararlar vermek insanın hayatında hedeflerine doğru yürüdüğü yolda bir dönüm noktasıdır. Ben de Ankara’ya döndükten sonra çalışmalarıma başladım. Ankara’da Nüve Eğitim’de Ramazan Varol’dan NLP kurslarını aldım. Tabii ki bu kurslar beni hedefime ulaştırmadı. Yazarlık serüveninde asıl beni hedefime ulaştıran Ramazan ayında Kocatepe Kitap Kültür Fuarı’nda Ali Erkan Kavaklı ile tanışmam oldu. Onunla yapmış olduğum istişare neticesinde benim kitap yazmam noktasında desteklerini ve teşviklerini verdi. Kendisine yazmamın yeterli olmayacağını, yazamayacağımı söyledim. Ancak kendisi bana yazabilen insanların da bizim gibi insanlar olduğunu, bilgi ve becerilerini sadece kağıda aktardıklarını söyledi. Ben de böylece çalışmalarıma başladım ve neticede Başarının Esrarı ortaya çıktı.”

Kitabı yazma sürecinde size destek verenler veya başaramayacağınızı düşünenler oldu mu?

“Hayatla insan kertenkele ile kaya kadar bütünleşmelidir. Kayayı çıkan kertenkele biliyor ki başaramadığı anda düşecektir. İnsanlara bahsettim; ben kitap yazıyorum, başarı ve motivasyon konularını içeren bir kişisel gelişim kitabı yazıyorum diye. Ancak insanlar sizin yazdığınıza, yazabileceğinize, başarabileceğinize inanmıyorlar. Şu sözlerle karşılaşabiliyorsunuz; ben sizin bu kitabı bastırabileceğinize inanmıyorum, yazmak kim siz kim, siz de mi yazar olacaksınız, yazmak büyük insanların işi aslında siz kendinizi avutuyorsunuz vesaire. Bu insanlar özellikle yakınınızdaki insanlarsa size eleştirel öngörülerle yaklaşabiliyorlar. Ama sonrasında kitabı basıp, imzalayıp verdikten sonra verdikleri tepki ‘ben sizin başarabileceğinize inanıyordum, sizde bu azim ve gayret vardı’ oluyor. Olumsuz tepkiler olumlu tepkilere dönüşebiliyor.”

Yazdığınız kitapla neyi hedeflediniz?

“Kitabımda başarıyı ön plana çıkardım ancak bir öğrencinin başarılı olabilmesi kadar bir ev hanımının, bir çiftçinin, bir esnafın, bir siyasetçinin de başarılı olması önemlidir. Tabii ki genç nesil asıl hedeflediğim kitle. Bu genç nesilin başarılı olduğu kadar milli ve manevi duygular ekseninde hareket ederek yetişmelerini sağlamak için bir katkıda bulunmak istedim. Bu konuda çeşitli okullarda, sivil toplum kuruluşlarında, derneklerde, vakıflarda seminer vererek gençlerin bilinçlenmesine ve bilgilendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak hedeflerimden biri.”

Kitap çıktıktan sonra gelen tepkiler nasıldı?

“Kitabımız çıktıktan sonra gerek mail yoluyla gerek sosyal medya üzerinden gerekse yüz yüze görüştüğümüz arkadaşlardan olumlu tepkiler alıyorum. Özellikle kitabı yüksek lisansını yarıda bırakan bir arkadaşıma okuttuğumda ‘Nihat Bey tebrik ederim, yüksek lisansımı bitirmek için tekrar okula müracaat etti’ demişti. Bu beni çok etkilemişti.”

Kitabınızda bazı dini motifleri de işlediğiniz görülüyor. Neden?

“Çünkü bizler üzerinde hazinesi olan bir toplumda yaşıyoruz. Bizler inançlı insanlarız. Allah’a inanan, Kur’an’a ve Resullüllah Efendimize inanan insanlarız. Dolayısıyla hayatta yapmış olduğumuz her işi biz kitabımızı ve dinimize uygun hale getirmeliyiz. Eğer bunlardan uzaklaşırsak hem imanımızı kaybederiz hem ahlakımızı kaybederiz hem de medeniyetimize ve geçmişimize uygun bir hayat yaşamamış oluruz. İnançlı olan bir insanın yaşantısıyla inançsız olan bir insanın yaşantısı birbirinden tamamen farklıdır. Başarıyı biz açıkladıktan sonra bir cümle yazdık; başarı, kendi ayakları üzerinde durmak, helal rızkını kazanmak ve asıl başarı bu dünyadan öbür aleme imanlı olarak göçebilmektir dedik.”

Kaynak

NELER SÖYLENDİ?
@
Ibrahim yıldırım 3 yıl önce
Tebrik eder başarılarının devamını cenab-ı hak dan niyaz ederim. Herzaman yanındayız.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
135. Sayımız Çıktı • Tıkla & Oku
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Yeni Başkan Aksoy
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA