Advert
CHP Kadın Kolları’ndan “sessiz Nutuk okuma” eylemi
CHP Kadın Kolları’ndan “sessiz Nutuk okuma” eylemi
CHP Gölbaşı Kadın Kolları, 24 Kasım Öğretmenler Gününde “sessiz Nutuk okuma eylemi” gerçekleştirerek Gölbaşı’nda bir ilke imza attı.
Advert

24 Kasım öğretmenler gününde CHP Gölbaşı İlçe Başkanlığı ve CHP Kadın Kolları, ilçe başkanlığı binasının önünde “sessiz Nutuk okuma eylemi” gerçekleştirdi.

Eylem CHP Kadın Kolları Başkanı Aydanur Yazıcı’nın konuşması ile başladı.

Cehalete karşı cumhuriyet için verilen mücadelenin önemine değinen Yazıcı “Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başoğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım 1928’i, 1981 yılından beri öğretmenler günü olarak kutluyoruz.  Eğitim karanlıktan aydınlığa verilen bir savaştır. Bağımsız bir devlet olmak isteyen ülkeler iki alanda daima hazırlıklı olmalıdır. Bunlardan biri askeri cephe diğeri de eğitim kurumlarıdır. Cephede mücadelesini düşmana karşı, eğitim kurumlarında ise cehalete karşı verir. Düşmanı dize getiren bir millet, daha büyük düşman olan cehaletle savaşmayı ihmal ederse gün gelir cehalet ile bağnazlık o milletin sonunu getirir. Bunu çok iyi bilen cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra “asıl savaş şimdi başlıyor.” diyerek eğitim seferberliğini başlatmıştır. Eğitim anakucağında başlar, okulda şekillenir. Öğretmenlerin ve eğitim sisteminin çağdaş, laik, bilimsel, adil ve özgürlükçü olması güçlü toplumun vazgeçilmezlerindendir” diye konuştu.

Son günlerin tartışılan konusu olan cinsel istismar konusunu hatırlatan ve eğitimin bu noktadaki önemini vurgulayan Yazıcı şunları kaydetti:

“Okul çocuğun ailesinden sonra kendisini en güvende hissedeceği yer olmalıdır. Ülkemizde cinsellik hala ayıp, yasak, günah sayılıyor. Ailede ve okulda cinsel bilgilendirme ve eğitim verilmediğinden son günlerde taciz olaylarının arttığını görüyoruz. Çocuklara yönelik istismar ve şiddet davalarında çıkarılacak yasalarla belirlenecek cezaların caydırıcı ve önleyici olması gerekmektedir. Dünyamız bilgi çağı, teknik çağı ve yüksek kültür çağıdır. Öğretmen, en yeni, en çağdaş bilgiler ile donanarak öğrencilerine yeni ufuklar açmalı onlara ışık olmalıdır.”

Aydanur Yazıcı konuşmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözüyle tamamladı.

Ardından 10 dakika boyunca Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk adlı eseri sessizce okunarak eylem son buldu.

Kaynak

ETİKETLER
Ankara Gölbaşı CHP 24 Kasım Nutuk Mustafa Kemal Atatürk eylem Öğretmenler Günü
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
• Yeni Sayımızı Okudunuz Mu?x
Advert